Dom z kontenerów – jak go zbudować? Opinie o domach z kontenerów

Podziel się:
dom z kontenerów

Jeszcze do niedawna kontenery kojarzyły się większości ludzi tylko z transportem. Obecnie jednak coraz częściej znajdują zastosowanie w budownictwie. Buduje się z nich między innymi pizzerie, przedszkola, domki letniskowe jak i domy mieszkalne. Jest to bardzo szybki sposób budowy. W artykule dowiesz się wszystkiego o budowie domu z kontenerów.

Jakie kontenery wybrać pod budowę domu?

Budowa domu z kontenerów jest nie tylko szybka, ale i ekologiczna. Idealnie wpisuje się w trend dawania drugiego życia różnym przedmiotom. W ten sposób powstał trend wykorzystywania kontenerów morskich na cele mieszkalne. Dom możemy zbudować z kontenerów używanych lub z całkiem nowych.

Ten pierwszy typ, to kontenery wycofane z użytku w transporcie, które już straciły swoją odporność na sztormy. Zakup takich kontenerów związany jest z koniecznością ich przebudowy. Drugim sposobem jest zakup specjalnych kontenerów na cele mieszkalne, tutaj odpadnie nam proces związany z przystosowaniem kontenera pod dom.

Gdzie kupić kontenery? Co sprawdzić przy zakupie

Decydując się na budowę domu z kontenerów, pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiednich kontenerów. Kontenery możemy znaleźć na kilka sposobów. Można spróbować odkupić na lokalnym rynku od firm transportowych lub produkcyjnych, które w takich kontenerach dostają produkty. Kontener można kupić w internecie od firm specjalizujących się w handlu kontenerami.  Bez względu na sposób nabycia kontenera, musimy być pewnie, że jego stan techniczny jest odpowiedni. Co musimy sprawdzić?

Kluczowym elementem jest szczelność kontenera. Od tego należy rozpocząć sprawdzanie. Jeżeli jest szczelny, można sprawdzać dalej. Kontener może mieć śladowe ilości rdzy i jest to w pełni naturalne, jeżeli jednak rdza występuje w wielu miejscach, to nie jest dobry materiał na kontener mieszkalny.

Kolejnym ważny elementem jest zapach w kontenerze. Może być wyczuwalny zapach wilgoci, pleśni lub zgnilizny. Często przyczyną tego jest gnijąca miejscami podłoga. Nie warto również kupować kontenera, w którym wyczuwany jest ostry chemiczny zapach. Mogą to być substancja szkodliwe dla człowieka.

Na samym końcu należy sprawdzić stan podłogi oraz drzwi. Podłoga musi być sucha i sztywna, drzwi powinny działać bez zacinania, bez problemu się otwierać. Budując dom, prawdopodobnie zużyjemy więcej niż jeden kontener, powinniśmy mieć świadomość, że kontenery różnych producentów mogą różnić się wymiarami. Najbezpieczniej będzie zakupić kontenery tego samego producenta.

Zobacz także: Projekty domów z garażem dwustanowiskowym czy jednostanowiskowym – jak wybrać?

Czy do budowy domu z kontenerów potrzeba pozwolenia na budowę?

Obecnie funkcjonujące przepisy traktują kontenery, szczególnie te bez fundamentów jako konstrukcje tymczasowe. Ma to swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że możemy postawić taki dom na zgłoszenie w urzędzie. Minusem jest to, że po 120 dniach powinniśmy przenieść dom z kontenerów w inne miejsce. Tak, tak dobrze wam się kojarzy, że już słyszeliście taką historię.

Oczywiście możemy postawić dom z kontenerów na stałe w jednym miejscu. W takiej sytuacji jednak niezbędne będzie uzyskanie odpowiedniego pozwolenie na budowę. Pozwolenie na budowę i proces jego wydawania może przebiegać inaczej w różnych rejonach kraju. Najprościej będzie zapytać w urzędzie właściwym dla działki budowlanej.

Czy dom z kontenerów to dobre rozwiązanie?

Technologia budowy z kontenerów znacznie poszła do przodu. Obecnie można budować już pięknie wyglądające domy z poszczególnych modułów. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego domu wnętrze i elewację możemy dopasować do swoich potrzeb. Warto zauważyć, że domy z kontenerów mogą posiadać również duże przeszklenia. Kontenery można ze sobą łączyć i można budować piętrowe budynki.

Kolejnym plusem domu z kontenerów jest ekologia i dbanie o środowisko. W przeciwieństwie do tradycyjnego domy nie trzeba kopać głębokich fundamentów, wycinać drzew czy też używać ciężkiego sprzętu. W przypadku domu z kontenerów przyjeżdża gotowy produkt, należy go tylko ze sobą połączyć.

Dla większości inwestorów kluczowe znaczenie mają koszty inwestycji. W tym wypadku również domy z kontenerów mają znaczną przewagę nad domami budowanymi tradycyjną metodą. Między innymi brak fundamentów, konieczności wylewania stropów czy też układania dachu znacznie obniża koszty budowy domu z kontenerów.

Ostatnią wielką zaletą domów budowanych z kontenerów jest czas realizacji. W przeciwieństwie do domu tradycyjnego, gdzie wielu prac nie można przeprowadzić zimą, domu z kontenerów można niemalże budować cały rok. Czas potrzebny na zbudowanie domu z kontenerów jest krótszy nawet o 70%.

