5 porad, jak efektywnie posprzątać swój dom

Podziel się:

Sprzątanie w domu nie zawsze należy do szczególnie lubianych czynności. Nie chcemy jednak, aby miejsce, w którym przebywamy tak dużo czasu było nieuporządkowane. Są jednak pewne sposoby, aby to zmienić! W tym artykule znajdziesz aż pięć porad, które sprawią, że zobaczysz jeszcze lepsze efekty sprzątania bez konieczności poświęcania na porządki dużej ilości wolnego czasu czy energii. Poznaj nasze sprawdzone sposoby!  

Jak efektywnie sprzątać?  

O tym, jak sprzątać efektywnie, napisano już wiele poradników. Każdy z nich zawiera nieco inne wskazówki, które bardziej lub mniej pomagają nam uporać się z codziennymi domowymi obowiązkami. Tutaj znajdziesz zaledwie pięć porad, ale niezwykle ważnych i sprawdzonych przez wiele osób. Chociaż początkowo może wydawać się, że niewiele zmienią w Twoim sprzątaniu, to gdy tylko wcielisz je w życie – szybko je docenisz. Od czego zacząć?  

Zaplanuj sprzątanie i rozdziel obowiązki  

To podstawowa zasada efektywnego sprzątania. Jeżeli stale obiecujesz sobie, że dzisiaj posprzątasz, ale wciąż tego nie robisz, to najwyraźniej brakuje Ci motywacji. Tymczasem szczegółowe opisanie zadań, które powinniśmy wykonać, sprawia, że robimy to znacznie chętniej. Lubimy odznaczać na liście kolejne wykonane czynności.   

Jeżeli w domu mieszka więcej osób, to konieczny będzie sprawiedliwy podział obowiązków. Kilku domowników posprząta lokum szybciej, niż gdy robi to tylko jeden członek rodziny. Pamiętaj, aby dopasować konkretne zadania do możliwości danej osoby.   

Codziennie poświęcaj kilka minut na sprzątanie  

Nie da się utrzymać porządku, jeżeli będziemy sprzątać jedynie raz na tydzień bądź jeszcze rzadziej. Najlepsze efekty uzyskamy w momencie, gdy każdego dnia poświęcimy przynajmniej kilka minut na porządki. Pozostałe zadania możemy odłożyć na weekend czy inny wolny dzień, jeżeli wymagają one od nas poświęcenia większej ilości czasu.   

A co powinniśmy robić każdego dnia? Będą to tak proste czynności, jak zmywanie czy schowanie naczyń do zmywarki, ale także odłożenie użytkowanych przedmiotów na miejsce czy wrzucenie ubrań do pralki lub odkurzenie np. jednego z pomieszczeń w domu. A jaki odkurzacz wybrać, aby zapewnił nam możliwie jak najlepsze rezultaty przy niewielkim nakładzie naszej pracy? Firma Electrolux bez wątpienia zaskakuje bogactwem oferty. Dla codziennych, szybkich porządków niezastąpione są warianty bezprzewodowe z technologią UV (PQ92 i WQ81), a nawet równie popularne odkurzacze bezworkowe z serii 600. 

Segreguj posiadane przedmioty  

Podczas regularnych porządków warto zwrócić uwagę na to, czy konkretne przedmioty mają swoje miejsce w domu. Według niektórych popularnych metod sprzątania bardzo ważne jest, aby posiadane rzeczy dzielić na kategorie, co wskaże nam, gdzie powinny być one przechowywane. Na przykład jeżeli kochamy czytać książki, to nie powinniśmy rozkładać papierowych wydań w wielu pokojach i na różnych meblach. Lepiej jeżeli wszystkie znajdą się na dużym regale. To pozwoli nam na prostsze i szybsze odkładanie przedmiotów na miejsce. Takich zmian nie musimy dokonać przy najbliższym sprzątaniu. Możemy robić to stopniowo. A co z domowymi sprzętami, które ułatwiają nam pracę? Czy zawsze muszą stać w widocznym miejscu? Niekoniecznie! Weźmy na tapet chociażby odkurzacz bezworkowy – ma niewielkie rozmiary, a właśnie ta zaleta jest coraz częściej podkreślana w przypadku urządzeń AGD. Możemy ustawić go pionowo lub poziomo, w zależności od potrzeb. To znacząco ułatwia jego codzienne przechowywanie, ponieważ to my decydujemy, czy chcemy pozostawić urządzenie w widocznym miejscu, czy też może umieścić je w zamykanej szafie poza spojrzeniami gości. Ta kwestia jest szczególnie istotna dla osób, które mieszkają na niewielkim metrażu, w przypadku którego każdy wolny kąt okazuje się być na wagę złota. Tymczasem odkurzacz 600 EL61H4SW Electroluxa i jego przechowywanie nie stanowią najmniejszego problemu.   

Odkurzanie jako przedostatni etap  

W sprzątaniu bardzo ważna jest też kolejność prac. Zdarzają się pomyłki, przez co poszczególne etapy wykonujemy zbyt późno lub zbyt wcześnie. Dlaczego odkurzanie traktujemy jako przedostatni etap? Najpierw powinniśmy skupić się na wytarciu kurzy. Chociaż większość zanieczyszczeń zostaje na ściereczce, to niektóre z nich opadają na podłogę. Dobrej jakości odkurzacz pomoże nam dokładnie oczyścić dywan, panele czy nawet kafle. W przypadku odkurzacza bezprzewodowego kurz i inne zanieczyszczenia trafią prosto do zbiornika, który nie jest trudny w czyszczeniu.   

W ostatnim etapie przystępujemy do mycia podłóg. Gdy mamy pewność, że nie zalega na niej kurz, otrzymujemy gwarancję, że krok ten będzie możliwy do przeprowadzenia w poprawny sposób. Szybko docenisz powyższą kolejność prac domowych.   

Pomoc w sprzątaniu – niezawodne sprzęty  

Jeżeli chcesz, aby Twoje sprzątanie było szybkie, łatwe i efektywne, to nie obędzie się bez dodatkowej pomocy. Tutaj doskonale sprawdzą się niektóre urządzenia, które zazwyczaj każdy z nas posiada w swoim domu. Może być to na przykład myjka do okien, dzięki której unikniesz zacieków powstających na szybach. Jednak bez wątpienia będzie to także odkurzacz, którego prawdopodobnie będziesz używać nawet kilka razy w tygodniu.  

Jaki model wybrać? Ogromną popularnością cieszy się wspomniany już wyżej odkurzacz bezworkowy. Szeroki wybór modeli posiada w swojej ofercie szwedzka marka Electrolux. Tego rodzaju urządzenie jest niezwykle proste w codziennym użytkowaniu. Zbiornik opróżnia się bez większych problemów. Z łatwością znajdziemy kompaktowy wariant, który nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca. Warto także zwrócić uwagę na poszczególne udogodnienia, takie jak wielostopniowa filtracja  powietrza, na którą zwraca coraz większa liczba konsumentów, ponieważ zależy nam na tym, aby żyć w czystych mieszkaniach i domach, które sprzyjają naszemu zdrowiu.  W tym przypadku mamy pewność, że układ filtracji wychwytuje do 99,99% mikrocząstek kurzu większych niż 1 mikrometr. Tym samym gwarantuje nam czystsze wydmuchiwane powietrze. Docenią to w szczególności osoby, które źle reagują na obecne w powietrzu alergeny i zanieczyszczenia. 

Podobne artykuły