Zanim wybudujemy domek na drzewie, dowiedzmy się, czy nie potrzebujemy zezwolenia (to w przypadku kiedy drewno, które wybraliśmy do wzniesienia budowli, jest gatunkiem chronionym) lub nasza konstrukcja nie będzie przeszkadzać sąsiadom. Potem zróbmy projekt i kosztorys inwestycji, sprawdźmy też, jakie posiadamy narzędzia – dzięki temu ułatwimy sobie zakup materiałów i sprzętów.
Oczywiście nie wszystko musimy kupować. Warto wiedzieć, że wiele urządzeń możemy wypożyczyć. Koszt domku zbudowanego na platformie o wymiarach 3 x 3 m z częściowo wtórnych materiałów wyniesie nas kilkaset złotych. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, aby zaprojektować i samodzielnie wznieść domek na wysokości, zlećmy to wówczas profesjonalnej firmie. W tym wypadku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Pamiętajmy o tym, że konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała, bo od tego zależy bezpieczeństwo dzieci. A kiedy one wyrosną, domek na drzewie może stać się naszą oazą w pięknym otoczeniu natury lub dodatkowym miejscem do przechowywania.
Spis treści
Czy warto inwestować w wyposażenie domku na drzewie?
To zależy od funduszy, jakimi dysponujemy, ale pamiętajmy, że jasne wnętrze wykonane z naturalnych materiałów powinno stać się przyjaznym azylem dla naszych dzieci. Ściany i sprzęty mogą być zrobione ze sklejki lub płyty OSB. Nie wydamy więc na nie majątku. Jeżeli użyjemy drewna rozbiórkowego, wystarczy je wówczas wyszlifować i pomalować na pastelowy kolor. Dajmy drugie życie starym meblom, które po oczyszczeniu, wzmocnieniu i pomalowaniu posłużą jeszcze przez długie lata. Ale nie zróbmy też z domku na drzewie lamusa. Im więcej miejsca zostanie wewnątrz, tym lepszą zabawę będą miały dzieci.
Zobacz także: Pora urządzić nasz ogród
Jakie wybrać drzewo?
Najlepszy będzie dojrzały okaz w obwodzie pnia powyżej 30 cm i rozłożystej koronie, na przykład: buk, dąb, jesion, orzech czy lipca. Konstrukcję należy przymocować do drzewa i jednocześnie podeprzeć ją palami. Dzięki temu unikniemy nadmiernego obciążenia lub uszkodzenia drzewa.
Jakie materiały budowlane będą nam potrzebne?
Domek na drzewie powinien być wykonany z drewna, ponieważ lepiej wtopi się w otoczenie. Do jego budowy możemy użyć kantówek i desek kupionych w tartaku, ale równie dobre będą materiały pozyskane z recyklingu, na przykład ze starych palet czy drewna rozbiórkowego. Sprawdźmy, czy nie jest ono zbutwiałe. Budowlę możemy wyposażyć w stare okna i drzwi. Drewniany dach pokryjmy papą lub blachą. To ochroni domek przed deszczem.
Przed rozpoczęciem prac koniecznie przygotujmy projekt, zgromadźmy też niezbędne materiały i narzędzia oraz preparaty do ochrony drewna. W taki oto sposób należy zbudować domek na drzewie (krok po kroku):
- Mocna i stabilna podstawa – powinna opierać się na drzewie (pniu i konarach) oraz na słupach wbitych w ziemię. Jej bazę stanowią belki nośne, które muszą być przymocowane do drzewa, i poprzeczne. Razem utworzą kratę podstawy.
- Podłoga i barierka – do podstawy przybijmy deski boczne i podłogowe, a na nich zamontujmy barierkę zabezpieczającą przed upadkiem z wysokości.
- Montaż drabinki i ścianek – kiedy platforma jest stabilna, zamontujmy drabinkę (ale także mogą to być schodki lub ścianka wspinaczkowa) ułatwiającą wejście na górę. Następnie na środku platformy postawmy i przymocujmy ścianki domu, zróbmy zadaszenie z desek, po czym pokryjmy je papą, blachą lub dachówkami.
- Ochrona i wyposażenie – surowe drewno warto zabezpieczyć przed wilgocią i rozwojem pleśni olejem tungowym. Na koniec umeblujmy domek, zamontujmy rurę zjazdową, huśtawkę albo ślizgawkę.
Dodatkowa uwaga – nie wieszajmy konstrukcji wysoko. Pamiętajmy o tym, że platforma nie powinna znajdować się wyżej niż 1,5-2,5 metra nad ziemią, a wokół domku musi być zamontowana barierka chroniąca dzieci przed upadkiem z wysokości.