Jak wygląda ganek? Czy dobudowa ganku jest kosztowna? Podpowiadamy!

Podziel się:
Ganek

Coraz więcej osób decyduje się na spędzanie czasu na remontowaniu domów. Ganki były wizytówkami domostw już setki lat temu – dziś znowu zbierają na popularności i coraz chętniej budowane są bez pomocy fachowców. Przedstawiamy realia, koszty i porady dotyczące budowy ganku!

Ganek – co to takiego?

Decydując się na wybudowanie pomieszczenia lub obiektu będącego przedłużeniem wejścia do domu warto zapoznać się z definicją, jaką uznaje się za poprawną prawnie. Według niej ganek chroni wejście do domu przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi takimi jak śnieżyce, upały czy deszcz.

Nierzadko można spotkać się z używaniem na zamiennie określenia ganek, wiatrołap i weranda. Warto jednak pamiętać, że pomieszczenie, o którym mowa musi być dobudowane do domu, nie obiektu gospodarczego i ochraniać wejście.

Ile kosztuje dobudowa ganku, projekt i jak długo zajmują prace przygotowawcze? Wszystko jest zależne od materiałów, z których wykonywana zostanie przybudówka, czy zatrudnimy fachowca do budowy i jak dużą powierzchnię ganek będzie zajmował. Koszty najlepiej oszacować przy pomocy specjalisty lub robiąc plan budowy pomieszczenia.

Zobacz także: Dom energooszczędny – jak go zbudować? Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Wejście do domu ganek – dlaczego warto rozważyć?

Budując dom, rzadko nie myślimy w przód, stawiając funkcjonalności na pierwszym miejscu. Niewiele z nas wie, jakie korzyści dla jakości przebywania w domu ma ganek, wiatrołap weranda – określeń tych często używa się na zamiennie. Niewielki przedsionek może w piękny sposób reprezentować resztę domu albo służyć za schowek na sprzęt do aktywności na świeżym powietrzu.

Po wejściu do środka chłodne powietrze z zewnątrz pozostaje w niewielkim wiatrołapie, nie zaburzając przytulnej atmosfery reszty pomieszczeń a ponadto, minimalizuje wnoszenie brudu do salonu czy kuchni. Ustawienie w ganku wieszaka na kurtki i szafek na buty zaoszczędzi miejsce w dalszej części domu.

Ganek będzie też dobrym schowkiem na sprzęty do aktywności zewnętrznych i akcesoria dziecięce. Rakiety do badmintona, rowerki, piłki czy sanki zmieszczą się do dobrze zagospodarowanego pomieszczenia. Odpowiednie ułożenie schowków pozwoli na połączenie estetyki z funkcjonalnością.

Wiatrołap jest dobrą granicą między częścią domową a resztą świata. To tutaj przyjmujemy kuriera, trzymamy buty oraz kurtki i przygotowujemy się do spacerów z psami. To ganek jest wizytówką naszego domu.

Wejście do domu ganek

Rodzaje ganków

Niezależnie od tego, na jaką konstrukcję się zdecydujemy, powinna być ona wykonana z materiału, który odpowie na potrzeby domowników i będzie pasował wyglądem do reszty konstrukcji. Niektóre materiały wymagają nieustannej pielęgnacji, dlatego warto wziąć to pod uwagę przed zdecydowaniem się na przybudówkę. Ganki mogą być w pełni zabudowane, ale też stworzone z pół ścianek. Mogą być niewielkie i pełnić funkcję tylko reprezentacji domu i schowka na odzienie wierzchnie, a mogą też funkcjonować jak oranżeria.

Ganek drewniany

Drewniane ganki spotykane były niegdyś głównie na wsiach i kojarzyły się z rustykalną prostotą przeplataną folklorem. W dzisiejszych czasach nie trudno spotkać dom w nowomodnym budownictwie z drewna.

Nowoczesny ganek drewniany zwykle jest mniej szczegółowo wykonany niż jego poprzednicy. Jednolite drewno pokrywa pół ściany, a kolumny w tym samym kolorze dopełniają całą konstrukcję. To, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru takiego materiału, jest fakt, że musi być on regularnie pielęgnowany i zabezpieczany przed zmianami pogodowymi. Nawet drewno dobrej jakości może ulegać zniszczeniu szczególnie przy tak szybko zmieniającej się pogodzie.

Zobacz także: Taras przy domu – zalety, budowa, cena

Ganek nowoczesny

Ganki nowoczesne zwykle są przejrzyste dzięki przestronnym szybom i niewielu dodatkom. Zwykle są to stonowane kolory dopasowane do reszty konstrukcji. W nowoczesnych gankach stawia się na proste rozwiązania, nawet jeśli są z domieszką drewna.

Warto pamiętać o tym, że nie każda nowoczesna konstrukcja wygląda tak samo – niekiedy są to stalowe ganki z dodatkiem szkła, ale mogą to też być proste wzniesienia z drewnianymi słupami. Często do nowoczesnych rozwiązań dodawane są akcenty z kamieniem naturalnym.

Ganek murowany

Ganek murowany wymaga większej ilości pracy niż taki stworzony z niższych ścianek lub samego podwyższenia i słupków. Zaleca się skontaktowanie ze specjalistą w celu ustalenia projektu i wykonania całej konstrukcji – bezpieczeństwo domowników i trwałość projektu są najważniejsze.

