Budowa budki dla ptaków – Jak zbudować drewnianą skrzynię w Twoim ogrodzie?

Podziel się:
Budowa skrzynki dla ptaków - nagłowek

Ten poradnik dla majsterkowiczów opisuje, jak zbudować budkę dla ptaków lub budkę lęgową w Twoim ogrodzie, aby przyciągnąć ptaki gniazdujące do siebie. Pokażemy Ci rozmiary drewna, których potrzebujesz i jak złożyć wszystkie elementy razem, aby stworzyć ciepłą, wygodną budkę lęgową dla ptaków w Twoim ogrodzie, aby ptaki mogły złożyć jaja i wykarmić swoje młode. Zbudowanie własnej drewnianej budki dla ptaków może być bardzo satysfakcjonującym projektem, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci.

Dlaczego budki dla ptaków są tak ważne dla przyrody?

Skrzynia dla ptaków może być wspaniałym dodatkiem do Twojego ogrodu, jeśli chcesz zainteresować nim ptaki, a zbudowanie własnej oznacza, że możesz dostosować ją do rodzaju ptaków, których chcesz przyciągnąć uwagę.

budowa-skrzynki-dla-ptakow-przyklad-1

Jeśli masz małe dzieci, może to być fantastycznym wprowadzeniem w świat przyrody i może stanowić świetny punkt wyjścia do nauczania, jak ptaki i zwierzęta wychowują swoje młode, budują swoje domy i dostosowują je do swoich specyficznych potrzeb, uczą je karmić i latać, a następnie wypuszczają je w wielki świat.

Z silnymi wiatrami, deszczem i mrozem, które są powszechną pogodą w Polsce, oferując ptakom bezpieczne i ciepłe miejsce do gniazdowania i wychowywania swoich piskląt zapewnisz przetrwanie populacji ptaków w Polsce.

Budka dla ptaków – jak duży otwór przygotować?

W internecie dostępna jest pełna lista rozmiarów otworów wymaganych dla różnych ptaków, ale jeśli chcesz przyciągnąć większe ptaki, przednia część może być po prostu przecięta na pół, więc górna połowa przedniej części jest otwarta.

Więcej informacji na temat rozmiarów ptaków i ich przyzwyczajeń można znaleźć w Wikipedii.

Zobacz także: Trawy ozdobne – poznaj najpopularniejsze odmiany i sposoby ich uprawy

Jak zbudować domek dla ptaków?

Poniższe punkty pokazują, jak zbudować skrzynkę dla ptaków i pociąć całe drewno, którego będziesz potrzebował do jej złożenia. Wymieniliśmy również narzędzia, śruby i gwoździe, których będziesz potrzebował do tego zadania.

Jak oznaczyć i przyciąć drewno do produkcji budki dla ptaków?

Drewno musi mieć szerokość 150 mm, grubość 15 mm i najlepiej wysoką twartość, ponieważ wytrzymuje ono warunki atmosferyczne znacznie lepiej niż drewno miękkie. Kup deskę z drewna o długości 1500 mm. Nie będziesz używał tego wszystkiego, ale ta długość pozwoli Ci na popełnienie błędów, które większość ludzi zwykle popełnia.

Wymiary desek:

 • Boki: Panele boczne będą nachylone, 150mm szerokości na 160mm wysokości z przodu i 200mm wysokości z tyłu.
 • Baza: 115 mm x 120 mm
 • Grzbiet: 150mm na 300mm.
 • Przód: 150mm na 160mm.
 • Góra: 200mm na 150mm.

Narzędzia, których będziesz potrzebował:

 • Piła tarczowa 22 cale
 • Stolarka kwadratowa
 • Wiertło płaskie o żądanej wielkości otworu
 • 8 mm końcówka do drewna
 • 3 mm końcówka do drewna
 • Miara taśmowa
 • Ołówek lub marker
 • Wiertarka/kierowca
 • 20 Ilość 8, wkręty do drewna 30 mm
 • Gwoździe filcowe ocynkowane 10 15 mm.
 • Papier ścierny o średnim uziarnieniu

Złożenie pudełka razem

Wytnij kawałki przy użyciu piły tarczowej i zeszlifuj krawędzie aby były gładkie. Do wywiercenia otworu w panelu przednim należy użyć wiertła płaskiego do drewna – otwór musi znajdować się w odległości co najmniej 125 mm od podstawy skrzynki, aby małe pisklęta nie mogły się wypaść.

Wyrównaj wszystkie elementy i wywierć otwory montażowe dla wszystkich śrub. Nie zapomnij ponawiercać drewna, aby schować w nich główki śrub.

budowa-skrzynki-dla-ptakow-przyklad-2

Nie przejmuj się, że wszystkie części budki dla ptaków nie pasują do siebie tak, jakby były wykonane w Ikea. Stolarka jest bardzo specyficzną umiejętnością i zaufaj nam, ptaki nie będą miały nic przeciwko, jeśli niektóre kąty nie będą idealnie spasowane!

Wyrównaj wszystkie boki, górę, dół i podstawę do góry nogami. Użyj wiertła 3 mm do wywiercenia otworów montażowych pod śruby.

Pogłębiaj wierzchołek każdego otworu tak, aby główki śrub schowały się pod powierzchnię drewna.

Dopasowanie dachu do skrzynki

Upewnij się, że wywierciłeś wszystkie otwory przed przymocowanie gumowego zawiasu na miejsce. Bez tych otworów montażowych gwoździe mogą rozłupać drewno.

Wywiercić otwór o średnicy 8 mm w górnych narożach skrzyni dla ptaków. Otwory te pozwolą Ci powiesić skrzynkę dla ptaków na drzewie lub płocie. Wywierć również 2 otwory o wymiarach 8 mm w dolnej części boksu dla ptaków, aby umożliwić wypływ wody w przypadku jej wlania się przez szczeliny spowodowane nie dopasowanymi elementami przy montażu.

Zobacz także: Katalpa zwyczajna – ozdobne drzewko do ogrodu

Mocowanie budki dla ptaków w ogrodzie

Nie ulegaj pokusie, aby przybić lub przykręcić skrzynkę z ptakami bezpośrednio do drzewa. Drzewo będzie rosło i rozciągało śruby, które ostatecznie rozszczepiają drewno. Użyj wywierconych z tyłu otworów, aby przywiązać sznur do skrzynki i do drzewa.

I gotowe! Teraz z powodzeniem nauczyłeś się jak zbudować budkę dla ptaków, teraz możesz siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż wprowadzą się do niej nowi potencjalni właściciele.

Najczęściej popełniane błędy

Z filmu poniżej dowiesz się jakich błędów warto NIE popełnić przy budowie skrzynki dla ptaków:

Podobne artykuły