Jak wyczyścić zmywarkę?

Podziel się:

Niewątpliwie jednym z największych sprzymierzeńców każdej gospodyni domowej jest zmywarka. Oszczędza nasz czas i pieniądze, dbając przy tym o środowisko naturalne i zapewniając idealnie czyste naczynia. Bez niej ten efekt nie byłby tak spektakularny, a stosy brudnych naczyń w zlewie spędzałyby nam sen z powiek każdego dnia. Jest to jednak sprzęt, o który należy dbać i czyścić go regularnie – tylko wówczas posłuży nam przez długie lata.

Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?

Czasami zdarza się tak, że po wyciągnięciu naczyń ze zmywarki po zakończonym cyklu mycia na talerzach czy szklankach zostają resztki brudu. Najczęściej jest to sygnał, że zmywarka wymaga dokładnego wyczyszczenia – ponieważ resztki znajdujące się w filtrze lub zatkane otwory ramion, z których woda wypychana jest pod ciśnieniem, nie pozwalają na dokładne pozbycie się nieczystości. Należy rozważyć także zmianę tabletek, których używamy do mycia naczyń w zmywarce – niektóre (zwłaszcza tanie) detergenty nie są tak skuteczne, jak te renomowanych marek. Warto poradzić się znajomych czy też poczytać opinie w internecie, który środek tego typu jest najskuteczniejszy – najczęściej po zmianie na lepszy nie będziemy chcieli już wrócić do poprzedniego, który niekoniecznie się sprawdzał.

Jak poprawnie czyścić zmywarkę?

Dogłębne czyszczenie zmywarki warto przeprowadzać raz na pół roku, jednak pewne zabiegi pielęgnacyjne służące bieżącemu utrzymaniu jej w czystości powinno przeprowadzać się częściej. Do czynności, o których powinniśmy pamiętać raz na tydzień lub dwa, należy dokładne wyczyszczenie filtra z resztek pokarmów i wymycie go płynem do naczyń. Również raz na dwa tygodnie dobrze jest dokładnie wytrzeć wilgotną ściereczką miejsca wokół drzwi zmywarki, uszczelki i przestrzenie, w których uszczelka dotyka zmywarki – tam gromadzi się ciemny nalot i osad przypominający szlam, który może powodować nieprzyjemny zapach i osadzać się na naczyniach. Raz na miesiąc dobrze jest uruchomić zmywanie w pustym cyklu z użyciem środka przeznaczonego specjalnie do czyszczenia zmywarek – można go zakupić w każdym markecie ze środkami czystości. Sprawi on, że wszystkie powierzchnie w zmywarce zostaną dokładnie umyte, a w środku pozostanie przyjemny, świeży zapach. Raz na pół roku natomiast zalecane jest zdemontowane ramion natryskowych i dokładne wyczyszczenie wykałaczką ich otworów, a także usunięcie kamienia ze środka za pomocą octu. Do czego jeszcze w swoich domach możemy wykorzystać ocet przeczytacie na zaprzyjaźnionej nam stronie https://budujemytutaj.pl/wnetrza/.

Czy czyszczenie zmywarki octem jest bezpieczne?

Na wielu serwisach oraz forach internetowych możemy znaleźć domowe sposoby na czyszczenie zmywarki. Jednym z nich jest zastosowanie octu, który ma właściwości odkamieniające i dezynfekujące, a do tego jest całkowicie naturalny i bardzo tani. Butelka kosztuje ok. 1,5 zł, więc warto pokusić się o sprawdzenie tej metody. Jest ona bezpieczna dla komponentów zmywarki, i wiele gospodyń domowych poleca ją jako rewelacyjny sposób na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń oraz problemu z niedomytymi naczyniami. Wystarczy w pustej zmywarce umieścić na jej dolnym poziomie kubek z octem, i ustawić zmywanie na najwyższą temperaturę. Ocet parując wymyje dokładnie wszystkie elementy, sprawiając że zmywarka zalśni czystością.

Podobne artykuły