Jak usunąć pęknięcia na ścianach?

Podziel się:

Pęknięcia na ścianach mogą występować w różnych budynkach. Nie tylko w starym budownictwie, ale także i w tym nowym. Zazwyczaj niewielkie rysy nie budzą żadnego niepokoju we właścicielach nieruchomości. Jednak gdy pęknięcia są duże, wówczas pojawiają się obawy o całą konstrukcję. Takie pęknięcia mogą pojawiać się również w domach wolnostojących, choć najczęściej mimo wszystko charakteryzują budownictwo wielorodzinne. Kiedy faktycznie należy się ich bać, a kiedy są zupełnie nieszkodliwe?

Pęknięcia na ścianach – dlaczego występują?

Bardzo często takie pęknięcia pojawiają się w nowych budynkach, ponieważ w pierwszym roku ich użytkowania, cała konstrukcja musi dobrze osiąść. Deweloperzy chcąc jak najszybciej upłynnić mieszkania, rzadko decydują się na przetrzymanie takiego budynku przez rok celem sprawdzenia, jak ostatecznie będzie on wyglądał i czy ewentualnie może wymagać naprawienia jakichś wad konstrukcyjnych. W momencie osiadania takie rysy i pęknięcia powstają chociażby na łączeniu płyt kartonowo-gipsowych.

Zobacz także: Dom energooszczędny – jak go zbudować? Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Ponadto przyczynami takich pęknięć mogą być również nadmierne oszczędności, które zostały poczynione na etapie stawiania budynku. Jeśli nie zostały wykonane odpowiednie prace czy też nie można powiedzieć o zastosowaniu dobrej jakości materiałów, wówczas takie właśnie pęknięcia powstają już krótko po oddaniu budynku do użytku. Warto mieć jednak świadomość tego, że za takie wady odpowiada deweloper i to jemu wszystkie one powinny być zgłaszane. W takiej sytuacji jest on zobowiązany do tego, aby usunąć powstałą na skutek jego zaniedbań szkodę.

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

Jakieś małe pęknięcia na ścianach czy też rysy, zazwyczaj są nieszkodliwe. Nie wpływają one oczywiście na estetykę wnętrz, ale nie powinny w nas wzbudzać większych powodów do niepokoju. Inaczej sytuacja wygląda jednak wtedy, gdy mamy do czynienia z solidnymi pęknięciami, gdzie widać już nawet szczeliny. Takie pęknięcia świadczą o tym, że problemy pojawiły się już na etapie konstrukcyjnym. Ich przyczyną może być położenie nieodpowiednich fundamentów. Bez wątpienia wówczas taki budynek nie nadaje się do zamieszkania, ponieważ nie spełnia on standardów bezpieczeństwa. Czasem usunięcie takich pęknięć, na pewnym etapie jest już po prostu niemożliwe.

Zobacz także: Wylewka samopoziomująca – jak ją zrobić samodzielnie? Poradnik

Jak pozbyć się pęknięć ze ścian?

Pozbywania się dużych pęknięć ze ścian, tak naprawdę nie powinniśmy się nawet podejmować. Jeśli natomiast chodzi o te małe, możemy je usunąć samodzielnie. W przypadku pęknięć, które mają maksymalnie 3mm szerokości, można zastosować chociażby masę szpachlową. Można zakupić już gotową, przeznaczoną od razu do użytku. Oczywiście masa szpachlowa powinna być dopasowana do tego, jakie tynki są na naszych ścianach. Po nałożeniu masy na czystą ścianę, należy poczekać na jej wyschnięcie. Następnie trzeba przetrzeć to miejsce przy pomocy papieru ściernego, aby je odpowiednio wygładzić. Następnie można już usunięte pęknięcie ponownie pomalować. Jak widać nie ma w tym przesadnego skomplikowania i można to zrobić samodzielnie.

Podobne artykuły