Jak uszczelnić okna – sprawdzone sposoby ustawienia okien na zimę

Podziel się:
Jak uszczelnić okna

Nieszczelne okna to problem w szczególności uciążliwy zimą, kiedy z ogrzanych pomieszczeń ucieka ciepło, a rachunki za ogrzewanie domu rosną. Przyczyn nieszczelności w oknach może być kilka, jednak z większością z nich jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Podpowiadamy, jak skutecznie wyregulować i uszczelnić okna na zimę.

Jak uszczelnić okna? Nie taki diabeł straszny

Wbrew pozorom całkowicie szczelne okna nie są dobre dla zdrowia mieszkańców domu. Wraz z odpowiednią izolacyjnością cieplną i akustyczną, a co za tym idzie szczelnością okien, powinno dochodzić do wymiany powietrza. W nowoczesnych oknach za ten aspekt odpowiadają specjalne nawiewniki, które doprowadzają do pomieszczeń świeże powietrze, jednocześnie ich nie wychładzając.

Jednak w przypadku, gdy dochodzi do niekontrolowanej wymiany powietrza, na przykład za pośrednictwem szpary pomiędzy oknem a ramą, konieczne może okazać się uszczelnianie okien. Nieszczelne okna w domu lub mieszkaniu to duży problem, ponieważ to właśnie za ich pośrednictwem z pomieszczeń może uciec około 20-30% ciepła, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie domu. Na szczęście większość usterek powodujących niekontrolowany przepływ powietrza przez okna możesz naprawić samodzielnie. Niezbędne jest jednak wcześniejsze ustalenie przyczyny problemu.

Zobacz także: Grzejnik nie grzeje. Sprawdź, jaka może być tego przyczyna

Nieszczelne okna – przyczyny

Nieszczelne okna to szczególnie uciążliwa usterka, kiedy na zewnątrz robi się chłodno. Jeśli zimą przebywając przy oknie lub przykładając rękę do jego ramy, odczuwasz przepływ zimnego powietrza, konieczne będzie jak najszybsze zniwelowanie problemu. Przyczyn nieszczelnych okien może być kilka, jednak najczęściej chłód przedostaje się do domu przez stare okna i ramy, które nie mają takich właściwości termoizolacyjnych jak nowoczesne egzemplarze, a dodatkowo straciły szczelność wraz z upływem czasu.

Często zdarza się, że okna są zamontowane w nieprawidłowy sposób lub problem leży w ich złym wyregulowaniu. W przypadku niewłaściwego montażu konieczne będzie ponowne wykonanie całego procesu, dlatego bardzo ważne jest, aby instalacją okien zajęli się profesjonaliści, którzy w razie wadliwego montażu zniwelują usterkę w ramach gwarancji. Kiedy montaż został dokonany w odpowiedni sposób, problemem może być zła regulacja okien. Z taką niedogodnością jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, czego dowiesz się z dalszej części artykułu. Inną przyczyną nieszczelności mogą być uszczelki, które zimą pod wpływem temperatury tracą swoją elastyczność, wypuszczając nagrzane powietrze z mieszkania.

Uszczelnianie okien – co warto wiedzieć?

Szczelność okien warto sprawdzić za pomocą zwykłej kartki papieru. Wystarczy, że przytrzaśniesz kartkę pomiędzy ramą okienną a skrzydłem okna. Jeśli nie jesteś w stanie wyciągnąć papieru znajdującego się w szparze – najprawdopodobniej okno jest szczelne. Gdy po zamknięciu okna z łatwością możesz wyciągnąć kartkę, przez okno ucieka nagrzane powietrze z pomieszczenia. Jak zostało już wspomniane, zazwyczaj możliwe jest samodzielne zniwelowanie usterki, a cały proces nie należy do skomplikowanych. Oczywiście, nawet jeśli problem nie leży w nieprawidłowym montażu okna, jego uszczelnienie możesz zlecić profesjonalistom. Odpowiednia firma znajdzie podłoże usterki, a następnie dobierze właściwą uszczelkę do okien, korzystając z materiałów paroizolacyjnych wewnątrz lub pianek i innych substancji paroprzepuszczalnych po zewnętrznej stronie okna.

uszczelnianie okien

Regulacja okien

Źle wyregulowane okna można poznać po trudności w otwieraniu i zamykaniu oraz podmuchu zimnego powietrza w ich okolicach, gdy na zewnątrz jest już chłodno. Z tego względu prawidłowa regulacja okien na zimę jest niezwykle ważna, aby w przebywanie w domu było komfortowe, a rachunki za ogrzewanie nie wzrastały z powodu konieczności dodatkowego dogrzewania pomieszczeń.

