Jak wybudować dom ekologiczny?

Podziel się:
dom ekologiczny

Zdrowy i zrównoważony styl życia stale zyskuje na popularności. Coraz więcej osób przywiązuje większą uwagę do dbałości o środowisko naturalne poprzez oszczędzanie wody, segregację odpadów, czy zakup ekologicznych kosmetyków. Są też osoby, które decydują się na budowę ekologicznego domu. Na czym polega koncepcja eko-domu oraz jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Dom ekologiczny, czyli eko-dom, jest zdecydowanie dobrą inwestycją. Poza względami związanymi z ochroną środowiska naturalnego, ma on znacznie więcej zalet. Są nimi na przykład energooszczędność, komfort użytkowania i szybkość budowy domu.

Na czym polega koncepcja budowy domu ekologicznego?

Dom ekologiczny jest wybudowany w zgodzie z naturą oraz z wykorzystaniem regionalnych surowców i materiałów. Na jego charakter składają się także technologia wznoszenia, projekt budowy domu oraz zastosowanie nowoczesnych proekologicznych rozwiązań. Jest to na przykład pompa ciepła, wentylacja z rekuperacją, czy panele słoneczne. Ponadto eko-dom powinien się cechować niskim zapotrzebowaniem na energię. Do jego ogrzewania wykorzystuje się odnawialne źródła energii, takie jak drewno, biomasa, pellet, czy ekogroszek.

Zobacz także: Czy drewno konstrukcyjne C24 to odpowiedni wybór do konstrukcji więźby dachowej?

Jakie są zalety budowy domu ekologicznego?

Proekologiczne technologie, jakie zostaną zastosowane podczas budowy domu ekologicznego, sprawiają, że koszty jego utrzymania są znacznie mniejsze niż w przypadku jego tradycyjnego odpowiednika. Tańszy jest także sam etap jego wznoszenia i wykończenia. Do zalet eko-domu można także zaliczyć wspomnianą już energooszczędność, związaną z dobrą izolacją i małym ubytkiem ciepła, brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a także komfort użytkowania.

Dom szkieletowy jako przykład eko-domu

Jednym z rodzajów domów ekologicznych jest dom szkieletowy. Powstaje on z gotowych elementów przetransportowanych na plac budowy domu. Powstaje on z certyfikowanych materiałów, przygotowanych w ścisłych warunkach. Takie eko-domy stawiane są na zasadzie prostej drewnianej konstrukcji, obudowanej specjalnymi płytami lub deskami wypełnionymi warstwą ocieplenia w postaci wełny mineralnej, bądź skalnej. Ich zalety to szybkość wznoszenia, lekkość konstrukcji, możliwość budowy zimą oraz niskie koszty powstawania, a także utrzymania.

Podczas budowy domu, warto zdecydować się na rozwiązania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dom ekologiczny ma wiele zalet — jest ekonomiczny, energooszczędny oraz bezpieczny dla domowników, a także środowiska naturalnego.

Podobne artykuły