Pompa do wody czystej i zanieczyszczonej – dlaczego jest ważna?

Podziel się:

Choć może rzadko się nad tym zastanawiamy, sprawne odprowadzanie szamba z domu jest bardzo ważną kwestią. Służą do tego pompy do ścieków. Czy wiesz, jakie są najczęstsze awarie szamba w gospodarstwie domowym i czy można im zapobiegać? Czy zakup pompy do pompowania wody czystej i szamba to opłacalna inwestycja? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest szambo?

Szambo kojarzy nam się głównie z fekaliami, jednak w rzeczywistości jest nim również używana na co dzień chemia gospodarcza. Fekalia połączone z chemią sprawiają, że ścieki stają się niebezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla człowieka. Jakakolwiek awaria może skutkować wypływaniu ścieków, a co za tym idzie, bardzo nieprzyjemnym zapachem. Wielu awariom da się jednak zapobiec, jeśli zna się ich przyczynę i sposoby zapobiegania. Wystarczy pamiętać, co może wywołać awarię, by skutecznie jej zapobiegać i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Jakie są najczęstsze awarie szamba i jak im zapobiegać?

W wyniku zalegania w rurach zanieczyszczeń nierzadko dochodzi do poważnych niedrożności. Zwykle przyczyną tej awarii jest nieprawidłowe użytkowanie szamba – wrzucanie do toalety różnego rodzaju artykułów higienicznych czy wyrzucanie do kranu resztek żywności. Czasem zdarza się, że niedrożność jest spowodowana wadą konstrukcyjną, ale dotyczy to jedynie nieprawidłowości, które zostają wykryte od razu po zainstalowaniu szamba.

Dość częstym problemem jest także niedrożna wentylacja. Jeśli w rurach wytworzy się podciśnienie, przepływ ścieków do zbiornika nie będzie swobodny, a zatrzymane nieczystości mogą wypływać na zewnątrz. To dlatego wentylacja zbiornika jest tak istotną kwestią. Problem może pojawić się również wtedy, gdy pokrywa zbiornika zostanie uszkodzona, co może być poważnym niebezpieczeństwem, zwłaszcza dla dzieci i zwierząt. Warto wiedzieć, że jeżeli szambo zostanie zamontowane w nieprawidłowy sposób lub gdy zbiornik będzie nieszczelny, fekalia mogą wypływać na zewnątrz. To dlatego tak ważne jest, by montażem szamba zawsze zajmowali się profesjonaliści.

Pompy ściekowe do pompowania wody czystej oraz pompy do pompowania cieczy agresywnych chemicznie – zastosowania i znaczenie

Pompy ściekowe są przeznaczone do pompowania wody czystej oraz wody zanieczyszczonej. Pompy do wody zanieczyszczonej są wyposażone w specjalny wirnik z nożem tnącym, który na bieżąco rozdrabnia zanieczyszczenia, zapobiegając zatykaniu się rur. Wybierając pompę, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wydajność, która wpłynie na skuteczność działania. Pompy ściekowe pozwalają na odprowadzanie z budynku mieszkalnego szamba.

Zawsze wybieraj te pompy, które według oznaczeń są przeznaczone do szamba. One doskonale poradzą sobie także z pompowaniem czystej wody. Pompy przeznaczone do wody nie będą w stanie poradzić sobie z odprowadzaniem ścieków, nie spełnią więc swojego zadania. Pompy z rozdrabniaczem najwyższej jakości znajdziesz tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-zatapialne-do-szamba-z-rozdrabniaczem,c76.html.

Przy wyborze pompy należy zwrócić uwagę na to, jakie parametry ma pompa ściekowa, jaka jest wysokość podnoszenia i maksymalne zanurzenie pompy, a także jaka jest wydajność pompowania cieczy zanieczyszczonych. Pompy o dużej wydajności sprawdzą się do pompowania ścieków komunalnych i do zastosowań profesjonalnych. O tym, jaką pompę do brudnej wody wybrać przeczytasz tutaj: https://www.dostudni.pl/jaka-pompe-wybrac-do-szamba,b187.html.

Podobne artykuły