Regulację okien najlepiej wykonywać przynajmniej dwa razy w roku – przed okresem letnim i zimowym. Latem, kiedy temperatury na zewnątrz wzrastają, materiały, z których wykonane są okna i uszczelki ulegają rozszerzeniu, a ich szczelność wzrasta. Może to powodować zawilgocenie pokojów i niedostateczną wentylację domu. Zimą sytuacja jest odwrotna, ponieważ pod wpływem niskich temperatur uszczelki i okna kurczą się, przez co mogą przepuszczać do pomieszczenia zimne powietrze.

Regulacja okien wykonanych z polichlorku winylu, które w Polsce potocznie określa się oknami PCV, polega na dostosowaniu docisku i nachodzenia skrzydła na ramę. Na skrzydle okien plastikowych znajdują się okucia ze znacznikami regulacji, które wyglądają jak niewielkie śrubki umieszczone w szynie. Do ustawienia trybu zimowego w oknach potrzebujesz klucza imbusowego, najczęściej o rozmiarze 4 mm, za pomocą którego należy przekręcić znacznik regulacji jak najbliżej uszczelki.

Aby właściwie wyregulować okno, musisz odpowiednio ustawić znaczniki na wszystkich zaczepach. Pod koniec sprawdź, czy możesz swobodnie otworzyć i zamknąć okno. Jeśli masz z tym problemy, prawdopodobnie skrzydło jest dociśnięte zbyt mocno i należy je delikatnie poluzować. Regulacja okna przed okresem letnim to odwrotny proces polegający na odchyleniu znacznika możliwie najdalej od uszczelki.

Zobacz także: Cyklinowanie parkietu – jak odnowić stary parkiet?

Skuteczne metody uszczelniania okien

Jeśli pomimo odpowiedniej regulacji okna w jego okolicach nadal czujesz przewiew powietrza z zewnątrz, konieczne będzie wykorzystanie jednej z kilku metod uszczelniania. W zależności od swoich wymagań i preferencji możesz zdecydować się między innymi na montaż gotowych uszczelek, nałożenie w miejscu styku ramy z murem specjalnej taśmy uszczelniającej czy wykorzystanie pianki poliuretanowej.

Uszczelnianie okna uszczelkami

Najprostszą metodą uszczelniania okien plastikowych i drewnianych jest wykorzystanie uszczelek EPDM z kauczuku syntetycznego lub z pianki poliuretanowej. Należy je wymieniać co kilka lat, ponieważ w wyniku użytkowania i warunków atmosferycznych tracą swoje właściwości izolacyjne. Profil i symbol uszczelki musi być dopasowany do kształtowników okiennych. Na rynku dostępne są również uniwersalne uszczelki do okien plastikowych, jednak często nie zapewniają takiej termoizolacyjności, jak egzemplarze dopasowane do danego modelu okna. Bardzo ważne, aby przed nałożeniem uszczelek dokładnie wyczyścić, a następnie osuszyć ościeżnicę oraz skrzydła okien. Kolejnym krokiem jest odcięcie kawałka uszczelki dopasowanego do długości ościeżnicy i ramy wewnętrznej. Montaż uszczelki należy rozpocząć od środkowej części górnej ramy, a następnie ułożyć ją na jej całym obwodzie, dokładnie wpasowując tworzywo w narożniki.

