Cyklinowanie parkietu – jak odnowić stary parkiet?

Podziel się:
cyklinowanie parkietu

Drewniane podłogi to niezawodne podłoża, które pięknie prezentują się w wielu wnętrzach. Niekiedy jednak wymagają kompletnej naprawy, czyli cyklinowania parkietu. Warto zainwestować w odnowienie porządnej drewnianej podłogi. Na czym jednak polega cyklinowanie podłoża? Ile kosztuje i czy warto samodzielnie wykonać renowację podłogi? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

Cyklinowanie parkietu – co to jest?

Do łask powróciła szczególnie znana w czasach PRL-u drewniana podłoga w tzw. jodełkę. Obecnie na rynku można natrafić nawet na imitujące taką podłogę panele PCV, aby oddać niepowtarzalny wygląd posadzki. Dawniej prawdziwy parkiet z ręcznie wykonanych deszczułek pojawiał się głównie na salonach najmożniejszych osób i stanowił swego rodzaju prestiż.

W wielu mieszkaniach można jednak napotkać się na podłogę z prawdziwego drewna, która przez długie lata użytkowania mogła się zetrzeć, zabrudzić i po prostu zniszczyć. W takim wypadku warto skorzystać z możliwości cyklinowania parkietu, by nie zakrywać pięknej i modnej podłogi. Czym jednak jest cyklinowanie?

Cyklinowanie parkietu polega na szlifowaniu wierzchniej warstwy drewnianej podłogi za pomocą urządzenia o nazwie cykliniarka, którą można także spotkać pod nazwą szlifierka do parkietu lub szlifierka taśmowa. Wyglądem przypomina masywny odkurzacz. Poprzez szybkie obroty wałka z papierem ściernym zdrapywana jest cienka powłoka drewna, dzięki czemu pojawia się świeża warstwa, a drewno wygląda jak nowe.

Zobacz także: Wyrównywanie posadzek betonowych

Po co wykonuje się cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie parkietu to najlepsza metoda na ponowne wykorzystanie i cieszenie się z porządnej, drewnianej podłogi. Zamiast inwestować w zdzieranie i kładzenie nowej podłogi, co jest bardzo kosztowną usługą, wystarczy wycyklinować drewnianą posadzkę, która ma wiele zalet m.in. to, że podłoga z prawdziwego drewna zachowuje ciepło.

Cyklinowanie parkietu jest także świetnym rozwiązaniem na zmodyfikowanie wyglądu podłogi. Szlifując drewno do nowej warstwy, można wykorzystać bejce, oleje, farby czy też lakiery w wybranych przez siebie odcieniach. Ciekawym sposobem jest także wykorzystanie octu do podkreślenia i przyciemnienia słoi. Dzięki temu uzyskasz wymarzony efekt według własnych preferencji. Podłoga przy aranżacjach stanowi jeden z najważniejszych elementów, zatem warto zdecydować się na wygląd podłogi, który będzie służyć długimi latami.

Jaki rodzaj podłóg nadaje się do cyklinowania?

Odświeżenie drewnianej podłogi wskazane jest co ok. 10 lat, aby podłoga stale była zadbana i cieszyła pod kątem estetycznym oraz, aby była przyjemna w dotyku, bez żadnych skaz i zadrapań. Jaka powierzchnia jednak nadaje się do cyklinowania?

Do cyklinowania nadaje się każdy parkiet wykonany z naturalnego drewna, czyli:

  • drewniana mozaika,
  • podłoga z litego drewna,
  • drewniane schody,
  • grube, drewniane panele.

Ponadto cyklinować można także drewniane listwy przypodłogowe, aby również zyskały nowy, świeży wygląd i pasowały do podłogi.

Niewskazane jest cyklinowanie w momencie bardzo zniszczonej podłogi, z której wystają drzazgi, ma nierówności, których nie da się pozbyć. Przeciwskazaniem do cyklinowania podłogi jest także parkiet, który przesiąknięty jest wilgocią, ponieważ wskutek tego najprawdopodobniej rozwinęła się pleśń. Jeśli panele lub klepki są słabe i cienkie, wówczas również nie wolno podejmować się szlifowania, ponieważ prędzej czy później zaczną się łamać. W wymienionych powyżej sytuacjach pozostaje ściągnąć podłogę i położyć nową.

Materiały i narzędzia niezbędne do cyklinowania parkietu

Renowacja podłogi z naturalnego drewna jest inwestycją na lata, która pomoże odświeżyć i zmodernizować przestrzeń. Warto dbać o taki parkiet ze względu na to, że położenie nowego jest bardzo kosztowną usługą. Co jest zatem potrzebne do cyklinowania parkietu?

Lista odpowiednich i niezbędnych materiałów i narzędzi do cyklinowania parkietu zawiera:

  • cykliniarkę do parkietu,
  • szlifierkę krawędziową (kątówka) – przyda się do miejsc trudnodostępnych takich jak przestrzeń pod kaloryferem,
  • materiały ścierne takie jak zapas papieru do cykliniarki,
  • maska przeciwpyłowa,
  • polerka do parkietu,
  • masa podłogowa szpachlowa,
  • szpachla
  • bejce, oleje, lakiery, czy też farby do wykończenia,
  • pędzle, gąbki.

