Jaka jest dopuszczalna maksymalna obciążalność przewodów?

Podziel się:

Budowanie bezawaryjnych i przede wszystkim bezpiecznych instalacji to kwestia wyjątkowo ważna w elektryce. Dotyczy to zarówno specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień w pracy, jak i osób, które realizują zadania z tego zakresu np. we własnym domu, czyli na własne potrzeby. Dowiedz się, jaki prąd, z jakim zabezpieczeniem i w jakim przekroju – poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki.

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej – kwestia priorytetowa 

Na poziom bezpieczeństwa danej instalacji elektrycznej wpływają różne czynniki. Jednym z głównych jest właściwy dobór przewodów elektrycznych do instalacji – na przykład domowej czy mieszkaniowej. Kwestia ta wydaje się banalna, a jednak w praktyce często budzi kłopoty. Trzeba wiedzieć, jaki przekrój jest potrzebny do danego zadania, by kupić właściwy produkt. Dobrze ułożone przewody zapewnią nam długie lata pracy bez awarii, dlatego warto postawić na produkty dobrej jakości. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przewodów?

Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, wybierając przewody elektryczne – jest to m.in. wytrzymałość mechaniczna, odporność na czynniki środowiskowe, temperatura przewodu, czy spadek napięcia.

Temperatura przewodu. Można wyznaczyć, dzięki prawu Joule’a-Lenza, jaka ilość ciepła zostanie wyprodukowana w danym przewodzie w trakcie przepływu prądu. Dodatkowo można też ustalić, czy ilość ta będzie odpowiednia. Warto korzystać z norm polskich i międzynarodowych jak ze ściągawki: 

  • Norma PN-HD 60364-5-52:2011: Instalacje niskiego napięcia – Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego – Oprzewodowanie;
  • Norma IEC 60287-3-1/A1:1999: Electric cables – Calculation of the current rating – Sections on operating conditions – Reference operating conditions and selection of cable type.

Można w nich znaleźć przydatne informacje określające m.in. miejsca ułożenia przewodów czy sposoby układania przewodów. W trakcie projektowania instalacji elektrycznej należy przede wszystkim ustalić, jaki prąd obciążenia może popłynąć w każdym z obwodów – roboczy i maksymalny. 

Podsumowanie

Zasady doboru zabezpieczeń nadprądowych i przekroju przewodu to tylko przykładowe z ważnych kwestii, o których trzeba pamiętać podczas projektowania instalacji elektrycznej. Więcej informacji i szczegółowych przykładów znajdziesz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/dopuszczalna-maksymalna-obciazalnosc-przewodow-jaki-prad-w-jakim-przekroju-i-z-jakim-zabezpieczeniem. Pozwolą one dobrać odpowiednie parametry wykorzystywanych elementów.

Podobne artykuły