Trawy ozdobne – poznaj najpopularniejsze odmiany i sposoby ich uprawy

Podziel się:
Trawy ozdobne

Trawy ozdobne łączą w sobie wszystko to, co co pożądane w ogrodach – efektowny wygląd i niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Pozwalają na tworzenie różnorodnych kompozycji, które sprawdzą się także na balkonach. W artykule omawiamy, jakie są najbardziej znane trawy ozdobne niskie i wysokie, a także jakie najlepiej sprawdzą się w ogrodzie. Jeśli chcesz wiedzieć, które z traw możesz posadzić w donicy, kiedy to robić i w jakich aranżacjach się to sprawdzi, zapraszamy!

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne to zwykle dosyć sporych rozmiarów rośliny, które, jak nazwa wskazuje, służą do ozdoby tarasów, ogrodów czy balkonów. Charakteryzują się zazwyczaj długimi, zielonymi liśćmi, niekiedy ozdobionymi jeszcze innym kolorem lub „pióropuszem”. Zazwyczaj rosną w gęstych kępach i stanowią uzupełnienie kwiecistych ogrodów lub same są ich dekoracją. Nie są wymagające w kwestiach pielęgnacji, a znaczną większość cechuje odporność na niełatwe warunki pogodowe.

Zobacz także: Katalpa zwyczajna – ozdobne drzewko do ogrodu

Trawy ozdobne niskie

Wśród niskich traw ozdobnych niepodważalną królową jest kostrzewa, która występuje w wielu odmianach. Jej liście mogą być nawet niebieskie, a ponadto utrzymują się nawet zimą. Kostrzewa osiąga maksymalnie kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Na około pół metra rośnie natomiast ostnica cieniutka. Jest to trawa z bardzo gęstymi, ale też bardzo cienkimi liśćmi, które u nasady są zielone, a im wyżej, tym stają się jaśniejsze. Roślinę tę należy okrywać na czas zimy i zasada ta dotyczy także wielu innych gatunków traw.

Warto zainteresować się także turzycami, które podobnie jak kostrzewa występują w bardzo wielu odmianach. W znacznej większości osiągają one kilkadziesiąt centymetrów wysokości, jednak zdarzają się też takie, które przekraczają metr. Efektownie prezentują się w szczególności turzyce o dwukolorowych liściach. Bardzo popularny jest też tatarak trawiasty, który choć nie jest trawą, tylko byliną, to wygląda dokładnie jak trawa ozdobna. Jego płaskie liście rozkładają się na boki, tworząc efektowne, roślinne kępy. Niskie trawy ozdobne sprawdzą się np. w klombach z kwiatami jako uzupełnienie wolnych przestrzeni.

trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy ozdobne wysokie

Niektóre z traw ozdobnych mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości. Zwykle maksymalna wysokość to około 3 metrów. Z takich okazów można stworzyć nawet okazały żywopłot. Najpopularniejsze wysokie trawy ozdobne to miskanty, a w szczególności miskanty chińskie. Charakteryzują się zielonym zabarwieniem liści i jasnymi kłosami u góry. Są to rośliny wieloletnie, które dobrze radzą sobie w różnych warunkach pogodowych i są w stanie przetrwać nawet zimę. W sezonie wiosennym należy tylko usuwać ich obumarłe liście.

Poza tym warto zwrócić uwagę na trzęślicę trzcinowatą czy rozplenicę japońską. Trzęślica może mieć nawet ponad 2 metry wysokości i charakteryzuje się podłużnymi, zabarwionymi kwiatostanami. Jej kępy są gęstsze u dołu, a ku górze wystają jedynie dłuższe łodygi pełne kwiatów. Rozplenica nie należy do najwyższych, bo ma zazwyczaj około metra wysokości, jednak jej kłosy i bardzo cienkie liście robią ogromne wrażenie. Podobnie jak poprzedniczki, jest w stanie przetrwać nawet mróz, ale przy ekstremalnie niskich temperaturach warto ją osłonić. Wysokie trawy ozdobne to idealna opcja na osłonięcie ogrodu czy tarasu i zapewnienie bardziej prywatnej atmosfery.

Zobacz także: Kwiaty na balkon – jakie będą najlepsze? Inspiracje

Trawy ozdobne wieloletnie

Trawy ozdobne mogą cieszyć oko przez wiele lat, choć zwykle tracą swoje ubarwienie na zimę. Wszystkie wyżej wymienione gatunki to trawy wieloletnie, które zagoszczą w Twoim ogrodzie na długi czas. Poza nimi warte uwagi są m.in. strzęplica nadobna, trawa pampasowa, proso rózgowate czy mozga trzcinowata. Ich główną zaletą jest to, że wystarczy posadzić je w swoim ogrodzie tylko raz, by co roku cieszyć się piękną aranżacją, która sama się odrodzi po obcięciu uschniętych liści. Jeśli zależy Ci na trwałym ogrodzie, unikaj traw jednorocznych, takich jak włośnica sina, jęczmień grzywiasty czy dmuszek jajowaty.

