Gruntowanie przed malowaniem – jak to zrobić poprawnie?

Podziel się:
gruntowanie przed malowaniem

Gruntowanie ścian to częsty element wszelkich remontów czy urządzania mieszkania. Nie jest to zbyt skomplikowany proces, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne zagruntowanie powierzchni pod malowanie. Z artykułu dowiesz się, co to jest grunt, po co się go stosuje, w jaki sposób go nakładać i jaki grunt pod pierwsze malowanie sprawdzi się najlepiej.

Czym jest i co daje gruntowanie ścian?

Gruntowanie przed malowaniem to czynność wykonywana przed malowaniem ścian lub innych powierzchni. Polega na tym, że przed nałożeniem właściwej farby na ścianę czy mebel aplikuje się grunt malarski. Dzięki temu zwiększa się przyczepność farby do danej powierzchni i jest ona lepiej przyswajana przez np. ścianę. Grunt nakłada się nie tylko pod farby, ale także pod tynki czy inne materiały wykończeniowe, by efekt finalny był jak najtrwalszy.

Co to jest grunt?

Czym jest grunt pod farbę? Definicja ze Słownika Języka Polskiego mówi, że jest to „substancja służąca jako podkład przy tynkowaniu, malowaniu, itp.; też: zaschnięta warstwa tej substancji”. Jest to najczęściej roztwór wodny, w skład którego wchodzą m.in. kreda i gips.

Co powinniśmy gruntować?

Przygotowanie ścian do malowania zawsze wymaga gruntowania. Należy gruntować oczyszczone i suche powierzchnie. Nie jest istotne, z jakiego materiału wykonane są ściany, ponieważ każda z nich (szczególnie jeśli jest nowa) potrzebuje gruntu. Gruntuje się także sufity, meble podczas ich renowacji czy nawet płótna przed namalowaniem obrazu.

Kiedy gruntować ściany?

Zastanawiasz się, kiedy wskazane jest gruntowanie ściany? Tego etapu nie można pominąć w przypadku nowych powierzchni w niedawno wybudowanych domach czy mieszkaniach. Przed pierwszym wykończeniem, czyli pomalowaniem, nałożeniem ozdobnego tynku czy tapety, na świeże ściany zawsze trzeba położyć grunt. Odpowiada on za lepszą przyczepność farb, a także reguluje chłonność ścian czy sufitów. Często gdy kupuje się nowe mieszkanie od dewelopera, na ścianach znajdują się farby bardzo niskiej jakości. Wtedy również należy nałożyć grunt malarski. Ponadto konieczne jest to przy takich remontach, które całkowicie zmieniają strukturę powierzchni, np. przed naklejeniem lub po zerwaniu tapety. Gruntu nie trzeba nakładać w sytuacjach, kiedy ściana jest pomalowana jedną farbą, jej stan jest dobry i chce się nałożyć warstwę innego koloru.

Czym grozi brak gruntowania ścian?

Malowanie bez gruntowania może mieć całkiem sporo konsekwencji. Jeśli nałożysz farbę na świeżą, niezabezpieczoną ścianę, powierzchnia może ją wchłonąć. Sprawi to, że kolor nie będzie odpowiednio wyrazisty i stanie się nierównomierny. Wtopi się w strukturę ściany. Brak gruntowania to także o wiele słabsza przyczepność, dlatego farba czy tynk mogą po prostu nie trzymać się ściany i odpaść. To samo dotyczy również nakładania tapety. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że po prostu się odklei.

Jak sprawdzić, czy ściana potrzebuje gruntowania?

Aby sprawdzić, czy gruntowanie ścian przed malowaniem jest konieczne w danym miejscu, można przeprowadzić dwa testy. Pierwszy z nich to test na sucho, który polega na tym, aby przesunąć suchym palcem po powierzchni ściany. Jeśli palec jest zupełnie czysty, gruntowanie może nie być konieczne. Jeśli natomiast pozostaje na nim pył, należy oczyścić i zagruntować ścianę. Drugi rodzaj testu to test na mokro. Polega na zwilżeniu ściereczki i przesunięciu jej po ścianie. Tym razem należy zaobserwować, jak zachowa się podłoże. Jeśli szybko wchłonie wilgoć, gruntowanie jest konieczne. Jeśli nie wchłonie wody, gruntowanie można pominąć. Pamiętaj jednak, że w przypadku nowych ścian nie ma znaczenia, jak przebiegną testy i właściwie nie trzeba ich wykonywać. Gruntowanie przed tynkowaniem czy malowaniem nowych powierzchni jest konieczne.

Czy gruntować ściany przed malowaniem?

Jak już wiesz, gruntowanie ścian przed malowaniem nie zawsze jest konieczne. Wszystko zależy od tego, jaka jest struktura ścian. Nowe powierzchnie wymagają zabezpieczenia, regulacji chłonności i zwiększenia przyczepności. Powinno się gruntować także ściany po zdarciu poprzedniej warstwy farby, usunięciu tapety czy wyczyszczeniu grzyba. Możesz zrezygnować z gruntowania ścian, jeśli są one pomalowane, są w dobrym stanie i nie pylą.

Gruntowanie ścian – najważniejsze zasady

Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany? Nie, dlatego pierwszą zasadą gruntowania jest ocenienie, czy jest ono faktycznie potrzebne. Następnie należy przygotować potrzebne narzędzia oraz preparat. O tym, co jest niezbędne do gruntowania i jak wybrać odpowiednie grunty do powierzchni, dowiesz się w dalszej części artykułu. Nie zapominaj o zabezpieczeniu powierzchni dookoła tych, które będziesz gruntować, aby nie pobrudzić podłogi czy mebli.

