Dowiedz się, jak łatwo jest malować i dekorować kominek z cegły, jakiej farby należy użyć i uzyskać kilka świetnych pomysłów.
Jeśli wymieniasz stary, otwarty kominek, lub jeśli masz kominek z cegły, który wygląda na stary i obdarty, użycie farby jest jedyną rzeczą, aby rozjaśnić go i może sprawić, że odświeży salon. Zobacz nasz przewodnik po malowaniu kominka z cegły poniżej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej to zrobić.
Spis treści
Dlaczego malować kominek?
Jeśli właśnie wprowadziłeś się do starszej posesji, uszkodzony, stary lub brzydki kominek może być jedyną rzeczą, która przeszkadza, aby pomieszczenie naprawdę nabrało kształtu. Podczas gdy staromodny kominek brzmi wspaniale to w zasadzie, często wygląda raczej smutno i brzydko niż uroczo i ciepło. Może się okazać, że niektóre cegły są uszkodzone, lub że zaprawa pomiędzy nimi kruszy się i wymaga wymiany.
Jeśli zakładasz wymianę klasycznego pieca na elektryczny lub gazowy, lub jeśli komin jest zbyt uszkodzony, aby utrzymać żywy ogień, wówczas malowanie kominka jest dobrym pomysłem. Nie ma powodu, dla którego powinieneś utrzymywać ciemną, śmierdzącą warstwę sadzy!
Zobacz także: Jak pomalować ściany?
Jaka farba będzie dobra do malowania kominka?
Będziesz musiał użyć dobrego podkładu i uszczelniacza na cegle, aby zatrzymać sadzę przed przedostaniem się przez nią i zabrudzeniem farby. Kup wystarczająco dużo, aby zrobić dwie warstwy.
Rozpoczęcie pracy
Zacznij od przeniesienia mebli i ozdób z dala od kominka, a następnie połóż jakąś folię ochronną lub gazetę. Na początku będzie niezły bałagan. Najpierw należy wziąć kawałek papieru ściernego i szybko zetrzeć cały kominek. Usunie to wszelkie stare zaprawy i kurz, który gromadzi się przez lata. Do tej pracy należy nosić maskę przeciwpyłową. Odkurz cegły po szlifowaniu, aby usunąć jak najwięcej pyłu.
Zobacz także: Jak samodzielnie położyć płytki?
Czyszczenie muru z cegły
Nie musisz mieć perfekcyjnego wyglądu, ale dobrym pomysłem jest dobre oczyszczenie muru z sadzy i brudu, aby pozbyć się jak największej ilości sadzy i brudu. Dobry podkład / lakier uszczelniający powinien zapewnić, że sadza nie pojawia się, ale nie zaszkodzi zmniejszyć ryzyko jeszcze bardziej, czyszcząc niektóre z nich. Nawet jeśli kominek nie jest poplamiony sadzą, cegły i zaprawa będą zbierać dużo kurzu i brudu na przestrzeni lat, więc nadal jest to dobry pomysł, aby go zmyć.
Użyj mocnej szczotki z wiadrem z wodą z mydłem do czyszczenia muru i pozostaw go na noc do wyschnięcia przed przejściem do następnego kroku.
Malowanie muru
Niezależnie od tego, czy jest zabarwiony sadzą, czy nie, każdy goły mur będzie wymagał gruntowania przed pomalowaniem go ostatecznym kolorem. Podkład 3 w 1 jest idealny do tego zadania. Użyj grubego wałka do szybszego nakładania farby. Grubszy wałek pomoże Ci się dostać do wszystkich zakamarków i szczelin. Może się zdarzyć, że będziesz musiał przejść przez kominek z pędzelkiem, aby dosięgnąć wszelkie miejsca, które zostały pominięte przez wałek. Pozwól, aby podkład wyschnął.
Po pomalowaniu warstwy podkładu, będziesz mógł łatwiej dostrzec wszelkie dziury lub pęknięcia. Po wyschnięciu osłony, przejdź przez do kolejnej warstwy podkładu. Ta druga warstwa powinna być znacznie łatwiejsza i szybsza. Dwie warstwy dadzą dobrą bazę dla warstwy wierzchniej i zapewnią, że nie ma sadzy lub brudu, które mogłyby spowodować plamy.
Zobacz także: Adaptacja poddasza – formalności i porady podczas przerabiania strychu
Upewnij się, że pozwoliłeś drugiej warstwie podkładu całkowicie wyschnąć. Możesz użyć emulsji, jeśli wolisz, ale to nie będzie tak łatwe do czyszczenia, i nie będzie bardzo trwałe. Podobnie jak w przypadku podkładu, użyj grubego wałka do malowania, a następnie przejdź dookoła za pomocą pędzla i wypełnij wszelkie dziury i szczeliny, które wałek przegapił.
Zanim skończysz, kominek będzie wyglądał jak zupełnie nowa rzecz – czysty i pozbawiony cienia, a jeśli użyjesz ładnie kontrastującego koloru, możesz stworzyć prawdziwą atrakcję pokoju.