Podział na strefy to pojęcie, które kojarzy się zwykle z aranżacją kuchni, czy salonu. Coraz częściej jednak pojawia się także w kontekście urządzania łazienki. Podział łazienki na funkcjonalne strefy ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla stworzenia komfortowego i praktycznego układu. Oddzielenie poszczególnych stref w łazience ma też jednak duży wpływ na kwestie estetyczne i finalny, wizualny odbiór całej aranżacji. W związku z tym mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak zorganizować przestrzeń w łazience i oddzielić poszczególne strefy.
Spis treści
Idealny układ łazienki – jakie strefy znajdują się tym pomieszczeniu?
Łazienka to miejsce, które pozwala na odrobinę prywatności i chwilę relaksu po długim dniu. Kluczem do stworzenia komfortowej i funkcjonalnej łazienki jest odpowiednia aranżacja. Zacznijmy więc od tego, jakie strefy w łazience rozróżniamy i czego nie może zabraknąć w układzie domowej łazienki.
Najprostszy podział łazienki to strefa mokra i sucha. Strefa mokra to przede wszystkim przestrzeń przeznaczona do kąpieli, a więc wanna lub prysznic oraz ich najbliższe sąsiedztwo. Na strefę suchą składa się najczęściej umywalka oraz WC i ewentualnie bidet.
Strefy w łazience podzielisz też według kryteriów czysto funkcjonalnych. W takim podziale jest to:
- strefa umywalkowa,
- strefa kąpielowa (wanny lub prysznic),
- strefa WC (miska WC wisząca wyposażona w zestawy podtynkowe WC lub miska stojąca) i ewentualnie bidet,
- strefa przechowywania (różnego rodzaju szafki wiszące lub stojące).
Strefa umywalkowa – klucz do wygodnej łazienki
Gdzie umieścić umywalkę w łazience? To jedno z najczęściej zadawanych pytań w trakcie projektowania łazienki. Jest to o tyle ważne, że to właśnie przed umywalką spędzasz w tym pomieszczeniu najwięcej czasu. Na wielu projektach łazienek znajduje się ona w pobliżu drzwi wejściowych. Umożliwia to szybkie umycie rąk po wejściu do łazienki. Zadbaj także o odpowiednią przestrzeń bezpośrednio przed umywalką. Jeśli urządzasz łazienkę na poddaszu, umywalkę zlokalizuj w miejscu bez krępujących ruchy skosów. Weź pod uwagę także lokalizacje okna i kierunek padania naturalnego światła w łazience. Dobrze jest, aby naturalne światło padało na twarz osoby korzystającej z umywalki, a nie za nią.
Strefa kąpielowa, czyli idealne miejsce na wannę lub prysznic
Organizacja strefy kąpielowej zależy przede wszystkim od wielkości łazienki, jej układu i indywidualnych preferencji domowników. W ofercie producentów armatury znajdziesz zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowe przystosowane do łazienek o różnych wymiarach. Wybór pomiędzy wanną a prysznicem jest w dużej mierze podyktowany układem łazienki. W łazienkach ze skosami częściej pojawiają się wanny, choć nie jest to reguła. Z kolei w małych pomieszczeniach najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest narożna kabina prysznicowa. Przy projektowaniu strefy kąpielowe weź też pod uwagę przestrzeń bezpośrednio przed wanną lub prysznicem. W tym miejscu zwykle przygotowujesz się do kąpieli lub wycierasz po.
Jak optycznie podzielić łazienkę na strefy?
Poza podziałem czysto funkcjonalnym duże znaczenie ma też to, jak wizualnie podzielisz poszczególne strefy w łazience. Dużo zależy oczywiście od tego, jaki efekt aranżacyjny chcesz osiągnąć i jakie trendy posłużyły Ci za inspirację. Poniżej podpowiadamy kilka sposobów na to, jak podzielić łazienkę za pomocą prostych trików.
- Dwa różne kolory lub wzory płytek to bardzo prosty i skuteczny sposób na optycznie wydzielenie określonej przestrzeni w łazience. W ten sposób wykorzystasz na przykład mozaikę pod prysznicem czy płytki imitujące marmur nad umywalką.
- Do optycznego oddzielenia łazienkowych stref wykorzystasz też dekory czy listwy dekoracyjne do płytek.
- W nieco większych pomieszczeniach ciekawym akcentem będzie ścianka działowa. Jeśli obawiasz się, że taki element architektoniczny zakłóci oświetlenie łazienki, postaw na pół- ściankę lub przegrodę wykonaną ze szkła.
- Alternatywą dla ścianki działowej są także składane drewniane parawany. Taki akcent świetnie sprawdzi się w łazience w stylu boho lub vintage.
- Do optycznego podziału łazienki wykorzystasz też meble. W małej łazience są to często szafki wiszące lub wąskie słupki łazienkowe. W większym pomieszczeniu pomyśl o komodzie łazienkowej lub wysokim regale.