Montaż drzwi dla kota – jak zamontować drzwiczki dla kota w drzwiach PCV lub drewnianych?

Podziel się:

Jak zamontować klapę dla kota w drzwiach drewnianych lub z PVCu. W tym projekcie pokażemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby zamontować klapę dla kota w drzwiach drewnianych lub nawet drzwiach z PCV. Dowiedz się, w jaki sposób mierzyć kota, aby klapa miała odpowiednią wysokość na drzwiach, jak wyznaczyć kształt wybranej klapy na drzwiach, jak za pomocą wyrzynarki wyciąć obszar w drzwiach dla klapy kota, a następnie jak to wszystko zamocować razem, a następnie upewnić się, że drzwi pozostają wodoszczelne i odporne na wiatr i deszcz.

Założenie klapy dla kota może wydawać się ogromną pracą dla początkujących majsterkowiczów, zwłaszcza poprzez drzwi z PCV, ale jeśli po prostu zastosujesz się do instrukcji, jest to naprawdę całkiem prosta operacja.

Narzędzia potrzebne do założenia drzwiczek dla kota

Aby prawidłowo dopasować klapkę dla kota, potrzebne są następujące narzędzia:

 • Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
 • Końcówki wiertarskie – jedna końcówka do drewna 5/6 mm i jedna płaska końcówka 10/12 mm
 • Wyrzynarka z odpowiednim ostrzem do ciętego materiału
 • Linijka i Ołówek
 • Metrówka
 • Zestaw klapki dla kota zawierający instrukcje montażu (dla szablonu kształtu)
 • Poziomica
 • Wkrętak
 • Papier ścierny
 • Silikonowy uszczelniacz i pistolet do aplikatorów
 • Farba i pędzel (do malowania wycinanego wewnętrznie odcinka drzwi, jeśli drewno)
wejscie dla kota w drzwiach

Jak założyć wejście dla kota?

Zmierz jak wysokie muszą być drzwi dla kota

Najpierw zmierz kota przy drzwiach, aby sprawdzić, jak wysoko powinna znajdować się klapa kota na podłodze, aby mógł łatwo się wydostać. Zmierz odległość od podłogi do spodu brzuszka kota. Przenieś ten pomiar na drzwi, w których zamontowana jest klapa dla kota, i za pomocą małej poziomicy zaznacz poziomą linię, ołówkiem w poprzek drzwi.

Zaznacz środek drzwi

Aby znaleźć środek drzwi należy zmierzyć szerokość drzwi i podzielić je przez dwa. Zaznacz „x” w tym miejscu na drzwiach, ponieważ w tym miejscu znajduje się środek klapy dla kota. Zawsze pamiętaj, aby zawsze mierzyć dwa razy i ciąć raz!

Zobacz także: Styl angielski w domu. Co warto wiedzieć o stylu angielskim we wnętrzach? Wskazówki i inspiracje!

Zaznacz kontur klapy na drzwiach

Następnie, korzystając z szablonu w instrukcji, zaznacz odpowiednie kółko o odpowiedniej wielkości lub kwadrat (w zależności od kształtu klapy kota) na drzwiach, używając „X” jako środka koła lub kwadratu.

Co zrobić, jeśli nie mam instrukcji?

Jeśli z jakiegoś powodu nie masz instrukcji, musisz zdemontować klapkę dla kota i zaznaczyć otwór na papierze, aby zmierzyć wymaganą średnicę otworu.

Upewnij się, że narysowałeś swój kształt – okrągły lub kwadratowy – dokładnie na kartce papieru. Jeśli jest to kwadrat, upewnij się, że Twój kształt jest rzeczywiście kwadratowy (możesz to zrobić mierząc przekątne między rogami, powinny one być takie same), a jeśli jest to okrąg to dziura ma być okrągła nie eliptyczna.

Wiercenie otworów pod ostrze wyrzynarki

Wywierć otwór nieco większy niż szerokość brzeszczotu piły tarczowej, tak aby krawędź wywierconego otworu znajdowała się dokładnie na krawędzi linii kształtu drzwi. Idealnym wiertłem do zastosowania w tym przypadku jest wiertło płaskie o średnicy około 10 mm.

Jeśli Twój kształt jest kwadratowy, wywierć otwór tylko wewnątrz każdego narożnika Okrąg podziel na sekcje poprzez wiercenie otworów u góry, u dołu, po lewej i prawej stronie.

wejscie dla kota w drewnianych drzwiach

Wycięcie wejścia dla kota – jaki kształt?

