Izolacja domu pianą poliuretanową – najlepsze rozwiązanie dla budownictwa jednorodzinnego 

Podziel się:

Polska leży w umiarkowanym klimatycznie regionie Europy, gdzie najczęściej mamy do czynienia z upalnym latem, stosunkowo mroźnymi zimami oraz chłodnymi porami deszczowymi. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego żyjącego w takich warunkach niezbędne jest odpowiednie ocieplenie domu, w tym przede wszystkim właściwa izolacja poddasza, zapewniająca bardzo dobrą izolację termiczną niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Kluczowy jest również wybór odpowiednich materiałów. Obecnie z jedną z najlepszych opcji na rynku jest pianka poliuretanowa.

Dla starego i nowego budownictwa

Jednym z podstawowych zadań każdego domu mieszkalnego jest ochrona jego użytkowników przed chłodem. Do spełnienia tej funkcji nie wystarczą jednak same materiały budowlane (np. cegły, płyty, tynk). Konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych, które w zimie zapewnią odpowiednie ocieplenie wnętrz, natomiast latem uchronią powierzchnię mieszkalną przed nadmiernym nasłonecznieniem (nagrzaniem).

Właściwie wykonana izolacja poddasza, podłóg i ścian nie tylko podniesie komfort termiczny budynku, ale również zapewni prawidłową efektywność energetyczna budynku, czego efektem będą wymierne oszczędności na ogrzewaniu obiektu. Według realnych szacunków właściwie przeprowadzona i wykonana izolacja domu jednorodzinnego pozwala zaoszczędzić nawet 50 proc. kosztów związanych z ogrzewaniem.

Pianka PURIOS nadaje się doskonale jako izolator termiczny powierzchni mieszkalnych i nie tylko. Charakteryzuje się ona bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, nie tylko termicznymi, ale i akustycznymi, oraz wysoką trwałością. Co istotne, piana poliuretanowa sprawdzi się doskonale zarówno podczas ocieplania nowych konstrukcji budowlanych, jak i tych wybudowanych nawet kilkanaście lat temu. Piana PUR to często jedyne rozwiązanie dla domów modernizowanych, będąc dla nich najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości izolacji termicznej.

Efektywna metoda natryskowa

Pianka poliuretanowa jest materiałem aplikowanym natryskowo, który zwiększa swoją objętość po nałożeniu. Płynny poliuretan sam dopasowuje się do kształtu izolowanych miejsc. Jest to szczególnie przydatne przede wszystkim tam, gdzie więźba dachowa ma skomplikowaną konstrukcję i nieregularne kształty (wiele załamań, krzyżujących się elementów itp.).

Izolacja termiczna pianką poliuretanową sprawdzi się wszędzie tam, gdzie:

  • występuje skomplikowany kształt dachu, który wymagałby czasochłonnego przycinania wełny czy układania styropianu
  • konieczne jest położenie izolacji na dużej wysokości, gdzie kondygnacje są bardzo wysokie (np. nad salonem nie ma stropu, otwarta przestrzeń aż do szczytu dachu)
  • inwestorowi zależy przede wszystkim na czasie położenia izolacji (izolacja poddasza pianką PUR średniej wielkości domu jednorodzinnego zajmuje około jednego dnia roboczego)

Doskonały izolator termiczny i akustyczny

Piana PURIOS to rozwiązanie nad wyraz ekonomiczne i skuteczne w porównaniu ze standardowymi metodami izolacyjnymi, ponieważ w trakcie i po jej nałożeniu nie powstają żadne szczeliny w powierzchni izolacyjnej, a dokładniej mostki termiczne, przez które najczęściej ucieka z domu ciepło.

Dzięki swym ponadprzeciętnym właściwościom w zakresie paroprzepuszczalności pianka PUR eliminuje praktycznie całkowicie zjawisko tzw. kondensacji pary wodnej. Wypełniając dokładnie wszystkie przestrzenie, stanowi jednolitą, ciągłą warstwę termoizolacyjną, pozbawioną jakichkolwiek mostków termicznych. Poliuretan to również doskonały izolator akustyczny. Już 10 cm natrysku pianki redukuje do 55 decybeli hałasu!

Podobne artykuły