Narzędzia takie jak cykliniarka i szlifierka są bardzo drogimi urządzeniami, dlatego też istnieją firmy, które zajmują się wypożyczaniem takich maszyn, aby nie kupować ich na własnych użytek, ponieważ szlifowanie podłóg odbywa się co ok. 10 lat.

Zobacz także: Jak uszczelnić okna – sprawdzone sposoby ustawienia okien na zimę

Jak cyklinować podłogę – poradnik krok po kroku

Jeśli posiadasz parkiet z naturalnego drewna i chcesz podjąć się jego renowacji, możesz zrobić to samodzielnie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że pomieszczenie, w którym przeprowadzisz cyklinowanie podłogi, będzie musiało zostać wyłączone z użytku ze względu na długi czas wysychania olejów i lakierów, które kładzie się na końcowym etapie. Przeważnie zajmuje to ok. 3 dni, natomiast trzeba zastosować się do instrukcji producenta, która zawarta jest w użytym produkcie.

Jeśli masz pewność, że chcesz zmodyfikować parkiet w swoim domu, a wszystkie niezbędne narzędzia i materiały są gotowe, to czas przejść do działania. Przedstawiamy dokładną instrukcję krok po kroku jak wycyklinować drewnianą podłogę!

  1. Upewnij się, że podłoga kwalifikuje się do szlifowania.
  2. Wynieś wszystkie meble i tekstylia z pomieszczenia, aby nie przeszkadzały podczas pracy.
  3. Dokładnie odkurz i wyczyść podłogę, aby cykliniarka porządnie i bez żadnych przeszkód starła warstwę drewna.
  4. Ubierz się w strój roboczy i przygotuj maskę przeciwpyłową. Miej ją przy sobie nawet podczas szlifowania bezpyłowego, aby w razie potrzeby ją założyć.
  5. Dokładnie przyjrzyj się, jak wygląda wzór podłogi, aby podczas cyklinowania nie zniszczyć podłogi.
  6. Zacznij cyklinowanie I, czyli szlif zgrubny. Całą powierzchnię podłogi szlifuj cykliniarką z papierem ściernym o grubej granulacji w zależności od drewna (może być P40). Ma to na celu wyrównanie i wygładzenie podłoża, aby przygotować do następnych etapów cyklinowania.
  7. Następnym krokiem jest II szlif – wyrównawczy, o granulacji papieru P80.
  8. Końcowe cyklinowanie, czyli III szlif wykończeniowy wykonaj za pomocą papieru o uziarnieniu P100-P120.
  9. Szlifierką krawędziową wycyklinuj miejsca, do których nie można było się dostać za pomocą cykliniarki.
  10. Obejrzyj parkiet i w razie potrzeby oczyść go z nadmiaru pyłu.
  11. Jeśli na koniec pojawią się jakiekolwiek ubytki w podłodze, należy je uzupełnić za pomocą masy podłogowej szpachlowej i szpachelki. Trzeba pamiętać, że podłoga powinna być równa, dlatego też konieczne jest zapełnienie ubytków i rys.
  12.  Po dokładnym zaszpachlowaniu odczekaj, aż masa wyschnie (ok. 2-3 godziny). Następnie ponownie odkurz pomieszczenie.
  13.  Kolejnym krokiem jest polerowanie podłogi za pomocą polerki do parkietu lub cykliniarki z papierem o granulacji P120. Tak przygotowana podłoga będzie chłonęła wszelkie substancje wykończeniowe.
  14.  Po zakończeniu całkowitego szlifowania przewietrz pomieszczenie. Nawet w przypadku cyklinowania bezpyłowego drobny pył może unosić się w powietrzu. Odczekaj 24 godziny do lakierowania.

Końcowy etap renowacji podłogi polega na ponownym odkurzeniu pomieszczenia i przygotowaniu wybranego impregnatu, oleju czy też lakieru, który chcesz zastosować na nowej podłodze. Pamiętaj jednak, aby robić to w odpowiednich warunkach, które zaleca producent. Regularnie wietrz pomieszczenie, ponieważ chemikalia używane do impregnowania mogą być toksyczne.

Renowacja podłóg – z firmą czy samemu?

Modernizowanie drewnianej podłogi to długi proces, który wymaga dokładnego działania. Wiele firm oferuje profesjonalną usługę cyklinowania. Wynajęcie fachowców jest konieczne w przypadku, kiedy nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać taki zabieg lub jeśli potrzebujesz szybkiej i sprawnej naprawy podłogi.

Istnieją także firmy, które wypożyczają profesjonalny sprzęt, aby samemu podjąć się cyklinowania. Odpowiednie przygotowanie materiałów i narzędzi oraz trzymanie się instrukcji wystarczy, aby samodzielnie wykonać modyfikację drewnianej podłogi. Trzeba pamiętać o dokładnym i regularnym sprzątaniu pomieszczenia, aby na ziemi nie pozostały żadne drobinki, które mogłyby porysować podłogę. W przypadku kiedy masz pewność, że poradzisz sobie z cyklinowaniem podłogi, warto podjąć się tego zadania samodzielnie i mieć satysfakcję z wykonanej pracy.