Niezwykłą przewagą ganku murowanego nad innymi jest to, że można go wkomponować w wiele już gotowych obiektów i przeistoczyć w wiatrołap ze schowkiem na odzienie wierzchnie czy akcesoria do aktywnego spędzania czasu. Nie wymaga on również regularnej pielęgnacji tak, jak drewniany.

Ganek przed domem – jak wygląda budowa?

Budowę ganku powinno się skonsultować z profesjonalistą, który doradzi i stworzy projekt całej konstrukcji. Warto pamiętać o tym, że pomieszczenie nie może być zagrożeniem dla życia domowników, dlatego najważniejsze jest, aby wykonanie było solidne. Budując ganek samemu, można zapomnieć o wielu ważnych aspektach i narazić się na niebezpieczeństwo. Dodatkowo profesjonalista w bardziej umiejętny sposób wkomponuje nową przybudówkę do istniejącego już obiektu.

Ważne jest również zachowanie odpowiednich odległości od działki sąsiada lub ulicy. Jeśli graniczymy z sąsiadem, odległość od nowego ganku do jego posiadłości nie może być mniejsza niż 4 metry. Minimalny dystans między przybudówką a ulicą różni się w zależności od miasta, w którym miejsce ma budowa.

To, ile potrwa budowa, zależy od wielkości ganku i materiału, z którego będzie wykonywany. Niezmiernie trudne jest określenie, jak wygląda budowa pomieszczenia i określenie jej planu krok po kroku ze względu na złożoność i różnice w każdym projekcie.

Ganek przed domem – jak wygląda budowa

Czy budowa ganku wymaga pozwolenia?

Ganki do zabudowy do 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Należy jedynie zgłosić prace budowlane – nie trzeba też ukazywać projektu budowlanego. Jest to nadzwyczajne ułatwienie dla osób, które nie będą korzystać z pomocy specjalisty a budować ganek na własną rękę.

Zanim jednak weźmiemy się za budowanie, należy pamiętać o tym, że rzeczywiście pozwolenie nie jest potrzebne, tylko jeśli na całe 500 m² nie przypadają więcej niż dwa budynki tego typu. Jeśli natomiast na działce, która ma 600 m², jest już garaż wolnostojący czy inny obiekt, to pozwolenie na budowę ganku będzie potrzebne. Wniosek zgłasza się do starostwa lub urzędu wojewódzkiego.

Jak wykończyć ganek w środku?

Kiedy budowa ganku wreszcie dobiegła końca, można przejść do najprzyjemniejszego etapu – urządzania! Wiele osób nie ma pewności jak dobrze wykończyć ganek. Inspiracje znajdują się wszędzie – przedstawiamy niewielki ganek w domu, aranżacje i rozwiązania, które dobrze sprawdzą się w domowych wiatrołapach!

Jak wykończyć niewielki ganek? Jeśli pomieszczenie nie należy do największych, warto wykorzystać sto procent całej przestrzeni na funkcjonalne rozwiązania. Szafki na buty zamiast stojaków pozwolą na ustawienie na górze dodatkowych przedmiotów takich jak miska na klucze czy niewielka dekoracja dodająca całemu wnętrzu stylu. Zamiast szafy można się zdecydować na wieszaki lub właśnie wykorzystać ją do stworzenia niewielkiego składziku na rzeczy, które nigdzie indziej nie pasują np. rowerek dla dziecka czy rakiety do badmintona.

Zobacz także: Jak zbudować altanę w ogrodzie?

Warto wziąć pod uwagę, że miejsce to będzie intensywnie eksploatowane, dlatego dobrą inwestycją będą wytrzymałe materiały. Podłoga w wiatrołapie narażona jest na zarysowania, wilgoć i przebarwienia dlatego powinna być wykonana z materiału, który nie pochłonie wody, nie wyżłobi się podczas upadania sanek czy nie pozwoli na poślizgnięcie się. Tak samo ściany – do nich najlepiej użyć materiału, który pozwoli na łatwe mycie. Pies wracający z podwórka otrzepie się z błota lub dziecko pomaluje flamastrami ścianę na całej długości, a z farbą, którą łatwo umyć nie będziesz się przejmować zniszczonym wystrojem.

Niewielkie przestrzenie lubią się z jasnymi ścianami. To, o czym wspomnieliśmy wyżej, nie musi wykluczać białych ścian – jest wiele farb nadających się do częstego mycia, które niekoniecznie są ciemne. Oprócz tego warto postawić na jednolitą podłogę – kolorowe wzory i szczegółowe formy zmniejszają przestrzeń.

Kluczem do dobrej iluzji jest światło. Małe pomieszczenia wydają się jeszcze mniejsze, kiedy pogrążone są w ciemnościach, dlatego warto zadbać o dobre naświetlenie. Nawet jeśli ciepłe żarówki wprowadzą przytulną atmosferę, to korzystniejsze dla niewielkiego ganku będzie zimne oświetlenie.

Przed rozpoczęciem budowy ganku warto zapoznać się z potrzebnymi dokumentami i prawem budowlanym. Niezależnie od tego, czy pomieszczenie będzie półotwarte, czy w pełni zabudowane warto pomyśleć o ciekawym zaaranżowaniu wnętrza – ganek jest wizytówką naszego domu!

Podobne artykuły