Jaki wałek do gruntowania?

Zanim dowiesz się, jak gruntować ściany, czas przejść do wyboru odpowiedniego narzędzia. Są zwolennicy nakładania struktury na ścianę zarówno wałkiem, jak i pędzlem, choć chyba nieco większa jest ta pierwsza grupa. Do zalet wałka należy to, że grunt rozprowadza się równomiernie i pokrywa większą powierzchnię. Należy sięgać po wałki z krótkim włosiem, o dość dużym rozmiarze, by praca szła jak najszybciej. W zakamarkach czy na nietypowych powierzchniach lepiej może sprawdzić się pędzel, dlatego dobrze mieć go w zasięgu ręki. Jeśli jednak do pomalowania gruntem masz tylko ściany czy sufity, wałek sprawdzi się świetnie.

Czym gruntować ściany? Jak wybrać odpowiedni grunt do ścian?

Kluczową kwestią w gruntowaniu ścian jest wybór właściwego preparatu. Wszystko zależy od tego, do jakiej powierzchni ma on być przeznaczony. Grunt do elewacji, grunt pod tynk gipsowy, grunt pod gładź czy grunt pod farbę to różne produkty. W sklepach budowlanych znajdziesz szeroki wybór podkładów, a jeśli masz jakieś wątpliwości, warto dopytać pracowników na miejscu. Trzeba mieć też na uwadze nie tylko to, pod co nakłada się grunt, ale także to, na co ma on być nakładany. Inny grunt nada się do drewna, a inny do ścian gipsowych. Ze względu na przeznaczenie gruntu wyróżnia się różne rodzaje tych preparatów, w tym m.in.: grunt szczepny, głęboko penetrujący, hydroizolacyjny, silikonowy czy wzmacniający.

Gruntowanie ścian krok po kroku

Gdy ocenisz już, czy dana powierzchnia potrzebuje gruntowania, warto dowiedzieć się, jak gruntować ściany krok po kroku. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych zasad, o których musisz pamiętać, gdy zabierasz się za nakładanie gruntu.

  • Przygotuj potrzebne narzędzia – najważniejszy jest zdecydowanie grunt, który musi być odpowiednio dopasowany. W sklepach budowlanych znajdziesz wiele różnych preparatów przeznaczonych do nakładania pod farby czy pod tynki. Samo nakładanie tynku może odbywać się za pomocą wałka lub dużego pędzla. Ponadto warto przygotować folie malarskie i taśmy, którymi zabezpieczysz powierzchnie znajdujące się dookoła przed zachlapaniem;
  • Przygotuj powierzchnię do gruntowania – ściana czy sufit, który będziesz gruntować, musi być do tego odpowiednio przystosowany. Oznacza to, że trzeba go odpowiednio oczyścić i wysuszyć, a także usunąć wszelkie odstające fragmenty czy naprawić nierówności. Jeśli na ścianie znajduje się łuszcząca farba, należy ją usunąć. Jeśli natomiast doszło do uszkodzeń mechanicznych, w wyniku których powstały np. dziury czy zadrapania, najpierw należy je naprawić i wyrównać. Gdy ściana wyschnie, konieczne jest jeszcze otarcie jej z pyłu i dopiero wtedy przejdź do nakładania gruntu;
  • Nałóż grunt – najpierw należy przygotować preparat zgodnie z instrukcją. Niektóre grunty wymagają rozrobienia z wodą, a niektóre nie. Nabieraj grunt na wałek lub pędzel i odczekuj chwilę, by nadmiar opadł do wiaderka. Następnie płynnymi ruchami nakładaj cienką warstwę produktu na ścianę. Dobrze, jeśli grunt nałożysz jak najbardziej równomiernie, a najważniejsze, aby pokrywał on całą powierzchnię przeznaczoną pod malowanie czy tynkowanie;
  • Poczekaj, aż wyschnie – zanim przejdziesz do malowania czy tynkowania, struktura na ścianę musi całkowicie wyschnąć. Ile schnie grunt? Może to potrwać nawet dobę, ale zawsze warto sprawdzić deklarowany czas zapisany na opakowaniu produktu.

Gruntowanie sufitu

Przygotowanie sufitu do gruntowania może wyglądać różnie, ponieważ zależy od stanu, w jakim jest sufit. Zasady są właściwie takie same jak podczas gruntowania ścian. Jeśli trzeba coś naprawić lub zdrapać pozostałości po starej farbie czy tynku, należy zrobić to w pierwszej kolejności. W przypadku nowych sufitów gruntowanie jest konieczne. Jeśli chcesz zagruntować sufit np. w kuchni, która już była używana, sprawdź powierzchnię pod względem zabrudzenia. Niekiedy sufit może wymagać umycia np. z tłuszczu czy dymu. Najlepiej zrobić to za pomocą ciepłej wody i poczekać, aż sufit całkowicie wyschnie. Do wody możesz dodać specjalne specyfiki czyszczące. Później postępuj według instrukcji gruntowania ścian, którą znajdziesz powyżej. Zapewne przyda Ci się drabina.

Struktura na ścianie ma duży wpływ na to, jak będzie prezentował się końcowy efekt wykończenia. Gruntowanie elewacji czy gruntowanie pomalowanych ścian nieco się od siebie różnią, ale mają ten sam cel – wzmocnienie trwałości i przyczepności farby czy tynku.

Podobne artykuły