Zobacz także: Grzejnik nie grzeje. Sprawdź, jaka może być tego przyczyna

Ile kosztuje cyklinowanie? Cyklinowanie parkietu – cena

Całkowita wymiana podłogi to kosztowna usługa, która w przypadku parkietu z naturalnego drewna nie musi być konieczna. Cyklinowanie podłogi warto wykonać w momencie, kiedy podłoga straciła dawny wygląd ze względu na jej dużą eksploatację. Trzeba jednak przed rozpoczęciem szlifowania dokonać dokładnej analizy, czy klepki nadają się do dalszego użytku, czy jednak konieczne jest pozbycie się podłogi ze względu na różnego rodzaju mocne uszkodzenia lub wilgoć. 

Renowacja drewnianej podłogi jest znacznie tańsza od całkowitej wymiany parkietu na nowy. Zatem cyklinowanie jest bardziej opłacalne. Ile kosztuje wynajęcie firmy, a jakie koszty poniesiesz za samodzielne cyklinowanie podłogi?

W zależności od regionu, w jakim mieszkasz i firmy ceny mogą się różnić. Istotne znacznie ma także, to, w jakim stanie jest podłoga. Firmy, które specjalizują się w cyklinowaniu, za samo szlifowanie bez materiałów liczą ok. 50 zł/m². Natomiast samodzielne wypożyczenie cykliniarki od firmy to koszt ok. 120-150 zł za dobę. Warto zatem samemu wycyklinować podłogę za o wiele niższy koszt, ponieważ nawet w przypadku dwudniowych prac większe koszta poniesiesz za zatrudnienie fachowców.

Jak przywrócić blask podłodze?

Drewnianej podłodze blask można przywrócić za pomocą szlifowania i wszelkiego rodzaju impregnatom. Chcąc pominąć proces cyklinowania, nadal podłoga będzie wymagała pozbycia się starej i zużytej warstwy, zatem najlepiej zainwestować czas i pieniądze w jednorazową renowację w postaci cyklinowania. Nawet staranne i regularne dbanie o czystość podłogi nie uchroni parkietu przed zużyciem i wyniszczeniem.

Po dokładnym szlifowaniu przychodzi czas na użycie specjalnych preparatów, które przywrócą dawny blask i wydobędą piękny kolor oraz wzór słojów drewna. Czego zatem użyć?

  • Impregnaty do drewnianej podłogi.
  • Oleje wykończeniowe do drewnianej podłogi.
  • Woski do drewnianej podłogi.
  • Lakiery do drewnianej podłogi (akrylowe, poliuretanowe, poliuretanowo-akrylowe).

Jeszcze jednym sposobem na wykończenie drewnianej podłogi jest użycie specjalnej emulsji do ługowania, która wybieli drewno. Dzięki takiemu zabiegowi drewno nie będzie ciemnieć. Sprawdzi się szczególnie do wnętrz w stylu skandynawskim i minimalistycznym. Jest to także dobry sposób na optyczne powiększenie i rozświetlenie małych i słabo oświetlonych pomieszczeń.

Zobacz także: Maszyny CNC – co to za rewolucja?

Przywrócenie blasku drewnianej podłodze bez szlifowania

W przypadku kiedy nie chcesz cyklinować podłogi, istnieją także preparaty, które pomogą nabłyszczyć nawierzchnię. Należą do nich:

  • płyn do pielęgnacji parkietów,
  • konserwanty do podłóg lakierowanych,
  • pasty do mycia paneli i drewna,
  • żel woskowy,
  • emulsje do nabłyszczania.

Na rynku można znaleźć wiele różnych preparatów, które pomogą poprawić wygląd eksploatowanych podłóg drewnianych, które nie wymagają jeszcze cyklinowania. Warto regularnie ich używać, aby oddalić w czasie konieczność szlifowania i zdrapywania kolejnej warstwy drewna.

W przypadku kiedy podłoga w twoim domu została dokładnie sprawdzona i po analizie nadaje się do renowacji, wówczas warto skorzystać z usługi cyklinowania lub samodzielnego podjęcia się modernizacji, co wyjdzie znacznie taniej. Wystarczy odpowiednie przygotowanie sprzętu wysokiej jakości i materiałów, które pomogą sprawnie nie tylko odnowić, ale także zmienić wygląd podłogi. W sklepach producenci proponują różne rozwiązania, które wspomogą w zmianie wyglądu drewnianej podłogi.

Wykorzystanie starej podłogi to także ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba rezygnować z solidnej podłogi na rzecz nowych materiałów. Dodatkowo wycyklinowaną podłogę możesz zmienić tak, aby pasowało do nowo zaaranżowanego pomieszczenia według własnych upodobań.

Podobne artykuły