Kominek elektryczny to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą – lub nie mogą – mieć tradycyjnego paleniska. Jakie są wady i zalety kominka elektrycznego? Czy warto się na niego zdecydować?
Spis treści
Jak działa kominek elektryczny?
Pod względem wyglądu, kominek elektryczny doskonale imituje tradycyjne palenisko, jednak różnic jest wiele. Przede wszystkim jest on zasilany prądem, przez co nie wytwarza sadzy, nie wymaga użycia drewna ani oczyszczania z popiołu. Dostępnych jest wiele modeli, generujących obraz do złudzenia przypominający prawdziwe płomienie. Efekt ten powstaje na skutek zastosowania mgły wodnej, ultradźwięków oraz podświetlenia diodami LED. Co więcej, niektóre kominki mają syntezator dźwięku, imitujący naturalne odgłosy palącego się drewna.
Kominek elektryczny może wytwarzać ciepło i ogrzewać pomieszczenie, w którym się znajduje. Ciepłe powietrze jest rozprowadzane za pomocą specjalnych elementów, które wydmuchują je z urządzenia. Ogrzewanie można wyłączyć w dowolnym momencie, pozostawiając inne efekty.
Najnowocześniejsze modele kominków elektrycznych obsługuje się za pomocą pilota. Zmiana koloru płomienia, wyglądu paleniska (np. polana i kryształki) oraz mocy grzania odbywa się wtedy zdalnie.
Rodzaje kominków elektrycznych
W sklepach budowlanych znaleźć można duży wybór kominków elektrycznych.
Wśród popularnych modeli znajdują się:
- kominki ścienne – bardzo estetyczne, doskonale wpisujące się w nowoczesną stylistykę, montowane na ścianie (jak płaski telewizor);
- kominki stojące – mają obudowę, przez co nie wymagają specjalnego montażu, po prostu ustawia się je w odpowiednim miejscu i podłącza do instalacji elektrycznej;
- kominki narożne – są montowane w narożnikach;
- wkłady kominkowe – wymagają samodzielnego obudowania.
Kominki elektryczne można również podzielić ze względu na funkcję, jaką mają pełnić: grzewcze i wyłącznie dekoracyjne.
Wady kominków elektrycznych
Wiele osób sądzi, że kominki elektryczne są drogie w użytkowaniu. Nie jest to do końca prawda, ponieważ obecnie producenci oferują nowoczesne i energooszczędne modele. Przy wyłączonej funkcji ogrzewania, generują one mniejsze koszty. Wzrastają dopiero po jej włączeniu, co może być postrzegane jako wada kominków elektrycznych.
Do minusów zaliczyć można także zasilanie. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, gdy dojdzie do przerwy w dostawie energii elektrycznej, korzystanie z urządzenia będzie niemożliwe.
Kominek elektryczny trzeba zamontować w pobliżu gniazdka. Jeśli nie zostało to uwzględnione na etapie budowy i urządzania wnętrza, konieczna może być rozbudowa instalacji elektrycznej.
Zalety kominków elektrycznych
Kominek elektryczny ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Najważniejsze plusy to:
- możliwość montażu zarówno w domu, jak i bloku (nie ma konieczności budowania kominów czy specjalnego systemu wentylacji i odprowadzania spalin);
- możliwość umieszczenia w każdym miejscu w pomieszczeniu – wystarczy dostęp do gniazdka elektrycznego;
- zdalna obsługa za pomocą pilota;
- minimum czynności związanych z pielęgnacją kominka (nie ma sadzy i popiołu – wystarczy uzupełniać wodę w specjalnym zbiorniku i czyścić obudowę kominka);
- brak ryzyka pożaru;
- brak problemów ze składowaniem drewna;
- możliwość sterowania wielkością płomienia, jego kolorem, wyglądem paleniska i temperaturą grzania;
- pełna dowolność aranżacyjna wnętrza – np. podłoga nie musi być dostosowana do montażu kominka elektrycznego (nadadzą się zatem nie tylko płytki, ale i panele oraz inne rodzaje podłóg);
- bardzo realistyczna iluzja palącego się drewna z efektami dźwiękowymi;
- ogromny wybór modeli różniących się formą i kolorem.
Kominek elektryczny to alternatywa dla tradycyjnego paleniska. Szczególnie docenią ją osoby, które mieszkają w bloku. Miejsce, w którym znajduje się kominek elektryczny nie musi spełniać żadnych szczególnych wymogów, np. przeciwpożarowych. Są to urządzenia bardzo bezpieczne, nie emitują spalin, łatwo się je czyści, a estetyką niejednokrotnie przewyższają tradycyjne paleniska.