Urządzenie grzewcze w procesie spalania paliwa wytwarza spaliny. W zależności od rodzaju spalanego paliwa kocioł musi być podłączony do odpowiedniego komina. Tak, by w sposób bezpieczny i efektywny dym wydobył się poza budynek, nie doprowadzając przy tym do utraty ciepła. W przypadku gdy decydujemy się na wymianę urządzenia grzewczego, a istniejący w danej nieruchomości komin jest w dobrym stanie i teoretycznie mógłby nam posłużyć jeszcze wiele lat, niekoniecznie będzie spełniał wymogi nowego kotła. Związane jest to z rodzajem paliwa, jakim jest zasilany. Ponadto nowoczesne urządzenia grzewcze wytwarzają niską temperaturę spalin, przez co w kominie powstaje kondensat, który może się wydostawać przez nieszczelne spoiny, gdy korzystamy ze starego murowanego szachtu. Najlepszym sposobem zabezpieczenia komina, a przez to i całego domu przed jego szkodliwym działaniem, jest zastosowanie nowoczesnego komina stalowego.
Spis treści
Jaki komin dla mnie
Przy wymianie kotła często jesteśmy zmuszeni do podjęcia decyzji o inwestycji w nowy system kominowy. Jego rodzaj będzie zależny od trybu pracy, w jakim funkcjonuje dany piec.
Rozróżnić można dwa rodzaje systemów kominowych dedykowanych do konkretnych urządzeń:
- Pracujących w podciśnieniu – stosowane do kominków, kóz, pieców na opał stały, kotłów gazowych z otwartą komorą spalania oraz kotłów z palnikami nadmuchowymi;
- Pracujących w nadciśnieniu – stosowane do kotłów kondensacyjnych gazowych i olejowych.
Jeśli znamy parametry nowego kotła – między innymi takie jak jego markę, model, rodzaj, moc i tryb pracy – możemy skontaktować się działem technicznym firmy MK Żary, który pomoże nam odpowiednio dobrać i skonfigurować system kominowy.
Piec jest, komin jest, co dalej?
Po teoretycznym dopasowaniu systemów do siebie czas sprawdzić stan szachtu kominowego. Niejednokrotnie, w szczególności w przypadku starych budynków, stan komina wymusza na inwestorze jego remont. O ile możliwe jest postawienie nowego komina zewnętrznego, to w sytuacji, gdy dany obszar jest objęty np. ochroną zabytków, sprawa może się znacznie skomplikować. W takim przypadku pozostaje wyłącznie skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, która dokona konserwacji szachtu. Aby cały system działał prawidłowo, szacht może zostać wypełniony wkładem ceramicznym lub stalowym. Oba wkłady kominowe mają porównywalne właściwości, jednak zasadniczym minusem ceramiki jest to, że jest ona ciężka i pod wpływem temperatury potrafi pękać. Idealnym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie ze stalowych wkładów kominowych, które wśród wielu cech, takich jak równomierne rozprowadzenie ciepła, szczelność i gładkość, umożliwiają odpowiednie odprowadzenie kondensatu i spalin także w przypadku szachtów z uskokami.
Przygotowanie szachtu
Często ilość wolnego miejsca w posiadanym szachcie pozwala na włożenie nowoczesnego wkładu stalowego. Jednak w przypadku gdy brakuje miejsca, nie zamyka to drogi do instalacji nowego systemu. Na rynku występują specjalistyczne firmy budowlane, które wykonują usługę frezowanie komina. Pozwala to zwiększyć jego światło, umożliwiając montaż nowego wkładu stalowego. Dodatkowym utrudnieniem może być konstrukcja samego szachtu. Mowa tu o uskokach i innych przeszkodach uniemożliwiających wsunięcie prostych rur. Rozwiązaniem jest tutaj elastyczny wkład typu Flex. Ten produkt firmy MK Żary przeznaczony jest do pracy w pod- i nadciśnieniu. Wykorzystać go można w przypadku kotłów kondensacyjnych na gaz i olej oraz kominków i kotłów opalanych drewnem. System ten nie współpracuje z kotłami na ekogroszek i węgiel.
Nowoczesne kominy zewnętrzne
Jeśli rejon, w którym znajduje się budynek, nie ogranicza ochrona konserwatorska, a szacht nie spełnia swoich własności lub nie ma w nim miejsca na nowy system kominowy, to idealnym rozwiązaniem są zewnętrzne kominy izolowane. Są to nowoczesne kominy stalowe, które dzięki swoim właściwościom oraz wyglądowi mogą stanowić estetyczny dodatek do zabudowań. Kominy zewnętrzne zbudowane są z rury ze stali kwasoodpornej, która otulona jest izolacją z wełny mineralnej. Ostatnią warstwą jest płaszcz ze stali nierdzewnej. Oferowane przez MK Żary systemy kominowe dwuścienne MKD występują w dwóch wariantach i umożliwiają na korzystanie z urządzeń grzewczych zasilanych:
- Premium – gazem, olejem, drewnem i pelletem;
- Standard – gazem, olejem i drewnem, pelletem drzewnym
Ponadto jeśli klientowi zależy, aby jego komin był nowoczesny, designerski i odróżniał się od innych kominów w okolicy, może zastosować komin MK Żary z serii ZEN. Jest to system bezobejmowy stosowany do kotłów: atmosferycznych na gaz, olej opałowy, drewno, pellet i węgiel oraz do kominków na drewno. Charakteryzuje się on wersjami, w jakich występuje. Może być szlifowany, miedziowany, matowy lub malowany na wybrany kolor z palety RAL. Inwestując w ZEN, zyskujemy nie tylko funkcjonalny system z gwarancja na lata, lecz także pewność, że nikt nie przejdzie obojętnie koło tak unikatowego i nowoczesnego systemu kominowego.