Z jakich profili wykonać bramę ogrodzeniową?

Podziel się:

Duży wybór gotowych elementów ogrodzeniowych nie odbiera możliwości samodzielnego przygotowania bramy lub furtki, zwłaszcza jeśli jej wymiar jest nietypowy i gdy zachodzi konieczność montażu nowej bramy bez ingerowania w kształt i formę istniejącego ogrodzenia. Do samodzielnego wykonania bramy ogrodzeniowej najlepiej nadają się słupki i profile metalowe, wykonane z lekkiego aluminium lub odpowiedniego, odpornego na korozję rodzaju stali, ocynkowanej lub nierdzewnej.

Słupki i profile aluminiowe

Najlepszym rozwiązaniem, gdy konstruktorowi zależy na trwałości i estetyce bramy, jest wybór elementów aluminiowych. Warto podkreślić, że aluminium jest nie tylko lżejsze, ale i znacznie wytrzymalsze od stali. Nie rdzewieje i dzięki temu w bezpieczny sposób może być stosowane w konstrukcjach wystawionych na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. Poza tym aluminiowe profile, słupki i pręty pod wpływem temperatury stają się plastyczne i można je dowolnie kształtować. Takie elementy konstrukcje dość łatwo się również docina. Jedyną trudnością jest spawanie, które wymaga większej wprawy i zastosowania odpowiedniego rodzaju elektrod. Do wykonania bramy ogrodzeniowej mogą przydać się zarówno profile kwadratowe, których można użyć jako słupków nadających konstrukcji bramy określony kształt, jak i profile prostokątne, zwłaszcza palisadowe, o małym przekroju wewnętrznym. Pod adresem https://marketstal.pl/profile-aluminiowe znaleźć można wiele rodzajów profili aluminiowych, które doskonale sprawdzą się w charakterze materiału konstrukcyjnego na bramę lub mniejszą furtkę ogrodzeniową.

Profile stalowe ocynkowane

Tańszą alternatywą dla niezwykle wytrzymałych profili aluminiowych są profile, rury i blachy stalowe, które można wykorzystać do skonstruowania bramy ogrodzeniowej o ażurowej lub litej formie. Warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od aluminium stal jest podatna na korozję i nawet w przypadku stali ocynkowanej, przy uszkodzeniu powierzchniowej warstwy ochronnej, takie ogrodzenie może zacząć rdzewieć. W związku z tym bramy stalowe wymagają regularnego konserwowania, malowania, a gdy pojawiają się ogniska rdzy, także szlifowania.

Do wykonania bramy lub furtki ogrodzeniowej można wykorzystać zarówno profile stalowe ocynkowane, jak i aluminiowe. Współcześnie eleganckie bramy wykonuje się przede wszystkim z aluminium. Dzięki temu są konstrukcjami nie tylko atrakcyjniejszymi wizualnie, ale i zdecydowanie trwalszymi. Poza tym brama wykonana z profili aluminiowych jest lżejsza od bramy stalowej, a tym samym ryzyko jej wypaczenia jest dużo mniejsze.

Podobne artykuły