Spotykane typy ścianek działowych

Podziel się:
ścianka działowa

Jak wynika z nazwy, funkcją ścianek działowych jest podzielenie przestrzeni większej na mniejsze, ale osobne pomieszczenia. Ścianki działowe nie pełnią funkcji nośnych i nie są elementem konstrukcji budynku mającym wpływ na jego wytrzymałość.

Jednocześnie ścianka działowa nie może być wykonana z przysłowiowego papieru, ale być na tyle mocna, aby nie zawalać się pod wpływem własnego ciężaru, wytrzymywać opieranie się o nią, a także unieść ciężar lokowanych na niej elementów, np. podwieszanych regałów. Ważne jest przy tym, aby ścianka działowa nie przeciążała konstrukcji budynku. Jakie rodzaju ścianek działowych występują w budownictwie?

Funkcje ścianek działowych

Główną funkcją ścianek działowych jest wydzielenie przestrzeni, ale nie jest to funkcja jedyna. Oprócz tego ścianki działowe izolują od siebie wydzielone przestrzenie na płaszczyznach:

 • termicznej, a więc cieplnej;
 • akustycznej, czyli dźwiękoszczelnej albo przynajmniej ograniczającej wpływ dźwięków spoza ścianki;
 • ochrony przeciwpożarowej, gdzie ścianki działowe z odpowiednich materiałów chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Praktyczne znaczenie ścianek działowych

Szczególnie ostatnia z wymienionych funkcji może być w wykonaniu czasochłonna, gdyż najlepszym rozwiązaniem będzie w tym wypadku ścianka murowana. Tymczasem najczęściej ścianki działowe są wykonywane w przestrzeniach biurowych albo magazynowych, np. w halach stalowych. Służą do podzielenia przestrzeni na mniejsze pomieszczenia albo wydzielenia stref i chodzi tutaj i o elastyczność przy ewentualnych zmianach aranżacyjnych, szybkość realizacji oraz o koszty zabudowy wewnętrznej. To powoduje, że najczęściej spotykane są szkieletowe ścianki działowe oparte o konstrukcje metalowe. Mogą to być ścianki jedynie obłożone płytami gipsowo kartonowymi, jak i wypełnione wewnątrz materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną lub pianką PUR. Zamiast ścianek ceglanych łatwiejsze do wykonania, a i lżejsze dla konstrukcji nośnych będą ścianki działowe z bloczków silikatowych albo betonu komórkowego. W tym wypadku jednak również konieczne jest zastosowanie do obłożenia płyt g-k albo alternatywne pokrycie tynkiem. Droższe, ale otynkowane ścianki działowe są bardziej odporne na grzyby i pleśń oraz ogień, ale są jednocześnie bardziej kruche od elastycznych konstrukcji okładanych płytami g-k albo gipsowo-włóknowymi.

Ścianki działowe niezamykające światła i przestrzeni

Czasami zachodzi potrzeba wydzielenia pomieszczeń, ale jednocześnie bez pozbawiania ich dopływu naturalnego światła. Wówczas ścianki działowe powstają po prostu z szyb, umieszczonych w specjalnych profilach, ale można je również zbudować z pustaków szklanych albo luksferów. Szyby są w tym wypadku najwygodniejsze, ponieważ przy wymogach prywatności albo tajności można w tym wypadku zamontować żaluzje. Z kolei profile mogą z powodzeniem posłużyć jako miejsce na okablowanie oraz na niezbędne w biurach gniazdka elektryczne.

Ścianki działowe dedykowane

Ścianki działowe dedykowane to już produkt specjalistyczny, znacznie usprawniający aranżowanie wydzielonych pomieszczeń. Są to modułowe systemy ścianek działowych, umożliwiające w praktyce dowolne łączenie poszczególnych segmentów, dopasowując bardzo precyzyjnie projekt i wykonanie do potrzeb danej zabudowy.

Tego rodzaju rozwiązania konstrukcyjne powstają przy użyciu różnorodnych materiałów. Najczęściej są to:

 • szyby float;
 • szkło hartowane;
 • szyby zespolone;
 • szyby foliowane;
 • szkło piaskowane;
 • szkło trawione;
 • szyby grawerowane;
 • poliwęglan.

Oprócz materiałów przeziernych montaż modułowych systemów ścianek działowych uwzględnia użycie elementów nieprzeziernych. Są one wykonywane z płyt g-k, ale używane są również płyty fornirowane, moduły tapicerowane oraz laminowane meblowe i moduły lakierowane ze wzmocnieniem blachą.

Dla wymagającego przedsiębiorcy najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie dedykowanych systemów modułowych ścianek działowych, które bez problemu można dostosować do każdych potrzeb.

Podobne artykuły