Maszyny CNC zrewolucjonizowały świat tokarzy i toczenia na tyle skutecznie, że dziś stosowane są powszechnie.
Spis treści
Maszyny CNC czyli, co to jest CNC?
Co to znaczy CNC? W najprostszym ujęciu skrót CNC to z ang. Computer Numerical Control – Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. To zaawansowane urządzenia wykorzystywane w przemyśle do obróbki materiałów, takich jak:
- metal,
- drewno,
- tworzyw sztucznych (plastik)
- kamień
Sterowanie numeryczne umożliwia precyzyjne prowadzenie narzędzi obróbki według wcześniej zaprogramowanych instrukcji, to właśnie na tej precyzji polega rewolucja obróbki. Bez sterowania komputerowego wcześniej tak idealna obróbka nie była do osiągniecia.
Obróbka CNC kiedy zaczęła się rewolucja?
Historia maszyn CNC to historia postępu technologicznego, który zmienił sposób, w jaki produkowane są przedmioty. Pierwsze idee dotyczące automatycznej kontroli maszyn narodziły się w latach 40. XX wieku. W latach 50. firma MIT wraz z United States Air Force opracowała pierwsze prototypy obrabiarek sterowanych numerycznie. Wykorzystywały one perforowane taśmy papierowe do przekazywania instrukcji do maszyny. W latach 60. rozpoczął się gwałtowny rozwój technologii sterowania numerycznego. Pojawienie się tranzystorów uczyniło komputery bardziej niezawodnymi, a to wpłynęło znacząco na rozwój obrabiarek CNC. Perforowane taśmy zaczęły być zastępowane przez systemy magnetyczne.
W latach 70. maszyny CNC stały się bardziej dostępne dla mniejszych przedsiębiorstw, co przyczyniło się do ich szybkiego rozpowszechnienia.
Rozpoczął się rozwój dedykowanego oprogramowania CAD/CAM, co ułatwiło projektowanie i programowanie maszyn CNC.
Wraz z rozwojem technologii komputerowej w latach 80- tych, maszyny CNC stały się bardziej zaawansowane. Mikroprocesory umożliwiły bardziej złożone i precyzyjne operacje obróbki.
Oprogramowanie stało się bardziej przyjazne dla użytkownika, co uczyniło technologię CNC bardziej dostępną dla szerokiego kręgu użytkowników, z czym mamy do czynienia współcześnie, a o maszynach CNC można śmiało powiedzieć – wykorzystywane są powszechnie.
W jakich branżach wykorzystuje się obrabiarki CNC?
Maszyny CNC wykorzystywane są w przeróżnych branżach. Aktualnie w zasadzie komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi odnajduje się w każdej gałęzi przemysłu. Maszyny tego typu wykonują praktycznie wszystkie czynności związane z obróbką materiału, a więc odpowiadają za toczenie, frezowanie, szlifowanie, tłoczenie, ciągnienie, gięcie, a nawet kucie. Maszyn CNC trzeba szukać w całej produkcji przemysłowej. Na rynku i w ofercie specjalistycznych sklepów, wśród urządzeń CNC, znaleźć można np. przecinarki plazmowe, frezarki i wycinarki CNC. Z podzespołów np.: uchwyty tokarskie, imadła precyzyjne czy frezy składane.
Jak działa maszyna CNC ?
Urządzenie do pracy przygotowuje człowiek – operator maszyny CNC. Operator maszyn numerycznych przygotowuje urządzenie do pracy. Programuje on działanie maszyny w oparciu o dokumentację wykonawczą.
Programowanie sterowania samej maszyny polega na wprowadzeniu poleceń, które określają zakres wykonywanych prac i to jak finalnie ma wyglądać produkt. W maszynach CNC znajdują się różne rodzaje układów sterowania.
Nowoczesne maszyny CNC są oparte na systemie sterującym i wykorzystują mikrokomputer do zarządzania całym procesem.
Działanie oparte jest o zautomatyzowaną regulację w zamkniętym układzie zapętlonego sprężenia zwrotnego, jakie zachodzi w obrębie układu współrzędnych. Programowanie działania maszyn CNC jest skomplikowane w obsłudze i wymagające w kwestii posiadanej wiedzy operatora. W związku z tym zawód operatora maszyny tego typu jest dobrze opłacany.
Ile zarabia operator CNC?
Zatrudnienie w branży przemysłu wytwórczego to zajęcie, które ma świetlaną przyszłość. Atrakcyjnie też wyglądają zarobki w tej branży. Kwestia niezłych zarobków staje się często przyczyną podjęcia decyzji o zmianie zawodu, lub powiązane przyszłości zawodowej z tym właśnie zawodem.
W 2023 roku zarobki operatora maszyny CNC to o przynajmniej 40% więcej niż minimalna krajowa, a to sytuacja i zarobki dla osób, które rozpoczynaj swoją karierę jako operatorzy maszyn CNC.
Co powinien umieć operator maszyn w technologii CNC?
Kluczem do sukcesu jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na rzetelne przygotowanie i zdobycie najważniejszych umiejętności. Operator maszyn CNC powinien też posiadać dobrze rozbudowaną umiejętność wyobraźni przestrzennej oraz pracy na danych. Nie bez znaczenia w tym przypadku są takie cechy jak: dokładność, precyzja i spokój. Ponadto operator CNC musi wiedzieć jak odpowiednio dobrać materiał oraz tworzywo do obróbki oraz powinien mieć umiejętność dobrej oceny zużycia maszynoraz narzędzi.
Bez wątpienia świat obróbki CNC staje się co raz bardziej fascynujący i co raz bardziej niezbędny.