Montaż parapetów wewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Podziel się:
Montaż parapetów

Parapet stanowi zarówno estetyczną dekorację jak i funkcjonalny element wnętrza. Istotne jest to, aby dobrać odpowiedniej wielkości parapet do okna. Warto zwrócić także uwagę na materiał, z jakiego będzie wykonany nowy element, tak aby wpasował się do aranżacji wybranego wnętrza. Jak samodzielnie zamontować parapet wewnętrzny? W artykule przedstawiamy instrukcję krok po kroku oraz inspiracje na wykorzystanie parapetu!

Parapety wewnętrzne – na jakie warto się zdecydować?

Nowy dodatek do wnętrza powinien być dobrany tak, aby stanowił ciekawy element, ale także komponował się z całą aranżacją. Tak samo jest w przypadku parapetów. Jeśli planujesz ich kilka w jednym pomieszczeniu, zdecyduj się na jednakowe, aby nie zaburzyć harmonii. Poza aspektem estetycznym istotne jest także, aby zamontowany parapet był wykonany z solidnego materiału. Na jakie najlepiej się zdecydować?

Parapet stalowy

Stalowy parapet pasuje do surowych wnętrz loftowych. Zimny materiał świetnie wkomponuje do mieszkania industrialnego szczególnie w czarnym kolorze. Stal pozwoli także na odpowiednie utrzymanie dodatkowych dekoracji takich jak wazony czy też świeczki.

Zobacz także: Montaż drzwi zewnętrznych – jak zrobić to poprawnie?

Parapet kamienny

Solidny parapet kamienny, szczególnie granitowy to idealny wybór do zamontowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Materiał jest odporny na wszelkie zanieczyszczenia czy też środki chemiczne, a dodatkowo nie wymaga szczególnego impregnowania. Dodatkowo parapety kamienne to szeroki wybór wyjątkowych wzorów i barw od chłodnych po ciepłe. Elegancko prezentują się w każdym wnętrzu.

Parapet drewniany

Naturalny materiał, jakim jest drewno, z pewnością przypadnie do gustu osobom, które swoje mieszkanie utrzymują w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Warto jednak pamiętać, że drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane, aby parapet nie został uszkodzony.

Parapety wewnętrzne – kiedy je montować?

W przypadku małych i dużych okien warto zamontować parapet. Szczególnie jest to dobry pomysł kiedy pod oknem znajduje się kaloryfer naścienny. Wówczas parapet będzie stanowił barierę dla ciepłego powietrza, które mogłoby się ulotnić w górę i powodować wilgoć w mieszkaniu ze względu na skraplanie się ciepła na oknach.

Nada się także do małych przestrzeni, gdzie nie można wstawić wielu mebli. Parapet często służy także jako dodatkowa półka, na której można ustawić rośliny w doniczkach, książki czy też inne dekoracje.

Montaż parapetów wewnętrznych – krok po krok

Montaż parapetu najlepiej zaplanować jeszcze na etapie wykańczania mieszkania. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie jeśli chcesz cieszyć się nowym dodatkiem w już gotowym mieszkaniu. Podpowiadamy jak samodzielnie zamontować parapet krok po kroku!

Zanim przejdziesz jednak do samego montowania, musisz zaopatrzyć się w materiał i przybory dzięki, którym montaż się uda. Określ jaki rodzaj parapetu Ci odpowiada i jaka ma być jego szerokość. Jeśli już zdecydujesz się na odpowiedni parapet, to pozostaje jeszcze zakupić odpowiednie materiały, czyli:

  • klej poliuretanowy,
  • silikon montażowy,
  • kliny sprężynowe,
  • poziomica.

Gdy wszystkie narzędzia i materiały masz przygotowane, można przejść do montażu.

