Malowanie i tynkowanie płyt gipsowo-kartonowych

Podziel się:
dekorowanie-plyt-gipsowych

Dekorowanie płyt gipsowo-kartonowych – Jak malować lub dekorować suchą wykładzinę lub płytę gipsowo-kartonową?

Jak malować i dekorować płyty gipsowo-kartonowe lub suche ściany, w tym tapetowanie. Ten projekt pokazuje, jak przygotować, a następnie pomalować lub udekorować płytę gipsowo-kartonową.

Dekorowanie płyt gipsowo-kartonowych nie różni się tak bardzo od dekorowania nowego tynku inaczej niż przygotowanie zupełnie nowych płyt gotowych do malowania. W celu uzyskania odpowiedzi na odwieczne pytanie, którą stronę płyty gipsowo-kartonowej powinienem pomalować, proszę przewinąć w dół.

Jeśli nowe ściany z płyt gipsowo-kartonowych zostały zbudowane w celu malowania lub dekorowania, a nie tynkowania, zastosowane zostaną płyty ze stożkową krawędzią.

Krawędzie płyty lekko się zwężają, aby spoina mogła być wypełniona w taki sposób, aby nie dopuścić do powstania bryłek lub guzów na powierzchni farby lub pod tapetą.

Spoiny w deskach wypełnia się najpierw przyklejając nad spoiną pionowy pasek taśmy łączącej.

Zobacz także: Tynk japoński – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Jest ona następnie pokryta specjalną masą szpachlową dostępną w wspecjalistycznych sklepach oraz w niektórych sklepach budowlanych. Dla najlepszego wykończenia zalecamy zawsze nakładanie szpachli spoinowej w dwóch warstwach.

Pierwsza, z małym nożem wypełniającym, wbijającym wypełniacz w spoinę i wykańczającym spoiną lub paskiem wypełniacza około 5 mm po obu stronach spoiny.

Po wyschnięciu należy użyć noża do spoinowania, aby wypełnić stożek i pozostawić szpachlę jak najbardziej zrównaną z powierzchnią desek. Po wyschnięciu jest on szlifowany drobnoziarnistym papierem ściernym.

Linijkę 12-calową można umieścić na płycie, poziomo w poprzek spoiny, a przesuwając linijkę w górę i w dół spoiny można sprawdzić, czy którykolwiek z wypełniaczy zatonął poniżej poziomu płyty lub wystaje z niej. Dodaj lub zeszlifuj wypełniacz w zależności od potrzeb.

plyta gipsowo kartonowa remont

Płyta gipsowo-kartonowa powinna być następnie pomalowana mgiełką emulsji, której zamierzasz użyć. Wystarczy rozcieńczyć farbę (4 części farby do 1 części wody) i zagruntować płytę. Nie zaszkodzi wykonać dwóch warstw mgły przed malowaniem nie rozcieńczoną emulsją.

Może się zdarzyć, że twoja ściana jest w złym stanie, więc zanim udekorujesz, możesz potrzebować najpierw suchego tynku na ścianie. 

Zobacz także: Montaż parapetów wewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Pomimo miliona postów na różnych forach i różnych opinii pochodzących z każdego kierunku możemy wyraźnie stwierdzić, że nie ma znaczenia po której stronie płyty gipsowo-kartonowej malujesz, a po której stronie gipsujesz.

Jedna strona normalnej płyty gipsowo-kartonowej jest nieco gładsza.Ułatwia to nieco uzyskanie dobrego wykończenia podczas malowania, ale różnica jest ledwo zauważalna. Tynk przykleja się jak klej po obu stronach.

Podobne artykuły