O czym pamiętać projektując łazienkę?

Podziel się:

Urządzanie łazienki to przyjemne zadanie, ale niełatwe. W trakcie projektowania jej wnętrza okazuje się, że jest albo za mała albo całkowicie nieustawna. I jak tu ją funkcjonalnie urządzić? O czym pamiętać projektując łazienkę? Czy warto korzystać z pomocy architekta? Nasze podpowiedzi znajdują się w tekście poniżej.

Ergonomia przestrzeni w łazience

Projektując łazienkę musimy pamiętać przede wszystkim o funkcjonalnym wykończeniu i właściwym rozplanowaniu wyposażenia. Tylko wówczas zagwarantujemy wysoki komfort korzystania z łazienki wszystkim użytkownikom i to niezależnie od dostępnego metrażu, gdzie znaczenie ma niemal każdy centymetr. Musimy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami, a o niektóre z nich należy uwzględnić już na etapie projektu łazienki, gdyż łączy się z koniecznością odpowiedniego rozprowadzenia instalacji. Nie można zapomnieć o pozostawieniu wolnej przestrzeni np. przed wejściem do prysznica lub wanny oraz przed umywalką i toaletą. Ponadto należy zwrócić uwagę, aby nie wystąpiły żadne ewentualne kolizje pomiędzy sprzętami, drzwiami i oknami. Powinniśmy w łatwością otwierać pralkę, szafkę czy też drzwi kabiny prysznicowej.

Spójność stylu i kolorów

Rozmyślając nad kolorystyką i materiałami do łazienki, należy pamiętać, aby zachować pełną spójność. Wprowadzenie chaosu nie sprzyja komfortowi korzystania z tego pomieszczenia. Najlepiej obmyślić sobie motyw przewodni i nim się kierować podczas całości prac wykończeniowych. Zachowanie spójności jest szczególnie ważne w przypadku łazienek o niewielkim metrażu. Zaleca się stosowanie neutralnych kolorów, połączonych z elementami drewnianymi lub niesamowicie modnym w ostatnim czasie betonem. W małych łazienkach ponadto „od zawsze” fantastycznie się sprawdza aranżacja na biało, co optycznie powiększa wnętrze. Wiele inspirujących materiałów wykończeniowych oraz wyposażenie łazienki można znaleźć  sklepie płytkilazienki.pl. Pozwolą one stworzyć idealną łazienkę.

Magiczne sztuczki

Przy projektowaniu łazienki warto pamiętać o kilku sztuczkach, które mogą w łatwy sposób optycznie zmienić wnętrze. Warto zatem pokusić się w przypadku małych łazienek o rozwiązania, które pozwolą nam optycznie powiększyć przestrzeń. Przede wszystkim są to jasne kolory na ścianach i powierzchnie odbijające światło czyli przeszklenia lub duże lustra. Jeśli łazienkę mamy wąską a długą, jej proporcje można optycznie poprawić za pomocą kolorów płytek. Jasne kolory wydłużą nam ścianę a ciemne odwrotnie – sprawią wrażenie krótszej ściany. Pamiętając o tym i manipulując kolorami, możemy stworzyć pomieszczenie dużo bardziej foremne.

Profesjonalny projekt łazienki

Wbrew pozorom urządzenie łazienki może stanowić dla nas nie lada problem. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie elementy będą ze sobą współgrały i zapewnią komfortowe użytkowanie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Przygotuje on dla nas projekt funkcjonalnej łazienki, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Podobne artykuły