Z otworami na miejscu możesz teraz zacząć wycinać swój kształt. W idealnej sytuacji wyjmij drzwi i umieścisz je na płaskiej, równej powierzchni, aby wykonać cięcie, ale czasami nie jest to możliwe, więc założymy, że drzwi nie mogą zostać usunięte i trzeba będzie je wyciąć na miejscu.

Przeciągnij brzeszczot wyrzynarki przez jeden z wywierconych wcześniej otworów i upewnij się, że płyta podstawowa jest płaska i wypoziomowana na powierzchni czołowej drzwi i zacznij ciąć, podążając za linią.

Zobacz także: Zabudowa grzejnika. Dowiedz się jak zasłonić kaloryfer. Wskazówki

Jeśli masz drzwi z płytami boazeryjnymi, jak pokazano na powyższych zdjęciach, nie przecinaj słupków drzwi lub szyn pionowych. Umieść klapkę dla kota na środku jednego z paneli.

Nie próbuj naciskać pilarki, aby przecinać szybciej. Pozwól, aby ostrze i silnik wykonywały swoją pracę, a następnie możesz po prostu poprowadzić ostrze dookoła, aby uzyskać idealne okrągłe lub gładko-boczne kwadraty.

Uwaga!: Niektóre koty lubią przytulać się do drzwi, aby dać znać właścicielom, że czekają na wejście. Zanim zaczniesz wiercić i ciąć, sprawdź drugą stronę drzwi!

Sprzątanie dziury

Po wycięciu otworu, użyj kawałka papieru ściernego, aby wygładzić krawędź wycięcia. Nie zapomnij, że wszystkie te instrukcje dotyczą zarówno drzwi z PVC, jak i drzwi drewnianych!

Jeśli rzeczywiście tniesz drzwi z PVC, upewnij się, że używasz odpowiedniego ostrza w swojej wyrzynarce. W razie wątpliwości zapytaj o ostrza w lokalnym sklepie z materiałami budowlanymi.

Sprawdź działanie drzwiczek

Po wycięciu otworu, umieść sekcję klapy przy drzwiach i naciśnij klapę, aby upewnić się, że jest to płynna czynność i nie przywiera do niczego. Jeśli jednak przywiera, zanotuj, gdzie jest oprawa i użyj pilnika lub tarnika, aby dostosować rozmiar otworu do potrzeb.

Zobacz także: Mech na ścianie – nowy HIT wnętrzarski

Jaka sekcja prowadzi gdzie?

Istnieje wiele różnych rodzajów klapek dla kotów, ale wszystkie są dość podobne w kwestii dopasowania, ponieważ zazwyczaj istnieje tylko jeden sposób, w jaki można je połączyć.

Sekcja z klapą powinna zawsze wychodzić na zewnątrz drzwi, ponieważ zapewni to najlepszą ochronę przed żywiołami, ponieważ nie chcemy, aby wnętrza drzwi były narażone na zbyt silny wiatr i deszcz, ponieważ spowoduje to ich gnicie, jeśli są to drzwi drewniane. Powinna o tym mówić instrukcja producenta.

Wywierć otwory mocujące

Umieść klapowaną sekcję przy drzwiach tak, aby znajdowała się dokładnie tam, gdzie chcesz, i użyj ołówka do zaznaczenia każdego otworu mocującego. Zdejmij klapkę i wywierć otwory.

Dobrym pomysłem jest również użycie uszczelniacza do uszczelnienia połączeń zewnętrznych między drzwiami a klapą kota.

Jeśli Twoje drzwi są drewniane, dobrym pomysłem jest również pomalowanie tego, co zostało odsłonięte. Pomoże to zapobiec wnikaniu wody i wilgoci do drewna i powodowaniu jego gnicia.

Złóż to wszystko razem

Umieścić sekcję zewnętrzną na drzwiach i wciśnij każdą śrubę mocującą przez każdy otwór i przez otwory w drzwiach. Wciśnij wewnętrzną część klapy na śruby mocujące i przykręcić nakrętkę na każdą z nich i dokręcić.

Wykonaj jeden test końcowy, naciskając klapę i jeśli wszystko jest w porządku, gotowe!

Podobne artykuły