Montaż drzwi zewnętrznych – jak zrobić to poprawnie?

Podziel się:
Montaż drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne są jedną z pierwszych rzeczy, jaka rzuca się odwiedzającym Twój dom, zaraz po jego elewacji. Z tego też powodu powinny pasować one całości budynku. Jednak oprócz kwestii estetycznej, ważną rzeczą są również ich walory techniczne oraz odpowiedni montaż. Jakie drzwi zewnętrzne najlepiej wybrać, a także jak je poprawnie zamontować?

Rodzaje drzwi zewnętrznych

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów zewnętrznych drzwi. Dzielą się one zarówno według rozmiarów, jak i sposobów otwierania. Najważniejszym jednak aspektem jest to, z jakiego tworzywa są one wykonane. Każdy materiał ma różne właściwości. Sprawdź, które sprawdzą Ci się najlepiej.

  • Drewniane drzwi zewnętrzne – Ich największą zaletą jest zdecydowanie świetna izolacja termiczna, a także akustyczna. Oprócz tego należą one do wytrzymałych oraz dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Niestety są one podatne na złą pogodę jak i uszkodzenia mechaniczne.
  • Stalowe drzwi zewnętrzne – Plusem stalowych drzwi jest z pewnością bardzo dobra ochrona antywłamaniowa oraz ich cena. Często oklejane są one w materiały imitujące drewno, bądź malowane. Warto wiedzieć jednak, że są dosyć ciężkie, a także słabo izolują termicznie.
  • Aluminiowe drzwi zewnętrzne – Podobnie jak drzwi aluminiowe są one bezpieczne, dzięki ochronie antywłamaniowej, jednak w przeciwieństwie do nich lepiej izolują termicznie. Należą one do droższych drzwi, które są również mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.
  • Drzwi zewnętrzne z PCV – To drzwi wyjątkowo tanie, które dobrze izolują zarówno termicznie, jak i akustycznie. Przez słaba odporność na temperatury i wilgoć nie sprawdzą się jednak w domach. O wiele lepiej zdecydować się na nie w mieszkaniu.

Zobacz także: Maszyny CNC – co to za rewolucja?

Montaż drzwi zewnętrznych – krok po kroku

Montaż drzwi zewnętrznych może wydawać się na pozór prostą rzeczą. Jednak nie do końca tak jest. Aby pełniły one swoją funkcję w odpowiedni sposób, należy dokładnie, krok po kroku przeprowadzić ich montaż. Tylko w ten sposób będą one działały prawidłowo, a także zapewniały dobrą izolację.

Przed przystąpieniem do montażu drzwi należy dokładnie przygotować otwór, w którym drzwi mają być zamontowane, a następnie odpowiednio go zmierzyć. Postaraj się także prawidło wyrównać boki otworu. Pozwoli to uniknąć problemów z niedopasowanymi ościeżnicami.

Kolejnym krokiem jest zamontowanie ościeżnicy. Jak to zrobić? Przede wszystkim zorientuj się, jaką konstrukcję ma Twoja ściana, jeżeli tego nie wiesz. Jest to potrzebne, aby uniknąć powstania mostków termicznych, przez które będzie uciekać ciepło. Jeżeli ściany Twojego domu są jednowarstwowe, zamontuj ościeżnice w połowie grubości. W przypadku dwuwarstwowych ścian powinna się ona znaleźć bliżej wewnętrznej krawędzi ściany, zaś w przypadku trójwarstwowych tam, gdzie warstwa izolacyjna. Wyreguluj ramę w odpowiedni sposób, a następnie odpowiednio ją zamocuj i wypoziomuj.

Kiedy już ościeżnica jest odpowiednio zamontowana, przystąp do izolacji drzwi. Zabezpiecz przed tym ramę drzwi, a następnie za pomocą pianki wypełnij okolicę wokół niej oraz przyklej uszczelkę paroprzepuszczalną. Ostatnią rzeczą, jaką musisz zrobić, jest zamontowanie progu, a także założenie drzwi na zawiasach.

Jak dbać o drzwi zewnętrzne – konserwacja

Aby drzwi zewnętrzne służył Ci odpowiednio, a także wyglądały dobrze przez długi czas, należy o nie odpowiednio zadbać. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie nad nimi daszku. Gdy podczas użytkowania się one zabrudzą, przetrzyj je szmatką z niewielką ilością wody. Pamiętaj również o tym, aby nimi nie trzaskać, ale również uważać, aby nie obijać ich o ścianę. Co jakiś czas sprawdzaj również ich stan techniczny.

W zależności od materiału, z jakiego wykonane są drzwi, sposób ich konserwacji będzie się różnić. W przypadku posiadania drewnianych drzwi nie można zapomnieć o impregnacji ich co najmniej raz na rok. W razie zauważenia uszkodzenia postaraj się jak najszybciej je usunąć, aby nie naruszyło ono warstwy ochronnej. Przy drzwiach wykonanych z innych materiałów, zazwyczaj nie jest im potrzebne dodatkowe zabezpieczenie. Wystarczy jedynie je czyścić, bądź chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Zobacz także: Tynk japoński – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Montaż drzwi zewnętrznych – pomoc fachowca – cena?

Montaż drzwi zewnętrznych oczywiście jest możliwy bez pomocy fachowca. Trzeba jednak zachować wszelkie zasady, aby zrobić to w prawidłowy sposób. Jeżeli jednak nie jesteś pewien swoich umiejętności budowlanych, bądź wolisz, aby wszystko było wykonane profesjonalnie, możesz zlecić tę pracę fachowcom. Dlaczego jeszcze warto zlecić takie zadanie komuś, kto się na tym zna? Kiedy podczas montażu zrobisz coś źle, bądź drzwi się uszkodzą, Twoja gwarancja na drzwi może nie zostać uznana. Oprócz tego masz pewność, że drzwi będą działały poprawnie.

Ile zapłacisz za montaż drzwi zewnętrznych? Ceny w całej Polsce wahają się od 300 złotych do nawet 700. Wszystko zależy od rodzaju drzwi, na jakie się zdecydujesz, ich wielkości oraz zakresu prac, które mają być wykonane w ramach montażu. Warto dokładnie sprawdzić także producentów, którzy bardzo często oferują montaż w cenie drzwi, bądź za niewielką opłatą. Możesz w ten sposób zaoszczędzić, jak i mieć profesjonalnie zamontowane drzwi.

Zewnętrzne drzwi są nie tylko wizytówką domu, ale również zapewniają w nim odpowiednią temperaturę. Z tego powodu należy zadbać o ich odpowiedni montaż, dzięki któremu nie powstaną żadne mostki termiczne, a drzwi będą działać poprawnie.

Podobne artykuły