Siatki zabezpieczające budowlane – przepisy, wymagane parametry. Sprawdź!

Podziel się:

Jednym z elementów niezbędnych na budowie jest rusztowanie. Umożliwia prowadzenie różnego rodzaju prac na wysokości. Aby korzystanie z niego było bezpieczniejsze, wskazane są siatki zabezpieczające budowlane. Jak je odpowiednio dobrać i czym muszą się charakteryzować?

Siatka budowlana ochronna a przepisy

Według obowiązującego prawa pracodawca bądź inwestor musi zapewnić należyte zabezpieczenie terenu budowy. W jego obowiązku leży również zadbanie o stanowiska pracy w taki sposób, żeby chronione były zarówno osoby zatrudnione przez firmę, jak i postronne. Co prawda w przepisach nie jest wyszczególnione, kiedy siatki zabezpieczające budowlane są niezbędne. Niemniej można je z powodzeniem zaliczyć do środków ochrony zbiorowej, których stosowanie jest wskazane.

Prawdopodobnie nikt nie ma wątpliwości, że siatka budowlana znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Pełni ona kilka ważnych funkcji:

  • chroni pracowników przed upadkiem z dużej wysokości,
  • osłania pracowników i budowę przed słońcem,
  • chroni przechodniów przed uderzeniem przez spadające z wysokości przedmioty,
  • zapobiega wydostawaniu się pyłu budowlanego na zewnątrz.

Oczywiście aby było to możliwe, konieczne jest znalezienie dobrej jakości produktu.

Siatki zabezpieczające budowlane – wymagane parametry

Kupując siatki budowlane, trzeba zweryfikować przede wszystkim to, z czego powstały. Musi to być materiał wytrzymały i trwały – tylko wtedy produkt zagwarantuje należytą ochronę. Najlepiej sprawdza się polietylen o wysokiej gęstości, czyli PE HD. Dodaje się do niego specjalne domieszki, dzięki czemu wykazuje odporność na działanie:

  • zmiennych temperatur,
  • promieni UV,
  • wilgoci.

Jeśli siatki zabezpieczające budowlane są wykonane z solidnego materiału, nie ma ryzyka, że szybko się zniszczą. Można więc wykorzystywać je wielokrotnie, nie obawiając się o utratę ich cennych właściwości.

Równie istotne jest, aby tego typu siatka była łatwa w montażu i demontażu. Tylko wtedy okaże się w pełni praktyczna. Nie można też zapomnieć o kwestii estetyki (choć nie ma ona wpływu na poziom bezpieczeństwa). Siatka ochronna budowlana jest dostępna w różnych wersjach kolorystycznych – najczęściej wybierane są te w kolorze zielonym, rzadziej w białym lub grafitowym.

Gdzie kupić siatki budowlane na rusztowania?

To, skąd pochodzi siatka ochronna budowlana, również jest ważne. Najlepszy wybór to zamówienie jej bezpośrednio od producenta. Oczywiście powinna to być sprawdzona marka, która działa w branży od wielu lat, np. taka jak SIECI-SIATKI. Daje to pewność otrzymania świetnej jakości produktu, który zostanie wykonany z dbałością o każdy szczegół.

Renomowany producent gwarantuje także fachowe doradztwo i usługi dodatkowe. Mowa tu np. o montażu czy serwisie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na praktycznej siatce budowlanej dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Solidne siatki zabezpieczające budowlane odporne na działanie czynników zewnętrznych. Zaufaj producentowi SIECI-SIATKI i znajdź produkt, którego potrzebujesz!

Podobne artykuły