Jak zrobić oczko wodne?

Podziel się:

Budowa oczka wodnego jest procesem dużo łatwiejszym, niż może się nam wydawać. Nie potrzeba do niego zaawansowanych umiejętności czy sprzętu – wystarczy tylko trochę przygotowań, dobrego planowania i w ciągu kilku dni nasz ogród stanie się dużo przytulniejszym i piękniejszym miejscem.

Oczko wodne w ogrodzie – po co je zakładać?

Oczka wodne powiększają wizualnie nasz ogród, i zapełniają go. Sprytne rozplanowanie i obsadzenie takiego akwenu może sprawić, że z okna nie będziemy patrzeć jedynie na trawnik. Dzięki zbiornikowi wodnemu wytworzy się mikroklimat, gdyż oczko będzie ochładzać okolicę.

Folia na oczko wodne – jaką wybrać?

Najważniejszą kwestią jest z pewnością wytrzymałość folii – jeśli ta pęknie nasze oczko będzie w dużych tarapatach. Lepiej nie oszczędzać na tego typu produktach. Warto postawić na folię specjalnie stworzoną do oczek wodnych – jej grubość powinna wynosić około 1mm.

Zobacz także: Trawy ozdobne – poznaj najpopularniejsze odmiany i sposoby ich uprawy

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Ważne jest, by odpowiednio dopasować lokalizację oczka przed rozpoczęciem pracy – chcemy, by było ono z dala od drzew, by uniknąć liści wpadających do wody. Dobrze też, żeby było chociaż częściowo zacienione, tak by światło słoneczne padało na nie około 4-6 godzin dziennie. Zredukuje to parowanie wody, a także niekontrolowany wzrost glonów.

Innym ważnym czynnikiem jest wytworzenie obrysu oczka (może do tego posłużyć wąż ogrodowy). Później trzeba przejść do kopania – oczko nie powinno mieć więcej niż 100cm głębokości w najgłębszym miejscu. Trzeba też pamiętać o półkach, mniej więcej na poziomie 30-60cm pod wodą, na których umieścimy kosze z roślinami wodnymi.

Dno trzeba oczyścić z kamieni, a następnie wysypać warstwą piasku. Później wykładamy je warstwą włókniny, i dopiero wtedy sięgamy po folię, którą rozkładamy na całym dnie. Całość zalewamy wodą, i poprawiamy ewentualne wady w ułożeniu naszej folii zabezpieczającej wodę przed odpływem.

Nowoczesne oczko wodne, czy oczko wodne z opony – które lepsze?

Jeśli marzysz o oczku wodnym, ale twój ogródek ma małą powierzchnię, to nie musisz porzucać swoich marzeń. Alternatywą jest oczko wodne z opony, które zajmuje dużo mniej miejsca, i w efektywny i szybki sposób może zastąpić duże oczka wykładane folią.

Filtr do oczka wodnego własnej roboty

Nie każdego stać na zakup filtru, który będzie dbał o czystość wody w oczku. Odpowiedzią na tę potrzebę może być samoróbka zrobiona z beczki, komory czy innego pojemnika. Wystarczy odrobinę więcej wysiłku, by zaoszczędzić sporo złotówek na zakupie prawdziwego filtra. Będzie to wymagało odrobiny pracy, uszczelniania rur i zakładania filtrów, ale satysfakcja z zaoszczędzonych pieniędzy na pewno wynagrodzi takie działanie.

Zobacz także: Kwiaty na balkon – jakie będą najlepsze? Inspiracje

Kwiaty wodne które najlepiej sprawdzą się w oczku wodnym

No dobrze, to co zrobić gdy już zbudujemy nasze oczko wodne? Jak sprawić, by zaczęło tętnić życiem? Odpowiedzią na te pytania są oczywiście rośliny! Jednym z absolutnych klasyków są lilie wodne, ale można tutaj tak naprawdę poszaleć i postawić na bardziej różnorodne opcje. Na rynku dostępne są grążele, grzybieńczyki, kosaćce, firleńce, krwawnice i inne – dobór zależny jest od głębokości, na jakiej chcemy je umieścić. Warto pamiętać o kwiatach wodnych, bo mogą one również zakamuflować różne niedoskonałości konstrukcyjne naszego oczka wodnego.

Podobne artykuły