Płytki czy panele do kuchni? Co wybrać?

Podziel się:

Urządzanie kuchni jest stosunkowo skomplikowane. Każdy element musi idealnie spełniać swoje zadanie i doskonale wyglądać. Wybierając poszczególne produkty, należy wziąć też pod uwagę specyfikę pomieszczenia i wykonywanych w nim czynności. Dotyczy to również podłogi. Wśród dostępnych na rynku materiałów wykończeniowych największą popularnością cieszą się płytki i panele. Które najlepiej sprawdzą się w warunkach panujących w kuchni?

Jakie warunki powinna spełniać podłoga w kuchni?

Decydując czy zastosujemy w kuchni panele czy płytki, dokonujemy wyboru na lata. Dlatego tak ważne jest wybranie nawierzchni, która dobrze wygląda i jest odporna na działanie różnych niekorzystnych czynników (wilgoć, wysoka temperatura, detergenty).

Ważną kwestią jest także bezpieczeństwo. Podczas przygotowywania posiłków często potrzebna jest doskonała koordynacja wielu czynności. To oznacza, że często intensywnie i szybko się przemieszczamy. Oprócz tego podczas gotowania łatwo o sytuacje, w których na podłogę może wylać się jakiś płyn lub spadnie na nią gorący przedmiot, którego nie możemy podnieść od razu. W takich sytuacjach łatwo o poślizgnięcie się i groźny wypadek. Dlatego podłoga w kuchni powinna być wykończona materiałem, który zachowuje swoje antypoślizgowe w każdej sytuacji — nawet wtedy, gdy wylejemy na nią olej lub coś równie śliskiego.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy panele czy płytki, podłoga w kuchni musi być odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i chemiczne. Ocet, sok z cytryny, a nawet kurkuma — składniki te mogą wnikać w niektóre materiały, tworząc nieestetyczne przebarwienia, które trudno będzie usunąć lub zamaskować.

Źródło: Komfort.pl

Płytki podłogowe

Płytki podłogowe do kuchni to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Ich zwolennicy wskazują przede wszystkim na fakt, że są bardzo łatwe do utrzymania w czystości za pomocą standardowych środków myjących. Nie chłoną wody i są odporne na działanie wilgoci. Ponadto nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak impregnacja czy lakierowanie.

Płytki do kuchni dostępne są w szerokiej gamie kształtów, wzorów oraz kolorów. Dzięki temu można je łatwo dopasować do każdego wnętrza. 

Panele na podłodze w kuchni

Panele winylowe lub drewniane to bardzo ciekawa opcja wykończenia podłogi w kuchni. Choć w porównaniu do płytek są rozwiązaniem bardziej kosztownym, wyróżniają się wysoką jakością i trwałością. Ich zaletą jest także łatwy i szybki montaż.

Nowoczesne panele do kuchni mogą być wykonane z egzotycznych gatunków drewna bądź PVC. Są odporne na uszkodzenia, choć modele drewniane wymagają regularnej konserwacji. Jednak ich elegancki wygląd oraz trwałość całkowicie to rekompensuje. 

Źródło: Komfort.pl

Panele czy płytki w kuchni?

To, czy lepszym wyborem dla danej kuchni będą panele czy płytki, zależy od kilku czynników. Panele są rozwiązaniem dla osób dysponujących ograniczonym budżetem. Oprócz tego podłoga nimi wyłożona odbierana jest zazwyczaj jako cieplejsza niż wykończona płytkami. Panele winylowe w kuchni są również rozwiązaniem bardzo bezpiecznym — istnieje bowiem mniejsze ryzyko, że spadający kubek czy talerz się stłucze.

Płytki z kolei słyną ze swojej trwałości. Są również najlepszym wyborem, gdy planujemy montaż ogrzewania podłogowego. Nie odkształcają się bowiem pod wpływem ciepła. W takiej sytuacji znika również problem „zimnej podłogi”.

Nowoczesne panele cechuje wysoka jakość wykonania, dzięki której nie ustępują wyglądem modelom z drewna lub sklejki. To sprawia, że mogą być montowane nie tylko w kuchni, ale i w salonie lub innym pokoju. Z tego powodu cieszą się popularnością wśród osób dysponujących otwartą kuchnią — pozwalają bowiem na stworzenie spójnej aranżacji. Z kolei zastosowanie w takim pomieszczeniu płytek pozwala zaakcentować odrębność części kuchennej, w pewien sposób oddzielając ją od salonu.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy do kuchni panele winylowe, czy płytki, należy sięgać wyłącznie po materiały wysokiej jakości. Gwarantuje to doskonały wygląd podłogi przez wiele lat — niezależnie od zastosowanego rozwiązania.

Podobne artykuły