Trawy ozdobne do ogrodu

Wiele osób decyduje się na trawy ozdobne w ogrodzie. Jest to zdecydowanie najpopularniejsze miejsce występowania tych roślin. Podczas wyboru poszczególnych gatunków koniecznie zwróć uwagę na ich wymagania dotyczące nasłonecznienia oraz gleby. Nie każda trawa ozdobna będzie się odpowiednio rozwijać w każdym ogrodzie. Niektóre lubią wilgoć, podczas gdy innym może ona wręcz zaszkodzić. Niektóre natomiast chętnie przyjmą promienie słońca, podczas gdy inne będą najlepiej czuć się w półcieniu.

Trawy ozdobne w ogrodzie – aranżacje z nich stworzone mogą pełnić różnorodne funkcje. Niekiedy trawy stanowią ozdobę i część klombu, niekiedy dzielą ogród na poszczególne części, a jeszcze kiedy indziej rosną przy ogrodzeniu, tworząc dodatkową warstwę żywopłotu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy dany gatunek ma skłonność do rozrastania się, czy rośnie tylko w miejscu, w którym został posadzony. Trawy, które szybko porastają teren, mogą stanowić zagrożenie dla innych roślin. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by było ich jak najwięcej – będą najlepszym wyborem! Jedną z popularniejszych traw ozdobnych ekspansywnych jest wydmuchrzyca piaskowa.

Trawy ozdobne w donicach

Trawy ozdobne na balkon sadzi się w donicach. Dzięki temu można je łatwo przesuwać i ustawiać w dowolnych kompozycjach. Wśród gatunków, które najczęściej spotyka się na balkonach, są kostrzewy, rozplenice czy turzyce. Świetnie sprawdzą się one także jako trawy ozdobne w donicach na tarasie. Ze względu na to, że na tarasach zwykle jest więcej miejsca, warto przemyśleć zasadzenie w donicach traw pampasowych czy miskantów. Jeśli lubisz nietuzinkowe rozwiązania, możesz sięgnąć po nietypowe trawy ozdobne, jak np. imperatę cylindryczną, która zachwyca intensywnością barw kwiatostanów.

trawy ozdobne do ogrodu

Sztuczne trawy ozdobne

Ozdobne trawy można kupić także sztuczne. To dobra opcja dla wszystkich tych, którzy nie mają czasu lub ochoty poświęca czasu na pielęgnację roślin, często zmieniają aranżację np. balkonu czy tarasu lub chcą mieć trawę ozdobną w domu. Bardzo modne są sztuczne trawy pampasowe, które można wstawić do wazonu.

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie traw ozdobnych w swoim ogrodzie? Oczywiście najpierw należy sprawdzić zasady dotyczące konkretnego gatunku, jednak większość traw ozdobnych sadzi się wczesną wiosną. To czas, kiedy na zewnątrz zaczyna robić się ciepło, znikają przymrozki, a ziemia robi się miękka. Większość osób zaczyna wtedy pierwsze prace w ogrodach i planuje aranżacje balkonów czy tarasów. Ze względu na to, że trawy najlepiej wyglądają jesienią, część osób decyduje się na sadzenie ich o tej porze roku. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre dla wszystkich gatunków.

Zobacz także: Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie – wyjaśniamy jak się go pozbyć

Trawy ozdobne aranżacje

Aranżacje z trawami ozdobnymi to właściwie niczym nieograniczone możliwości. Można tworzyć kompozycje z samych traw, a także łączyć je z innymi roślinami. Zwolennicy minimalizmu decydują się zwykle na jeden gatunek traw, a inni łączą natomiast ze sobą różnorodne odmiany. Trawy ozdobne dobrze wyglądają np. w otoczeniu kamieni, w klombach czy wokół domu. Bardzo często stanowią część rabatów kwiatowych, w których tworzą niekiedy bardzo okazałe, efektowne kompozycje.

Z czym łączyć trawy ozdobne? Właściwie czują się one dobrze w towarzystwie większości roślin. Trzeba jednak uważać na to, o czym wspomnieliśmy wcześniej, czyli na ekspansywny charakter niektórych traw. Jeśli zależy Ci koniecznie na takim gatunku, trawy trzeba otoczyć wtedy kamieniami, by zahamować ich rozrost. Trawy ozdobne bardzo dobrze prezentują się pod drzewami czy obok żywopłotów z innych roślin. Zarówno trawy ozdobne niskie wieloletnie, jak i kilkumetrowe okazy można wspaniale połączyć z innymi roślinami. Wszystko zależy od wyobraźni właściciela ogrodu!

Trawy ozdobne nie bez przyczyny cieszą się tak ogromną popularnością w ogrodach, na balkonach i tarasach. Można je spotkać nie tylko przy domach, ale też w parkach miejskich, przy ogromnych kompleksach hotelowych. Stanowią nierzadko część bardzo nowoczesnych aranżacji i pozwalają cieszyć się naturalnym wyglądem bez ogromnych wymagań pielęgnacyjnych.

Podobne artykuły