Prysznic bez brodzika – czy to rozwiązanie się zawsze sprawdzi?

Podziel się:
prysznic bez brodzika

Wśród popularnych trendów wnętrzarskich jakiś czas temu pojawiła się tendencja do urządzania łazienek w prosty, minimalistyczny sposób. Harmonijne, przestronne i nieprzeładowane dodatkami aranżacje na dobre zagościły we wnętrzach. Aby osiągnąć efekt prostoty, trzeba zadbać nie tylko o dobór odpowiednich płytek, ale i całej reszty: toalety, umywalki czy prysznica. Jednym z rozwiązań stosowanych w nowoczesnych łazienkach, wpisujących się w minimalistyczny trend jest prysznic bez brodzika. 

Prysznic bez brodzika – czy warto postawić na to rozwiązanie?

Prysznic bez brodzika to rozwiązanie warte rozważenia nie tylko dlatego, że wpisuje się w aktualne trendy wnętrzarskie. To propozycja dla wszystkich osób, które cenią sobie łazienki przestronne i bez zbędnego wyposażenia. Kabina walk – in nadaje wnętrzu lekkości i pozwala skupić się na innych elementach wystroju. Kabiny prysznicowe z brodzikiem są niestety najczęściej dosyć masywne, co wpływa na całe pomieszczenie. Ze względu na ich duże rozmiary nie w każdym miejscu łazienki da się je ustawić. Kabina bez brodzika natomiast jest doskonałym wyborem do mniejszych przestrzeni, bo optycznie je powiększa. A dodatkowo, można ustawić prysznic bez brodzika we wnęce – dzięki temu zagospodarowuje się mało ustawną część łazienki.

Prysznic bez brodzika – inspiracje

Jak zaaranżować prysznic bez brodzika? Inspiracje mogą być najróżniejsze, bo tego typu kabina świetnie współgra z każdym stylem. Najbardziej minimalistyczną opcją jest otwarta kabina, czyli taka, której nie zamyka się drzwiami. Zastosowanie przezroczystego szkła potęguje wrażenie przestronności, dlatego warto je rozważyć w małych pomieszczeniach. Ścianki prysznicowe można wybrać bez profili, czyli obramowań albo z takim wykończeniem. Najmniej rzucające się w oczy są oczywiście te bez obramowania, natomiast jeśli kabina ma wyraźnie wyznaczać strefę mokrą, można dopasować profile idealnie do stylu wnętrza. Srebrne czy złote wykończenie pięknie skomponuje się z marmurem albo łazienką w stylu glamour. Z kolei ścianka prysznicowa wykończona czarnymi profilami świetnie sprawdzi się we wnętrzach loftowych.

Jeśli obawiasz się, że woda będzie chlapać poza strefę prysznica, możesz zamontować ścianki prysznicowe z drzwiami. Do wyboru masz drzwi przesuwne albo składane. 

Zobacz także: Karnisze sufitowe – idealne rozwiązanie dla wysokich pomieszczeń

Nie tylko estetyczne, ale i wygodne

Prysznic bez brodzika to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale również praktyczne. Dużo łatwiej sprząta się taką przestrzeń, ponieważ (w przeciwieństwie do kabin z brodzikiem) nie ma zakamarków, w których mógłby zbierać się kamień i brud. Jeśli zdecydujesz się tylko na jedną ściankę prysznicową, masz do umycia mniejszą powierzchnię niż kabinę z brodzikiem, która ma najczęściej 2 ścianki.

Jednak największą zaletą kabin typu walk – in jest wygoda ich użytkowania. Przede wszystkim rekomenduje się to rozwiązanie osobom starszym, mającym problemy z poruszaniem się lub niepełnosprawnym. Montując taką kabinę, ogranicza się przeszkody, które mogłyby utrudnić codzienną higienę. Wchodząc do prysznica nie trzeba pokonywać bariery w postaci wysokiego brodzika, co w przypadku osób schorowanych czy o kulach może być naprawdę dużym wyzwaniem. 

Atutem kabin bez brodzika jest także ich przestronność. Dzięki temu, że montuje się je bezpośrednio na podłodze, nic nie ogranicza ich rozmiaru. Można zatem postawić naprawdę spora kabinę, która spokojnie pomieści wózek inwalidzki, siedzisko do kąpieli czy dwie osoby. Dzięki temu pielęgnacja osoby, która samodzielnie nie potrafi się umyć jest bardzo komfortowa – można po prostu razem z nią wejść do takiej strefy. Z kolei osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi, które chciałyby samodzielnie funkcjonować, mogą wjechać do kabiny wózkiem, przesiąść się na specjalne siedzisko i w ten sposób zadbać o swoją higienę. 

Jak zrobić prysznic bez brodzika?

Ten typ prysznica wymaga zaplanowania go możliwie na jak najwcześniejszym etapie budowy. Wynika to z tego, że montaż wymaga odpowiednio wyprofilowanej podłogi. Wykonanie odpływu liniowego należy zrobić przed położeniem podłogi, dlatego też nieco trudniej jest zainstalować kabinę walk – in w już istniejącej łazience. Nie jest to jednak niemożliwe – trzeba jednak liczyć się z tym, że płytki będzie trzeba skuć.

Jak zatem zabrać się za montaż prysznica bez brodzika?

  • Najpierw należy przygotować podłogę. Musi mieć ona 2% spad w kierunku odpływu – po to, aby woda nie wylewała się poza prysznic.
  • Kolejnym krokiem jest montaż rury odpływowej, odpływu oraz syfonu brodzika. Do wyboru są dwa rodzaje odpływów: liniowy oraz punktowy.
  • Podłogę należy zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową. Można to zrobić przy pomocy tradycyjnej warstwy uszczelniającej albo folii z żywic syntetycznych. Dzięki temu wilgoć nie dostanie się pod płytki ani na niższe kondygnacje.
  • W kolejnym kroku układa się płytki, które powinny mieć właściwości antypoślizgowe. Kwestią gustu jest, czy w całej łazience podłoga będzie taka sama czy strefa prysznicowa będzie wydzielona innym kolorem czy strukturą płytek.
  • Na koniec zostaje “odgrodzenie” kabiny szybą lub szybami. W zależności od wybranego modelu montuje się je wiercąc dziury w ścianie albo mniej inwazyjnie, czyli używając profili aluminiowych przyczepianych do podłogi.

Niestety, nie w każdej łazience da się zorganizować strefę kąpielową w takiej formie. Najczęściej nie jest możliwy prysznic bez brodzika w bloku. Wynika to przede wszystkim z tego, że w małych blokowych łazienkach czasem ciężko jest uzyskać odpowiedni spadek podłogi.

Montaż prysznica bez brodzika to nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się zainteresowaniem nie tylko ze względu na walory estetyczne. Owszem, jest to ciekawa forma wyposażenia łazienki, która nadaje pomieszczeniu lekkości. Ważne jest natomiast to, że kabiny tego typu są niezwykle wygodne i bezpieczne – szczególnie sprawdzają się w łazienkach osób starszych czy niepełnosprawnych.

Podobne artykuły