Trendy w płytkach: wielki format

Podziel się:

Przyglądając się najnowszym kolekcjom z branży płytek ceramicznych, możemy dostrzec coraz więcej wielkoformatowych kolekcji. Do naszych domów i mieszkań chętnie wybieramy płytki w formacie 60×120, czy 120×120, czy te sięgające wymiarów 120×280 cm. Bez wątpienia jest to jeden z tych trendów w aranżacji wnętrz, który będzie z nami przez kolejne sezony. Czy warto zdecydować się na płytki wielkoformatowe urządzając mieszkanie?

Plusy i minusy płytek XXL

Do największych zalet płytek wielkoformatowych należy ich niezwykłe wzornictwo. Wiernie odwzorowane wzory inspirowanej naturą tworzą we wnętrzu niezwykły efekt. Ograniczenie do minimum podziałów, otwiera architektom nowe możliwości kreacji wnętrz.

Minusem płytek w większym formacie jest ich cena. Im większy format, tym cena za metr kwadratowy jest większa. Przy wielkoformatowych slabach ważny jest sposób montażu. Przed zamówieniem konkretnych płytek, warto porozmawiać z wykonawcą, czy nie będzie mieć problemu z montażem i docinaniem dużych płyt.

Czarno-biała, mała łazienka z wielkoformatowym gresem z kolekcji Cerrad Marmo. Fot. Domni.pl

Czy duże płytki pasują do małych wnętrz?

Jest to jedno z najczęściej pojawiających się pytań, podczas wyboru większych formatów. Duże płytki to dobry wybór do każdego wnętrza, bez względu na metraż. Jedna płaszczyzna pozbawiona łączeń optycznie powiększa przestrzeń i tworzy ciekawy efekt.

Płytki wielkoformatowe możemy zastosować w przestrzeni łazienkowej, salonie, czy na elewacji. Zastosowane np. nad blatem w kuchni pozwalają na stworzenie niemal jednolitej powierzchni. Doskonale sprawdzą się zarówno na podłodze, jak i ścianach. Gres podłogowy z małą ilością trudnych do utrzymania fug, doskonale sprawdzi się nie tylko w przestrzeniach prywatnych, ale także wnętrzach komercyjnych.

W tym projekcie łazienki wybrano szare płytki w formacie 60×120, które połączono z mniejszymi płytkami typu chevron. Fot. Domni.pl

Jakie wzory płytek są na topie?

W najnowszych kolekcjach uwagę przyciągają także kolorowe wzory z motywami fauny i flory, wielkoformatowe dekory przypominające wzorzyste tapety. Na wielkich formatach ciekawie prezentują się wzory inspirowane wzorami zaczerpniętymi z natury. Marmur, onyks, granit, czy płytki drewnopodobne mogą stać się podstawą aranżacji w każdym stylu, od minimalistycznych aranżacji po bogato zdobione wnętrza w stylu glamour.

Tubądzin Torano

W kolekcji Torano odnajdziemy trzy odcienie płytek: white, grey oraz anthrazite, dostępne w dwóch rodzajach wykończenia: matowym i lappato. Do wyboru mamy płytki w kilku formatach: od 60 x 60 cm do 120 x 240 cm. Dzięki temu bez problemu dopasujemy właściwy format do projektowanej przestrzeni. Na szczególną uwagę zasługują płytki Tubądzin Torano White Lap 60×120 które są jednym z najchętniej wybieranych formatów do aranżacji łazienek. Płytki w takim rozmiarze, to dobry wybór np. na zabudowę stelaża podtynkowego, którego wysokość wynosi zazwyczaj 120 cm, czy zabudowę wanny, najczęściej wykonywaną na wysokość 60 cm. Poza płytkami bazowymi w kolekcji Torano znajdują się dwa rodzaje mozaiki z geometrycznym wzorem oraz płytki stopnicowe.

Projekt łazienki z kolekcją Torano. Uwagę przyciąga mozaika umieszczona na ścianie za wanną wolnostojącą Fot. Tubądzin

Domino Alabaster Shine

Jedna z nowszych kolekcji marki Domino, ze względu na ponadczasowy wzór płytki bazowej Domino Alabaster Shine Mat 60×120, jest w czołówce najchętniej wybieranych kolekcji. Matowe płytki w beżowo-kremowych odcieniach stanowią uniwersalną bazę do dalszych, projektowych poszukiwań. Ciekawie prezentują się w połączniu z kolekcjami drewnopodobnymi, tworząc spójne aranżacje. Uzupełnieniem kolekcji są dekory z roślinnym wzorem oraz strukturalna mozaika.

Łazienka inspirowana naturą z wielkoformatowymi płytkami z kolekcji Alabaster Shine. Fot. Ceramika Domino

Opoczno Grand Wood

Drewnopodobne płytki dostępne w kilku formatach i wielu odcieniach to uniwersalna kolekcja, która doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu. W kolekcji Grand Wood odnajdziemy trzy linie: Rustic, Natural i Prime różniące się usłojeniem i intensywnością wzoru. W całej kolekcji dominują kolory inspirowane naturą: od jasnych, bielonych płytek, przez ciepłe beże, po ciemne, czekoladowe odcienie. Bogactwo kolekcji pozwala na stworzenie aranżacji w dowolnym stylu.

Opoczno Grand Wood jest uniwersalną kolekcją, którą możemy stosować zarówno wewnątrz, jak i na tarasach, balkonach, czy elewacjach. Fot. Opoczno

Podobne artykuły