Ogrzewanie pompą ciepła jest sposobem na ograniczenie wydatków na ciepło, w tym związanych z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Taki system grzewczy opiera bowiem swoje działanie na cieple pobieranym ze zbiornika wodnego, powietrza lub gruntu. Czy do pompy ciepła można podłączyć grzejniki, czy odpowiednie będzie tylko ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, to jakie modele grzejników sprawdzą się najlepiej?
Spis treści
Pompa ciepła a grzejniki tradycyjne
W przypadku wielu systemów ogrzewania, m.in. tych na paliwa stałe, popularnym wyborem są tradycyjne grzejniki. Pompy ciepła mają jednak to do siebie, że pracują przy niskiej temperaturze wody grzewczej. Oznacza to, że łączenie ich z tradycyjnymi grzejnikami jest nieopłacalne, choć technicznie możliwe. W przypadku tej formy ogrzewania lepiej postawić na specjalny typ kaloryferów lub tzw. podłogówkę.
Podłączenie pompy ciepła do ogrzewania podłogowego pozwala na uzyskanie dużej powierzchni grzania. Generalnie współpraca urządzenia z ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym, ściennym, a nawet sufitowym) pozwala na uzyskanie wysokiej temperatury w pomieszczeniu bez dodatkowych kosztów podgrzewania wody.
Tradycyjne grzejniki są nie tylko zbyt małe, by grzać efektywnie, lecz także mają konstrukcję przeznaczoną do pracy z wodą o nawet dwukrotnie wyższej temperaturze. Oznacza to, że wymagają one dodatkowego podgrzania cieczy dostarczanej przez pompę ciepła, by możliwe było ogrzanie pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest kosztowne i sprawia, że montaż pompy ciepła staje się zupełnie nieopłacalny. Konieczna jest więc wymiana grzejników na takie, które będą kompatybilne z pompą ciepła.
Jakie grzejniki do pompy ciepła sprawdzą się najlepiej?
Najpopularniejszym wyborem osób, które decydują się na montaż pompy ciepła, jest ogrzewanie podłogowe. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w takie rozwiązanie, możesz postawić na specjalne grzejniki.
Grzejniki do pompy ciepła – rodzaje
Wyróżnia się:
- grzejniki niskotemperaturowe – cechują się one możliwie największą powierzchnią wymiany ciepła; pracują z wodą o temperaturze 30-55 stopni Celsjusza,
- grzejniki płytowe – to konstrukcje zbudowane z płaskich stalowych blach, wewnątrz których znajdują się kanaliki z wodą,
- grzejniki kanałowe – wykorzystują niewielką ilość czynnika grzewczego, dlatego są wydajniejsze od płytowych,
- grzejniki z wentylatorem – umożliwiają grzanie z większą mocą przy zachowaniu kompaktowych wymiarów konstrukcji; pozwalają także na chłodzenie po podłączeniu do pompy ciepła.
Współczesne grzejniki niskotemperaturowe są projektowane w taki sposób, by zapewnić szybkie działanie i dużą powierzchnię przenikania ciepła pomimo dość kompaktowych wymiarów.
Zalety niskotemperaturowych grzejników do pomp ciepła
Pompa ciepła opiera swoje działanie na wodzie o dość niskiej temperaturze, która często nie przekracza 50 stopni Celsjusza. Jest to jednak wartość wystarczająca, pod warunkiem że w danym budynku zostanie zamontowane ogrzewanie płaszczyznowe albo specjalne grzejniki, zachowujące wydajność przy około 45 stopniach Celsjusza.
Grzejniki łączone z pompami ciepła mają następujące zalety:
- mogą one działać przy niższej temperaturze wody użytkowej, dzięki czemu pozwalają na zminimalizowanie kosztów ogrzewania budynku (im niższa temperatura wody grzewczej, tym mniejsze wydatki),
- nagrzewają się bardzo szybko, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych grzejników,
- mają estetyczny wygląd – pompy ciepła zwykle montuje się w nowoczesnych budynkach, których właściciele stawiają na stylowe rozwiązania,
- mają mniejsze rozmiary niż zwykłe grzejniki – współczesne technologie pozwalają tworzyć kaloryfery o dużej powierzchni przenikania ciepła, a jednocześnie o kompaktowych wymiarach,
- mają mniejszą pojemność wodną – mniej czynnika grzewczego sprawia, że może on przepływać szybciej, co przekłada się bezpośrednio na efektywność działania instalacji,
- możliwość zachowania poprzedniego rozkładu grzejników – po instalacji pompy ciepła nie trzeba rezygnować z grzejników i usuwać ich elementów montażowych; wystarczy zastąpić tradycyjne kaloryfery ich niskotemperaturowymi odpowiednikami.
Na rynku znaleźć można grzejniki do gruntowej, wodnej czy powietrznej pompy ciepła w wielu wariantach. To modele jedno-, dwu- i trzypłytowe. Wybór odpowiedniego odbiornika ciepła powinien zależeć zwłaszcza od metrażu pomieszczenia i mocy pompy.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę Eko2020 – eksperta od systemów grzewczych z Warszawy.