Przygotowania do postawienia domu z kontenerów

Przygotowanie terenu pod dom z kontenerów jest bardzo proste. Właściwie wystarczy wyrównać teren, użyć zagęszczarki i ewentualnie utwardzić betonowymi klockami lub kostką brukową. W przypadku niewielkich rozmiarów domu niepotrzebne są fundamenty, mogą one okazać się niezbędne jeżeli będziemy chcieli zbudować dom dwupoziomowy. Warto przemyśleć podparcie na fundamentach narożników budynku.

Jaki fundament wybrać? 

Wybór zależy od warunków w miejscu, gdzie ustawiamy nasz kontener. Przeważnie kontenery ustawiane są na wypoziomowanych betonowych bloczkach, które powinny zostać posadowione na wcześniej ustabilizowanym gruncie. W przypadku budowy większego domu najczęściej stosowane są stopy fundamentowe.

Umiejscowienie kontenera

Po pierwsze kontener powinien być ustawiony na równym i stabilnym terenie. Jeżeli na działce nie możemy takiego miejsca znaleźć, to należy teren przed postawieniem kontenera wyrównać. Miejsce gdzie, ustawiamy kontener musi również być suche. Jeżeli nie planujemy montażu klimatyzacji, to warto przemyśleć ustawienie kontenera w cieniu.

Podłączenie mediów 

Do kontenera możemy podłączyć takie same instalacje jak do tradycyjnego budynku. Kanalizację czy też instalacje elektryczne najlepiej do montażu pozostawić specjalistom. W domu z kontenerów możemy również zamontować klimatyzację. Może ona bardzo przydać się w lecie, ponieważ domy z kontenerów szybko się nagrzewają.

Kwestie ocieplenie kontener

Dobrze wykonane ocieplenie może mieć kluczowe znaczenie dla komfortu mieszkania w domu z kontenerów, to ono zagwarantuje nam komfort całorocznego mieszkania. Wykonanie takiego ocieplenie jednak dość znacznie podnosi koszty. Ocieplenie wykonuje się metodami tradycyjnymi z wykorzystaniem styropianu, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej.

Co z dachem?

Dach w przypadku domu  kontenerów może przybierać różne formy. Wcale nie jesteśmy ograniczeni tylko i wyłącznie płaskim dachu. Poznaj możliwe rozwiązania na Twoim domu.

Bardzo popularnym i prostym rozwiązaniem jest dach płaski. Tani i łatwy w budowie. Musimy jednak pamiętać, że na takim dachu będzie zalegał śnieg czy też woda z deszczu. Należy odpowiednio zadbać o odprowadzenie wody. Alternatywą może być dach żywy. To połączenie dachu płaskiego z ekologią. Dach jest pokryty roślinnością, która absorbuje deszcz.

Oczywiście możemy zdecydować się również na dach spadzisty. To jest bardzo dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie jest dużo śniegu oraz różnych innych opadów. Budowa takiego dachu jest jednak bardziej skomplikowana niż dachu płaskiego.

W przypadku małych domów często spotykamy dachy nachodzące na taras. Takie rozwiązanie również sprawdzi się w przypadku domu z kontenerów. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe zadaszone miejsce do wypoczynku.

Jak zadbać o elewację? 

Ostatnim elementem wykończenia domu zazwyczaj jest elewacja. Do wyboru mamy kilka możliwości. Tradycyjny tynk, okładzinę wykonaną z desek luna na przykład panele zewnętrzne albo wodoodporną sklejkę. W przypadku elewacji wykonanej z drewna możemy postawić na tańsze drewno świerkowe albo znacznie wyższej jakości, ale i znacznie droższy modrzew. Dobrze sprawdzają się okładziny z drewna egzotycznego. Wybór jest tak duży, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Na wybór elewacji wpływa oczywiście cena, nie bez znacznie jednak jest otoczenie naszego domu. Przy wyborze elewacji powinniśmy również zadbać o jej dopasowanie do stylu naszego domu i ogrodu.

Podsumowanie kosztów postawienia domu z kontenerów

Dom z kontenerów wydaje się dużo tańszą formą budowy niż dom tradycyjny. Poniżej podsumowanie informacji o kosztach budowy domu z kontenerów.

Pierwszym elementem mającym znaczny wpływ na cenę jest ilość kontenerów jakie będziemy kupować. Ona zależy od planowanego metrażu domu. Kolejne koszty, to wykonanie ocieplenie i instalacji. Ostatnim z istotnych elementów jest dach, jego wykonanie powinno być w ogólnym rozrachunku dużo tańsze. Oczywiście możemy zrobić poszczególne elementy taniej lub drożej wybierające materiały.

Znaczną pozycją w budżecie budowy domu z kontenerów będzie zakup i transport kontenerów. Oczywiście im będzie ich więcej, tym koszty budowy będą wyższe. Jeżeli planujemy budowę niewielkiego domu, to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że koszt budowy takiego domu będzie dużo niższy niż koszt zakup kawalerki w mieście. Oczywiście jest to tylko szacunkowe obliczenie, ponieważ zbyt wiele różnych elementów wpływa na końcową cenę domu.

Pomysł wybudowania domu z kontenerów na pierwszy rzut oka może wydawać się szalony. Jednak im więcej na ten temat się poczyta, zorientuje, to szybko zauważymy, że pomysł ten ma wiele zalet.

Podobne artykuły