  1. Zmierz i upewnij się, że wybrany parapet jest odpowiedni. Jeśli parapet się nie mieści, konieczne będzie miejscowe skłucie ściany dla dodatkowego miejsca, aby deska się wpasowała. Jeśli miejsca będzie aż za dużo, wówczas należy je zmniejszyć za pomocą zaprawy cementowej.
  2. Przygotuj mur, na którym będzie montowany parapet. Jego powierzchnia musi być wyrównana i bez zabrudzeń. Oczyść mur z wszelkich pozostałości kleju, farby oraz kurzu.
  3. Nanieś cienką warstwę kleju na parapet oraz mur.
  4. Przymocuj parapet do muru, tak aby znajdował się ok. 1-2 cm poniżej ościeżnicy okiennej.
  5. Za pomocą poziomicy upewnij się, czy parapet jest równo.
  6. Następnie użyj klinów do zaklinowania parapetu, do momentu aż klej w pełni nie wyschnie. Czas pełnego utwardzenia najczęściej podaje producent kleju.
  7. Za pomocą silikonu montażowego zaklej szpary między parapetem a ścianą. Po wyschnięci nadmiar silikonu wytnij skalpelem.

Zobacz także: Tynk japoński – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Jak zamontować parapet wewnętrzny nad grzejnikiem?

W przypadku kiedy parapet będzie znajdował się nad grzejnikiem, musisz pamiętać, że wówczas powinien zostać umiejscowiony co najmniej 10 cm nad kaloryferem, aby utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to w takim wypadku parapet nie może przysłaniać całego kaloryfera, ponieważ stanowiłby barierę i zamiast ogrzewać powietrze, ogrzany byłby sam kaloryfer.

Montaż parapetów wewnętrznych cena

W przypadku kiedy nie chcesz samodzielnie podejmować się montażu parapetów wewnętrznych, możesz zamówić wykonanie takie usługi profesjonalnej firmie budowlanej. W zależności od firmy oraz regionu ceny się wahają między 50 zł za metr bieżący do 75 zł za metr bieżący.

Parapety wewnętrzne – inspiracje

Mogłoby się wydawać, że parapety nie są ważnym elementem aranżacji wnętrz. Jednak nic bardziej mylnego! Parapety stanowią praktyczną dekorację, która podkreśla wygląd okien. Tak samo jak w przypadku innych dodatków do wnętrza, parapety można wybierać spośród wielu rodzajów materiałów i kolorów. Poniżej przedstawiamy 3 inspiracje na ciekawe i estetyczne wykorzystanie parapetów wewnętrznych w mieszkaniu!

Parapet na hodowanie ziół

Parapet w kuchni to świetny pomysł na stworzenie tzw. ogródka na parapecie. Wystarczy w kilku doniczkach zasadzić różnego rodzaju zioła, które wykorzystujesz do gotowania np. mięta, bazylia, oregano i szczypiorek. Takie rozwiązanie pięknie podkreśli rustykalne wnętrze.

Minimalistyczny parapet

W minimalistycznej przestrzeni parapet może być wykorzystany jako półka na drobne dekoracje takie jak świeczki, książki czy też zdjęcie, dzięki czemu zwykłe okno zyska uroku. Takie wykorzystanie parapetu podkreśla wyjątkowy charakter mieszkania.

Zobacz także: Jak wyciszyć mieszkanie?

Parapet jako biurko

Jeśli w domu masz duże, szerokie okna to ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie długich parapetów, które mogą służyć jako biurko. Dzięki temu nie trzeba wstawiać dodatkowego mebla. Dodatkowym plusem jest także naturalne światło, które wpada przez okno podczas pracy lub nauki.

Parapet wewnętrzny to świetny element wnętrza, który można wykorzystać na wszelaki sposób. Pełni także świetną barierę dla ciepłego powietrza z grzejnika. W zależności od preferencji i możliwości parapet może służyć także jako biurko lub półka. Znasz jeszcze inne opcje na ciekawe wykorzystanie parapetu wewnętrznego? Daj znać w komentarzu!

Podobne artykuły