Jaką rolę w domu jednorodzinnym mogą pełnić agregaty prądotwórcze?

Podziel się:

Generatory prądu, znane także jako agregaty prądotwórcze to urządzenia, które produkują energię elektryczną przy pomocy silnika zasilanego paliwami różnego rodzaju (od benzyny, przez olej napędowy po gaz). Najczęściej kojarzą się one z wielkimi inwestycjami budowlanymi czy zasilaniem awaryjnym dla budynków użyteczności publicznej. A jak się ma to do domów jednorodzinnych? Jaką rolę mogą tam pełnić?

O agregatach prądotwórczych mówi się coraz więcej, ze względu na wizję potencjalnego „blackoutu” czyli kontrolowanych wyłączeń energii elektrycznej w określonych godzinach. Wiele gospodarstw domowych zastanawia się nad inwestycją w taki sprzęt. Jednak generator to nie tylko źródło prądu na czarną godzinę, chociaż ta rola jest niezwykle ważna.

Nie martw się o działanie sprzętów w garażu – agregaty prądotwórcze rozwiążą Twój problem

Agregat to sprzęt do zasilania wielu urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Jeżeli np. nie masz podłączenia do sieci w garażu albo chcesz działać z dala od domu, nie musisz już ciągnąć kilkudziesięciu metrów przewodu z przedłużacza. Wystarczy odpalić przenośny agregat prądotwórczy i gotowe.

Agregaty prądotwórcze mogą służyć jako sprzęt do generowania energii elektrycznej tam, gdzie dostęp do niej jest utrudniony. Bez problemu do swojego sprzętu podłączysz betoniarkę, piłę mechaniczną czy podobne urządzenie. Wszystko jest bezpieczne dla sprzętu i komfortowe dla użytkownika.

Agregat jako alternatywne źródło energii elektrycznej

Przede wszystkim agregaty prądotwórcze mogą stanowić jednak alternatywne źródło energii. Nie w każdym domu funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna czy inny system OZE. Biorąc pod uwagę możliwe braki w dostawie prądu oraz problemy ze źródłami ciepła, generatory będą świetnym rozwiązaniem. W razie potrzeby mogą zasilać całą instalację domową (warto aby zakupiony sprzęt miał opcję automatycznego przełączania źródła) albo sam piec. Nadają się też do generowania mocy do ogrzewania elektrycznego.

Nawet jeżeli Twój dostawca prądu wyłączy zasilanie (z powodu awarii, planowanej konserwacji czy innych powodów), nie pozostawisz domu bez prądu, co może być niezwykle istotne zimą, ale też latem (np. do podtrzymania działania lodówki).

Pamiętaj, aby prawidłowo dobrać urządzenie względem Twojego zapotrzebowania. Zwróć uwagę na moc, możliwość transportu urządzenia i to czy ma ono AVR (automatyczną stabilizację napięcia). Wszystko to wpływa na późniejsze, prawidłowe użytkowanie sprzętu.

Podobne artykuły