Jak urządzić stylowe wnętrze?

Podziel się:
stylowe wnętrze

Jeśli nie czujesz się dobrze w swoim domu, musisz zmienić jego wystrój. Urządzanie wnętrz to nie tylko zabieg estetyczny, gdyż wpływa to również na odczucia osób przebywających w domu. W końcu nikt nie chce spędzać kilku lat we wnętrzu, które nie pasuje do jego osobowości czy stylu życia. 

Od czego zacząć urządzanie wnętrza?

Wnętrze powinno być urządzone pod kątem konkretnej osoby czy grupy osób, w zależności od tego kto będzie mieszkał w danym domu. Nie kieruj się panującą modą, ale wybierz styl, który tobie się podoba. Jeśli lubisz niebieskie ściany, to pomaluj je na taki kolor. Wtedy wystarczy wybrać meble w stonowanych odcieniach, a wszystko będzie ładnie się prezentować. Pamiętaj, że wnętrze ma podobać się przede wszystkim tobie. To ty sam bądź wraz z rodziną będziesz tam przebywał przez kilka lat, aż do kolejnego remontu. Dlatego też nie kieruj się poradami innych, ale urządź wnętrze dopasowane do ciebie.

Znajdź swój styl – to ważna porada, którą warto się kierować w urządzaniu wnętrz. Zacznij od oceny swojego aktualnego wystroju. Spójrz na każde pomieszczenie i zastanów się co ci się w nim podoba, a co zdecydowanie nie pasuje do twojego stylu. Może podoba ci się minimalizm, może konkretny kolor czy materiał, z którego wykonane są meble. Zapisz swoje przemyślenia na kartce. Często nie jest konieczne wymienianie wszystkich mebli w domu. Nadmiar mebli czy dekoracji może przytłaczać do tego stopnia, że zamarzysz o remoncie. Jednak często wystarczy pozbyć się nadmiaru rzeczy, aby wnętrze odżyło. Dzięki temu wpuścisz nieco powietrza do pomieszczenia i odświeżysz wnętrze w prosty sposób. Częstym problemem jest również nadmierny minimalizm, który sprawia, że wnętrze nie ma duszy. Wnętrze powinno być dopasowane do danej osoby, pokazywać jej charakter czy historię. Nawet drobne akcenty w postaci zdjęć rodzinnych czy obrazów przedstawiających to co się lubi mogą znacząco zmienić wizualny odbiór wystroju.

Zobacz także: Lustro podświetlane. Modne rozwiązanie do Twojej łazienki

Gdzie szukać inspiracji?

Przeglądaj katalogi meblowe i portale społecznościowe szukając inspiracji. Oczywiście nie warto odwzorowywać ich jeden do jednego. Potraktuj to jedynie jako inspirację, która pozwoli ci urządzić wnętrze po swojemu. Zastanów się, które wnętrza wywarły na tobie pozytywne i negatywne wrażenie. Weź pod uwagę wszystkie wnętrza, w których byłeś, czyli dom rodzinny, wnętrza u znajomych, restauracje, kawiarnie i hotele. Zastanów się co konkretnie podobało ci się w dany miejscu. Może był to styl, a może jedynie jakiś mebel czy materiał, z którego był on wykonany. Pomoże ci to w urządzeniu własnego wnętrza.

Jak urządzić stylowe wnętrze

Kiedy już będziesz wiedział co ci się podoba, a czego chcesz unikać, możesz przejść do urządzania wnętrza. Pomocny może być rysunek na kartce. Narysuj plan wnętrza, co ułatwi ci planowanie. Następnie nanieś na swój plan meble, które na pewno chcesz mieć w danym wnętrzu. Na tym etapie nie zastanawiaj się nad kolorami. Zobaczysz czy po naniesieniu mebli na planie zostanie wystarczająca ilość miejsca do codziennego funkcjonowania. Jeśli wszystko ci się podoba możesz zamawiać meble. Na tym etapie będziesz musiał wybrać odpowiedni kolor czy materiał, który ci się podoba. Wybierz 3 materiały i 3-4 kolory, które chciałbyś mieć we wnętrzu. Przykładowo z materiałów może być drewno, metal i bawełna. Jeśli chodzi o kolory to warto wybrać jeden dominujący, czyli np. kolor ścian i 3 kolory dodatków. Nie zapominaj o roślinach, które nie tylko są tylko dekoracją, ale również wpływają na jakość powietrza.

Pamiętaj o praktyczności

Wnętrze powinno dobrze się prezentować, ale nie zapominaj o jego praktyczności. Zwróć uwagę na to ,aby w pomieszczeniach można było swobodnie się poruszać, co jest ważne zwłaszcza w miejscach wspólnych takich jak salon czy kuchnia. Weź pod uwagę swój styl życia i dostosuj dostępną przestrzeń do swoich oczekiwań. Przykładowo jeśli ćwiczysz w domu i dalej chcesz to robić, zostaw kawałek wolnej przestrzeni, co pozwoli ci na wykonywanie domowych treningów. Jeśli często spotykasz się ze znajomymi u ciebie w domu, postaw na duży stół, przy którym wspólnie będziecie mogli siedzieć. W małym wnętrzu sprawdzi się rozkładany stół, który na co dzień zajmuje mało miejsca.

Podobne artykuły