Co warto wiedzieć o ogrodzeniach budowlanych tymczasowych?

Podziel się:

Każda inwestycja budowlana, niezależnie od wielkości, to dosyć skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniej organizacji oraz wykorzystania wielu ważnych elementów. Zanim zostaną rozpoczęte docelowe prace, warto zadbać o kilka szczegółów, takich jak zabezpieczenie terenu budowy. Chodzi tutaj o postawienie ogrodzenia budowlanego. Jak wyglądają takie ogrodzenia, jak się sprawują oraz co warto o nich wiedzieć? 

Co mówi prawo w kwestii ogrodzenia tymczasowego?

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa wyraźnie mówią, że ogrodzenie terenu budowy nie jest jedynie kwestią dobrej woli inwestora, a jego obowiązkiem. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury podkreśla tę kwestię w rozdziale na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Ogrodzenie to preferowany sposób zabezpieczenia działki budowlanej. Zdarza się jednak, że takie rozwiązanie jest niewykonalne z jakiego powodu. W takiej sytuacji należy zadbać o dobrze widoczne tablice informacyjne. Niektórzy inwestorzy stawiają nawet na stały nadzór.

Przepisy prawa nie podają dokładnie, jak ma wyglądać takie ogrodzenie tymczasowe budowlane. W rozporządzeniu podane są jednak cechy takiego ogrodzenia. Musi mieć wysokość minimum 1,5 m, z kolei konstrukcja takiego ogrodzenia nie może zawierać ostrych elementów, które mogłyby narazić zdrowie lub życie ludzi i zwierząt. Idealne propozycje znajdziesz u producenta sonto.pl.

Na rynku znajdziesz kilka pomysłów na ogrodzenie tymczasowe, jednak dwa z nich są najpopularniejsze. Chodzi o ogrodzenie tymczasowe pełne i ogrodzenie ażurowe. 

Ogrodzenie budowlane w wersji pełnej

Ogrodzenie budowlane pełne produkowane jest z połączenia stalowej ramy, która wewnątrz wypełniona jest blachą falistą bądź trapezową. Cechą charakterystyczną tego typu ogrodzeń są znacznie wyższe parametry ochronne, niż w sytuacji zastosowania ogrodzenia ażurowego. 

Ogrodzenie pełne jest trwałe, bardzo wytrzymałe. Cechuje się odpornością na wiele szkodliwych czynników, a ponadto skutecznie chroni przed osobami niepożądanymi, które chciałyby przedostać się na plac budowy. Panele pełne, bez prześwitów, świetnie zasłaniają przed osobami postronnymi to, co dzieje się na placu budowy. Chronią także okoliczne zabudowania oraz przechodniów przed pyłem, kurzem oraz śmieciami, które mogłyby się przedostawać poza ogrodzenie.

Ogrodzenie budowlane ażurowe — czym się wyróżnia?

Panele ażurowe ogrodzeń tymczasowych skonstruowane są z siatki. Posiadają lekką konstrukcję, dzięki czemu jest ona łatwa w transporcie oraz montażu. Siatka świetnie przepuszcza powietrze, jest odporna na silny wiatr, jednak nie chroni przed pyłem, kurzem, resztkami materiałów oraz innymi śmieciami, które mogą wydostawać się poza teren budowy.

Tymczasowe ogrodzenia budowlane — dlaczego warto z nich korzystać?

Tymczasowe ogrodzenia budowlane mają wiele zalet. Inwestorzy bardzo często zastanawiają się, czy w ogóle ich potrzebują, jednak jest to element niezbędny na budowie, zwłaszcza dużej i trwającej wiele miesięcy. Nie zawsze wykonanie na samym początku ogrodzenia docelowego jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w trakcie może wiele rzeczy pójść nie tak.

Ogrodzenie tymczasowe jest inwestycją, zwłaszcza jeśli mówimy o deweloperze bądź ekipie budowlanej. Osoby działające w branży dłużej i częściej, na pewno zdają sobie sprawę, jak istotne jest zastosowania ogrodzenia budowlanego. Montuje się je bardzo szybko i łatwo. Równie prosto przebiega usunięcie ogrodzenia z placu budowy. Niezależnie od tego, czy w połowie budowy będzie konieczne poszerzenie bramy wjazdowej bądź furtki – da się to zrobić w okamgnieniu. 

W trakcie budowy na jej teren wjeżdża sporo ciężkich maszyn, dlatego niejednokrotnie dochodzi do uszkodzenia ogrodzenia. W przypadku ogrodzenia tymczasowego wystarczy wymienić jeden lub kilka paneli na nowe i gotowe. Nie niesie to ze sobą zbyt wielu poważnych konsekwencji. 

Decydując się na ogrodzenie budowlane tymczasowe, warto mieć na uwadze, by starać się o jakościowe elementy od sprawdzonego producenta. Warto szukać firm z odpowiednią renomą oraz dobrą opinią użytkowników.

Podobne artykuły