Czy płyta fundamentowa jest lepsza od klasycznych fundamentów?

Podziel się:

Na przestrzeni ostatnich lat wiele się zmieniło w branży budowlanej. Pojawiły się nowe materiały i nowe technologie wznoszenia domów. Jedną z innowacji są płyty fundamentowe, coraz częściej zastępujące klasyczne fundamenty. Ty również jesteś na etapie budowy domu i zastanawiasz się co będzie dla niego lepsze? Czy wybór płyty fundamentowej to opcja korzystna ekonomicznie? Jak sprawdza się w późniejszym użytkowaniu? Czy dom na płycie fundamentowej jest tak samo stabilny i bezpieczny jak ten, dla którego wykonano głębokie fundamenty? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Poznajemy płytę fundamentową

Przez dłuższy czas płyta fundamentowa była integralnym elementem konstrukcji domów szkieletowych. Wraz z pojawieniem się prefabrykowanego budownictwa jednorodzinnego, również tam znalazła zastosowanie. Jaka jest konstrukcja płyty fundamentowej? Ma ona grubość kilkudziesięciu centymetrów i jest zbrojona stalą. Wewnątrz płyty prowadzone są wszystkie niezbędne instalacje, w tym wod-kan i elektryczne oraz ogrzewania podłogowego, jeśli jest przewidziane. Wykonanie tych wszystkich prac na początkowym etapie inwestycji sprawia, że cała budowa staje się bardzo zaangażowana i rośnie ona w oczach. Do wykonania płyty fundamentowej konieczne oczywiście jest wykonanie wykopu i jego utwardzenie warstwami kruszywa. Stabilizowanie terenu pod wykonanie płyty fundamentowej jest bardzo ważnym etapem prac, od którego zależy powodzenie kolejnych etapów.

Jakie domy można budować na płycie fundamentowej?

Budowa płyty fundamentowej pozwala posadowić na niej niemal każdy rodzaj budynku. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, początkowo budowano w ten sposób wyłącznie domy jednorodzinne w konstrukcji szkieletu drewnianego, a później prefabrykowane. Obecnie płytę fundamentową stosuje się także przy budowie sklepów, magazynów i hal produkcyjnych. Jest to nie tylko wygodne, ale również bezpieczne i trwałe rozwiązanie. Jednym z istotniejszych elementów płyt fundamentowych jest wykonanie na niej izolacji przeciwwilgociowej. Chroni ona płytę przed kapilarnym podciąganiem wilgoci z gruntu. Nie mniej ważne jest również zbrojenie płyty fundamentowej, wykonywane z żebrowanych prętów stalowych. Zbrojenie może być przygotowywane na placu budowy, choć coraz częściej stosuje się gotowe elementy, przygotowywane w fabrykach i dostarczane na plac budowy w elementach. Zadaniem zbrojenia płyty jest nadanie jej większej wytrzymałości i eliminacja pęknięć. Odpowiednio wykonane zbrojenie daje szansę bezpiecznego posadowienia budynku wielokondygnacyjnego lub bardzo rozłożystego. Górną warstwę zbrojenia przykrywa oczywiście warstwa izolacji termicznej i warstwa betonu.

Wybór płyty fundamentowej czy tradycyjne fundamenty?

Jest wiele osób przekonanych o wyższości tradycyjnych fundamentów nad płytą. Czym argumentują swoje stanowisko? Przede wszystkim tym że fundamenty to sprawdzona od wieków metoda posadowienia budynków. Patrząc jednak pod kątem trwałości i bezpieczeństwa, budynki z płytą fundamentową ani trochę nie ustępują tym z klasycznymi fundamentami. Decydująca jest tutaj grubość płyty, indywidualnie obliczana dla przewidywanych obciążeń. Tak samo oblicza się zbrojenie płyt, wykonywane z wygiętych stalowych prętów. Istotne jest także pytanie o koszt płyty fundamentowej, który można sprawdzić pod podanym linkiem. W zdecydowanej większości przypadków jest on niższy niż wykonanie fundamentów, a powodem jest mniejszy zakres robót ziemnych oraz mniejszy stopień ich skomplikowania.

Jakie są etapy budowy płyty fundamentowej?

Płyta fundamentowa nie jest trudna doi wykonania, ale wymaga bardzo dużej dokładności na każdym etapie prac przygotowawczych.

  1. Pierwszym z nich jest wykonanie wykopu pod płytę. Jego głębokość musi być większa niż głębokość przemarzania gruntu. Wykop taki wypełnia się kruszywem, zagęszczanym warstwa po warstwie. Jest to konieczne by płyta fundamentowa nie została wysadzona do góry przez zamarzające wody gruntowe podczas dużych mrozów.
  2. Kolejny etap to wykonanie ścianek bocznych z gotowych płyt styropianowych. Są to specjalne kształtki, które nie pozwalają betonowi na wypłynięcie poza przewidywany kształt płyty. Na tym etapie następuje także wykonanie izolacji przeciwwilgociowej od spodu, ułożenie zbrojenia, a także rozłożeniu całej termoizolacji.
  3. Instalacje kanalizacyjne oraz przewody grzejne to kolejny etap prac, które należy wykonać zanim rozpocznie się zalewanie betonem płyty fundamentowej. Pod tym względem płyty fundamentowe mogą być nieco bardziej czasochłonne w wykonaniu niż fundamenty tradycyjne i wymagają zaangażowania specjalistów z branży instalatorskiej, jednak dla samego inwestora taka płyta to wiele korzyści i zdecydowane ułatwienie na kolejnych etapach budowy. Nie ma potrzeby wykonywania wylewek i instalacji. Można od razu przystąpić do wznoszenia ścianek działowych.

Na sam koniec warto wspomnieć o braku konieczności murowania ścian fundamentowych, kiedy decydujemy się na dom na płycie. Jest to także bardzo dobre rozwiązanie problemu posadowienia budynku na gruntach o słabej nośności. Budynek opiera się na nich całą swoją powierzchnią, co bardziej go stabilizuje.

Podobne artykuły