Jakie domy budujemy najchętniej? Poznaj najczęściej wybierane projekty domów.

Podziel się:

Prywatne inwestycje nie zwalniają tempa. Wokół nas powstaje coraz więcej domów, zarówno tych jednorodzinnych, jak i szeregowych, skupionych w mniejsze osiedla. Jakie projekty domów wybierają najczęściej Polacy? Które projekty domów są na topie, a jakie straciły na popularności? Przyjrzyjmy się najczęstszym wyborom inwestorów.

Gotowe projekty domów – podstawowy wybór, gdy myślisz o budowie domu.

Aby rozpocząć budowę domu niezbędny jest projekt budowlany. Taki możemy zdobyć na dwa sposoby – albo zamówimy indywidualny projekt domu u architekta, który wykona go od podstaw według naszych wskazań, albo wybierzemy możliwość jaką dają gotowe projekty domów. To typowe projekty, powtarzalne dokumentacje, które mogą być realizowane przez wielu inwestorów, na różnych działkach. Gotowe projekty domów, po przystosowaniu do warunków konkretnej działki, stają się projektami budowlanymi i na ich podstawie można uzyskać pozwolenie na budowę. Właśnie taką drogę prowadzenia inwestycji wybiera w tej chwili większość Polaków. Gotowe projekt domów można kupić w serwisach autorskich pracowni projektowych i otrzymać w parę dni przesyłką do domu. Kosztują o wiele mniej niż zlecenie wykonania projektu od podstaw architektowi. Oferta jaką stanowią gotowe projekty domów jest tak bogata, że jesteśmy w stanie znaleźć pośród propozycji dom, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom i warunkom działki.

Katalogowe projekty domów mają również możliwość zmiany, więc jeśli nawet nie znajdziemy idealnego domu, możemy go takim uczynić, poprawiając projekt wraz z architektem w trakcie przystosowania. Z takiej możliwości korzysta znaczna liczba inwestorów decydujących się na budowę domu.

Dom przy Bukowej 41
Dom przy Bukowej 41

Tanie i szybkie w budowie – projekty domów parterowych

Wśród najczęściej wybieranych projektów obserwujemy wyraźny wzrost popularności mały domów parterowych. Są one o wiele częściej wybierane niż duże, rozbudowane domy, o kilku piętrach. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy szukać w różnych uwarunkowaniach. Po pierwsze radykalnie zmieniła się w ostatnich 20 latach struktura rodziny. Nie mamy już do czynienia z wielopokoleniowym domem, w którym obok siebie funkcjonują dwie lub trzy rodziny. Dziś każdy dąży do samodzielności i stawia na rozwój własnych planów i marzeń. Piętrowe domy, przystosowane do życia większej grupy osób, znikają również z oferty samych pracowni architektonicznych.

Projekty domów parterowych o niewielkiej powierzchni to szybkie i tanie w budowie domy. Ludzie wybierają takie rozwiązanie, bo można je zrealizować w trakcie jednego sezonu. Niektórym nawet udaje się wybudować dom i tego samego roku do niego wprowadzić. Warto wspomnieć również o finansowaniu inwestycji. Banki dużo bardziej łaskawym okiem patrzą na możliwość udzielenia kredytu, gdy przychodzimy do nich z niewielkim, prostym w budowie domem, którego kosztorys jest racjonalny, niż gdybyśmy chcieli budować dom za 600-700 tys.

Projekty domów parterowych do 80 m² jesteśmy w stanie zrealizować do 300 tys. zł. Taki kredyt jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem przez większość banków.

Jest jeszcze jedna sprawa, która determinuje coraz częstsze wybory małych domów parterowych. Rośnie świadomość społeczna, że dom nie buduje się już, by zostawić przyszłe miejsce do życia dzieciom. Domy budujemy dla siebie, a dzieci – o czym uczy życie – i tak prędzej, czy później wyjadą na studia, wyprowadzą się do wybranki, czy wybranka serca, lub wyjadą do innego miasta/kraju w poszukiwaniu pracy. Małe projekty domów parterowych dają gwarancję szybkiego zamieszkania w domu, kiedy to konieczne, lecz jednocześnie, gdy dom pustoszeje, nie sprawiają kłopotów z jego utrzymaniem i obsługą.

Dom przy Bukowej 38
Dom przy Bukowej 38

Średniej wielkości projekty domów z garażem – opcja dla większej rodziny

Drugim typem domów powszechnie realizowanym przez inwestorów są projekty domów z poddaszem użytkowym o powierzchni 120-160 m². To zdecydowanie domy dla większej rodziny, która posiada nieco bardziej rozbudowane potrzeby lokalowe. Takie projekty domów zazwyczaj posiadają dodatkowo garaż w bryle budynku, co sprawia, iż całościowa powierzchnia, łącznie z pomieszczeniami dodatkowymi, oscyluje w granicach 200 m². Na taką inwestycję budżet również musi być odpowiednio większy, co nie znaczy że wszystkie tego typu domy musza być drogie w budowie. Gdy wybierzemy projekt domu zoptymalizowany pod względem konstrukcji, bryły i formy możemy niewielkim nakładem finansowym wybudować również większy dom. W tym przypadku warto wybierać projekty domów, które pozwalają się realizować szybko i bez większych trudności. Prosty dach, najlepiej dwuspadowy, oszczędna konstrukcja (jak najmniej ścian nośnych i kominów), rezygnacja z tradycyjnych balkonów, na rzecz francuskich, brak podpiwniczenia – to wszystko pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy w trakcie budowy domu.

Inwestorzy indywidualni realizujący gotowe projekt domów w znacznym stopniu odchodzą również od podpiwniczenia. Domy z piwnicą są wybierane właściwie jedynie wtedy, gdy jest ona uzasadniona ukształtowaniem terenu, lub wyraźnymi potrzebami inwestorów.

Moda zmienia się na naszych oczach, podobnie jak zmienia się krajobraz wokół nas. Decydując się na budowę domu warto jednak pamiętać, że trendy przeminą, a nasz dom ma być wygodny i praktyczny dla nas na długie lata. Nie kierujmy się zatem modą, lecz budujmy domy, które przede wszystkim będą nam służyć w takim stopniu, jak tego od nich wymagamy.

Podobne artykuły