Pralnia w domu – czym warto się kierować? Jak urządzić funkcjonalną pralnię?

Podziel się:
Pralnia w domu

Pralnia w domu to niezwykle praktyczna przestrzeń, która zyskuje na popularności przede wszystkim ze względu na swoją funkcjonalność. Podpowiadamy, w jakim pomieszczeniu najlepiej umiejscowić pralnię domową oraz w co ją wyposażyć.

Osobne pomieszczenie na pranie – zalety

Aranżacja pralni w osobnym pomieszczeniu niesie za sobą wiele korzyści i z pewnością jest bardzo użytecznym rozwiązaniem. Przede wszystkim organizacja domowej pralni w znacznym stopniu odciąża łazienkę, która bez hałaśliwej pralki staje się miejscem relaksu i wypoczynku. Odpowiednie wyposażenie nawet małej pralni w domu ułatwia wykonywanie codziennych prac, począwszy od segregacji brudnych ubrań, aż po ich pranie, suszenie i składanie, co nie tylko pozwala zaoszczędzić wiele czasu, ale i sprawia, że codzienne obowiązki są mniej obciążające i kłopotliwe. Bardzo istotną zaletą posiadania pralni domowej jest przechowywanie wszelkich środków piorących z dala od dzieci i czworonogów, dla których drażniące detergenty znajdujące się np. w łazience mogą być bardzo niebezpieczne. Co więcej, połączenie pralni z suszarnią i miejscem do prasowania pozwoli na zaoszczędzenie przestrzeni nie tylko w łazience, ale i w salonie czy sypialni, gdzie często umieszcza się deskę do prasowania i suszarki zajmujące wiele miejsca.

Zobacz także: Garderoba w sypialni – wygoda czy wymysł? Jak ją urządzić?

Gdzie umiejscowić pralnię w domu jednorodzinnym?

Posiadacze domów jednorodzinnych mają szczęście, ponieważ zazwyczaj metraż pozwala im na swobodną organizację osobnego pomieszczenia w ramach pralni domowej. Jednak wbrew pozorom nawet pomieszczenie o powierzchni 4 m² wystarczy, aby urządzić w nim niewielką pralnię, a około 8 m² umożliwia na aranżację przestronnej pralni z suszarnią i miejscem do prasowania. Najczęściej wybieranymi pomieszczeniami na domową pralnię są adaptowane poddasze i piwnica.

Wśród plusów pralni na poddaszu należy wymienić bliskość do szaf z ubraniami, ponieważ te zazwyczaj znajdują się w pokojach na piętrze. Pralnię w domu jednorodzinnym można również połączyć z garderobą, co jeszcze bardziej usprawni proces prania i składania ubrań. Alternatywą dla poddasza jest przydomowa piwnica. Taka lokalizacja pozwala na instalację zsypu z łazienki, dzięki czemu każdorazowe przenoszenie brudnych ubrań do pralni nie będzie konieczne. Rodziny z małymi dziećmi mogą zdecydować się na wykorzystanie pomieszczenia znajdującego się na parterze, co ułatwi łączenie prac domowych z opieką nad najmłodszymi.

Pomieszczenie pralni powinno spełniać kilka bardzo istotnych wymagań. Należą do nich: ogrzewanie, doprowadzona instalacja wodna i elektryczna oraz odpowiednia wentylacja, dzięki której w pokoju nie będzie kumulować się wilgoć skutkująca nieprzyjemnym zapachem ubrań, pleśnią czy grzybem. Drzwi od pralni powinny posiadać specjalne otwory – takie, jak w przypadku drzwi łazienkowych, a do pomieszczenia musi być doprowadzony kanał wentylacyjny z kratką wywiewną. Najlepiej, jeśli w pralni znajduje się okno umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza, a w przypadku jego braku warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci.

Zobacz także: Aranżacja łazienki – jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę w modnym stylu

Najważniejsze wyposażenie pralni w domu – o czym trzeba pamiętać?

Kluczowym elementem pralni i suszarni w domu jest oczywiście pralka. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment pralek, w tym modeli połączonych z suszarką, co znacząco przyspieszy cały proces prania. Dobrze, jeśli w pomieszczeniu znajdzie się także zlew gospodarczy, w którym nie tylko umyjesz ręce, ale i przepierzesz delikatne tkaniny lub usuniesz szczególnie problematyczne plamy. Powinien on być wykonany z trwałego, odpornego na środki żrące materiału, dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzi się zlew ceramiczny.

Nawet małą pralnię w domu jednorodzinnym wyposażoną w suszarkę elektryczną warto dodatkowo zaopatrzyć w suszarki sufitowe. W przypadku wąskich pomieszczeń świetnie sprawdzą się składane suszarki pionowe mocowane na ścianie. Praktycznym elementem wyposażenia jest również deska do prasowania, żelazko i parownica do ubrań, a także kilka koszów na pranie, które umożliwią segregację ubrań. Wiklinowe, materiałowe i plastikowe kosze to nie tylko praktyczny dodatek na brudne ubrania, czyste pranie czy środki czystości, ale również ciekawy element wystroju, który pozwoli Ci dopasować aranżację wnętrza do tonu, w jakim utrzymane są pozostałe pomieszczenia w Twoim domu. Dobrym pomysłem na zagospodarowanie mniejszego metrażu są półki ścienne, wieszaki oraz pojemne, druciane kosze.

wyposażenie pralni

W nieco większych pomieszczeniach świetnie sprawdzi się wodoodporny blat zamontowany nad pralką lub szafkami. Taka przestrzeń robocza pozwoli Ci na swobodne składanie ubrań i trzymanie najważniejszych detergentów w zasięgu ręki. Szczęśliwi posiadacze dużej domowej pralnio-suszarni mogą zorganizować w niej przestrzeń na mopa, wiaderka czy odkurzacz, dzięki czemu inne pomieszczenia w domu zyskają więcej wolnego miejsca. Co prawda wszelkie dodatki typu obrazy ścienne czy lubiące wilgoć kwiaty doniczkowe nie są niezbędnym elementem wyposażenia pralni, jednak dodadzą pomieszczeniu charakteru i pozwolą uzyskać praktyczną, a zarazem ładną przestrzeń, w której wykonywanie codziennych prac będzie przyjemniejsze.

Zobacz także: Aranżacja kuchni – jak to zrobić prawidłowo?

Posadzka w pralni – jaką wybrać?

Wnętrze pralni w domu jest specyficzne ze względu na panującą tam wilgoć, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą klasyczne kafle. Bardzo wytrzymałym i wodoodpornym materiałem jest gres, który świetnie sprawdzi się w nowoczesnej pralni w domu, natomiast w przypadku nieco bardziej przytulnego wystroju wnętrza dobrym wyborem będą dostępne w różnych rozmiarach i kształtach płytki z terakoty. Nowoczesnym rozwiązaniem jest impregnowany beton architektoniczny. Podłoga z takiego materiału świetnie prezentuje się w minimalistycznych wnętrzach, a dodatkowo nie ma fug, więc o wiele łatwiej się ją czyści.

Pralnia w domu to niezwykle praktyczne pomieszczenie, które ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków i sprawi, że robienie prania będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego lub posiadasz w mieszkaniu niewykorzystane pomieszczenie gospodarcze, warto wziąć pod uwagę urządzenie funkcjonalnej domowej pralni.

Podobne artykuły