Taśma uszczelniająca

Innym sposobem przygotowania okien do okresu zimowego jest wykorzystanie uszczelki do okien PCV w formie samoprzylepnej taśmy uszczelniającej. Zanim przystąpisz do tego procesu, musisz dokładnie ustalić miejsce nieszczelności, aby dobrać odpowiedni rodzaj taśmy. Do uszczelniania po wewnętrznej stronie okna będziesz potrzebować materiału paroszczelnego, natomiast na zewnątrz możesz wykorzystać taśmę paroprzepuszczalną lub poliuretanową. Cały proces musi być wykonany precyzyjne i wymaga demontażu okna, dlatego zajmie Ci więcej czasu niż w przypadku uszczelek. Przed aplikacją taśmy usuń wszelkie pozostałości po starym materiale uszczelniającym, a następnie dokładnie wyczyść i osusz ramę. Naklejając taśmę, stopniowo odrywaj folię zabezpieczającą i przyciskaj uszczelkę do miejsca styku ramy z murem. Wszystkie ubytki i ewentualne niedociągnięcia możesz wypełnić za pomocą pianki poliuretanowej.

Taśma uszczelniająca

Uszczelnianie pianką

Bardzo często do uszczelniania okien w całości wykorzystuje się piankę poliuretanową aplikowaną za pomocą specjalnego pistoletu lub plastikowej rurki. To stosunkowo tani materiał o świetnych właściwościach termoizolacyjnych, jednak ma on jeszcze kilka innych zalet. Przede wszystkim pianka uszczelniająca z łatwością dostosowuje się do kształtu szczelin i pęcznieje po aplikacji, skutecznie wypełniając wszelkie szpary, przez które mogłoby uciekać ciepło. Ze względu na możliwość nawet trzykrotnego zwiększenia objętości tworzywa po jego aplikacji, piankę należy nakładać ostrożnie, aby nie zaaplikować jej za dużo. Piankę możesz wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a jej nadmiar odciąć nożem. Tworzywo jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i pleśń, jednak źle wpływają na nie promienie słoneczne, dlatego po aplikacji piankę najlepiej dodatkowo osłonić taśmą lub tynkiem. Do uszczelniania okien w chłodniejsze miesiące zainwestuj w piankę zimową, którą z powodzeniem można rozprowadzać przy niskich temperaturach.

Zobacz także: Jak pomalować kominek?

Uszczelnianie silikonem

Alternatywą dla pianki jest silikon, który również aplikuje się za pomocą pistoletu, jednak po nałożeniu nie zwiększa on swojej objętości jak tworzywo poliuretanowe, dlatego poleca się go głównie do niwelowania niewielkich nieszczelności, na przykład szpar pomiędzy ramą okienną a szybą. Silikon stosuje się wewnątrz budynku, zarówno do uszczelniania okien plastikowych, jak i drewnianych, ale jego rodzaj musi być dopasowany do tworzywa, z którego jest wykonana rama. Funkcjonalnym wyborem jest silikon neutralny nadający się również do uszczelniania elementów wykonanych z metalu, drewna i betonu.

Listwy uszczelniające

Uszczelnianie okien listwami to kolejna popularna metoda zapewnienia termoizolacyjności elementów stolarki otworowej. Ten materiał różni się od poprzednich sztywnością, przez co nie nadaje się do wypełniania niewielkich szpar i ubytków, ale świetnie sprawdza się jako całościowy element uszczelniający. Listwy mają właściwości termoizolacyjne, są odporne na wilgoć i działanie promieni UV. Jeśli zależy Ci na możliwie jak najprostszym montażu, wybierz samoprzylepne listwy uszczelniające, które umieszcza się pomiędzy ościeżnicą a murem. Oczywiście w tym przypadku przed uszczelnianiem okien również należy wyczyścić, odtłuścić i osuszyć ościeżnicę okienną.

Regularna konserwacja uszczelek i kontrola stanu szczelności okien przed okresem zimowym pozwoli Ci utrzymać ciepło w domu nawet podczas najchłodniejszych dni. Z większością usterek jesteś w stanie poradzić sobie sam, ale jeśli okna wymagają wymiany lub naprawy przez profesjonalistów, nie warto z tym zwlekać.

Podobne artykuły