Jaką wybrać klimatyzację do domu?

Podziel się:

Planujesz montaż klimatyzacji, ale nie wiesz, które rozwiązanie wybrać? Zależy Ci na tym, by wybrana klimatyzacja do domu była efektywna, a przy tym możliwie tania w eksploatacji? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń, a duży wybór może wbrew pozorom utrudniać decyzję. Sprawdź, jak wybrać właściwy klimatyzator, żeby cieszyć się chłodem i doskonałą jakością powietrza.

Klimatyzacja do domu – jakie rozwiązanie wybrać?

Korzyści z posiadania klimatyzacji w domu są bezdyskusyjne. Chłodzi ona powietrze latem, ogrzewa je zimą, a przez cały rok oczyszcza i odświeża. Jaki jednak typ urządzenia wybrać, żeby osiągnąć kompromis między korzystną ceną a wysoką efektywnością? Bez względu na to, czy bierzesz pod uwagę klimatyzatory przenośne, czy klasyczne jednostki stałe, zawsze stawiaj na jakość, bo to ona jest gwarancją bezproblemowego użytkowania urządzenia. Pamiętaj, że klimatyzacja do domu jest inwestycją na lata, więc nadmierna oszczędność nie jest wskazana, ale przepłacać również nie warto. Żeby podjąć właściwą decyzję, trzeba dobrze poznać dostępne rozwiązania.

Klimatyzator ścienny – najważniejsze cechy

Ścienne klimatyzatory do domu są montowane zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Jeśli chłodzone ma być jedno piętro lub wybrane pomieszczenie, wystarczy odpowiednio dobrany zestaw składający się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Klimatyzatory ścienne zajmują mało miejsca i nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu przestrzeni, nie wymagają też przestawiania i doskonale uzupełniają wnętrze dzięki nowoczesnemu designowi.

System klimatyzacji typu multisplit

W większych obiektach zastosowanie mogą mieć klimatyzatory typu multisplit – systemy składające się z jednej jednostki zewnętrznej i podłączonych do niej kilku, zwykle 2-5, urządzeń wewnętrznych. Taki typ instalacji umożliwia dowolne regulowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Chociaż jest jednym z najbardziej rozbudowanych rodzajów klimatyzacji przeznaczonej do domu, to umożliwia osiągnięcie najlepszych wyników pod względem chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. W wersji multisplit dostępne są kanałowe, kasetonowe oraz ścienne klimatyzatory do domu. Zaletą takiej konfiguracji jest ograniczenie kosztów zakupu i montażu oraz mniejsza liczba niezbędnych urządzeń – pojedyncza jednostka zewnętrzna zajmie mniej miejsca, a efektywnie ochłodzi wszystkie wnętrza. Co więcej, system pozwoli zachować odrębność każdej jednostki wewnętrznej i możliwość dowolnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Klimatyzatory przenośne – co trzeba wiedzieć?

Klimatyzatory przenośne są polecane przede wszystkim do tych domów, w których montaż urządzeń ściennych, kasetonowych lub kanałowych byłby utrudniony bądź kosztowny z uwagi na charakterystykę konstrukcji, np. brak odpowiedniego miejsca na montaż jednostki zewnętrznej lub brak zgody właściciela budynku (w przypadku obiektów wynajmowanych). Podobnie, kiedy specyficzny wystrój domu uniemożliwia estetyczne wkomponowanie stałych urządzeń, klimatyzatory przenośne stają się dla nich doskonałą alternatywą. Wersja przenośna nie wymaga montażu – działa bez żadnego wcześniejszego przygotowania, a podstawowe modele są dostępne w naprawdę korzystnych cenach.

Parametry klimatyzacji do domu – na co zwrócić uwagę?

Klimatyzacja do domu powinna być dobrana przede wszystkim pod względem mocy chłodzącej. Przyjmuje się, że do schłodzenia 10 m2 powierzchni domu potrzeba 1 kW mocy chłodzącej. Duży salon z aneksem kuchennym o powierzchni około 40 m2 będzie więc wymagał urządzenia o mocy ok. 4 kW, natomiast schłodzenie jednorodzinnego domu o powierzchni około 100 m2 wymaga zastosowania klimatyzatorów o łącznej mocy chłodzącej ok. 10 kW. Pamiętaj, że stacjonarne jednostki i przenośne klimatyzatory do domu mogą różnić się znacząco pod względem mocy, więc przed zakupem zawsze trzeba ją sprawdzić.

Moc chłodzącą należy zwiększyć, jeśli chłodzone mają być pomieszczenia o wystawie południowej (szczególnie z dużymi oknami), na poddaszu i w budynkach słabo ocieplonych. Dobór właściwej mocy chłodzącej klimatyzatora jest kluczowy nie tylko ze względu na komfort przebywania w domu, ale też pod kątem późniejszych kosztów eksploatacji urządzenia. Mogłoby się wydawać, że wybór klimatyzatora o większej mocy będzie rozsądnym posunięciem, ale wbrew pozorom może to generować dodatkowe, całkiem niepotrzebne koszty. Jeśli nie masz pewności, jakie urządzenie wybrać, najlepiej dopytać o to specjalistę – poprosić o wyliczenie niezbędnej mocy urządzenia i profesjonalny dobór klimatyzatora, na przykład na podstawie audytu energetycznego.

Podobne artykuły