Przyłącze gazowe – najważniejsze informacje

Podziel się:

Ogrzewanie gazowe, ale i kuchenka gazowa to cenne udogodnienia, które poprawiają komfort zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych gospodarstwach domowych. Nie każdy z nas może się jednak cieszyć dostępem do miejskiej sieci. Szczególnie w mniejszych miejscowościach i w domach oddalonych od skupisk mieszkalnych dostępność gazu może być nieco utrudniona. Jak można zatem zapewnić sobie przyłączenie gazu do domu? O tym będzie nasz dzisiejszy artykuł. Zapraszamy!

Jak przyłączyć gaz do domu?

Decydując się na przyłącze gazowe, musimy przejść przez parę etapów. Poniżej prezentujemy poszczególne kroki w tym zakresie:

  • znalezienie odpowiedniego dostawcy gazu – rozejrzyj się w okolicy i znajdź optymalne warunki dla przyłącza gazu do swojego gospodarstwa;
  • wniosek o przyłączenie gazu do domu – pamiętaj, że od złożenia wniosku czeka Cię cały proces przyłączania, dlatego nie zwlekaj z nim do rozpoczęcia sezonu grzewczego;
  • podpisanie umowy o przyłączenie do sieci – umowę, podobnie jak sam wniosek, często można podpisać również w trybie online;
  • projektowanie przyłącza oraz instalacji gazowej – każdy klient wymaga indywidualnego projektu z uwagi na odrębną specyfikę każdego gospodarstwa domowego i jego położenia na mapie;
  • budowa instalacji gazowej – realizacja zamówienia na przyłącze gazowe może być poprzedzona budową instalacji, którą odpowiednio poinstruowany wykonawca będzie w stanie wykonać tak, aby wpisywała się w dotychczasowy rozkład wnętrz;
  • odbiór instalacji gazowej – finałem przedsięwzięcia jest zamontowanie gazomierza i możliwość korzystania z dobrodziejstw przyłączenia do sieci gazowej oraz posiadania gazowej instalacji. Wystarczy regularnie opłacać faktury za gaz i cieszyć się ciepłym, pełnym komfortu domem.

Przyłącze gazowe – ile to kosztuje?

Rzecz jasna koszt przyłączenia gazu do domu będzie zależny od indywidualnego projektu. Składa się na to kilka istotnych czynników, do których należą m.in.:

  • lokalizacja działki, na której ma być zamontowane przyłącze;
  • odległość szafki gazowej do najbliższej sieci gazowej;
  • rodzaj instalacji wewnętrznej (np. wielkość kotła);
  • termin i czas wykonania – im wcześniej i szybciej, tym najprawdopodobniej drożej.

Wykonawcy zwykle podają cenę za metr przyłącza. Pod tym względem wydaje się to obliczalna usługa, jednak nawet przy skrupulatnych szacunkach często okazuje się, że przyłącze należy wydłużyć. Warto jest przewidywać takie ewentualności również w swoim budżecie, kosztorys bowiem zazwyczaj w pełni klaruje się dopiero tuż przed podpisaniem niezbędnych umów.

W ostatecznym rozrachunku można uogólnić, że zwykle cena za metr przyłącza gazowego składa się z określonej stawki za instalację o określonej długości (np. 15 metrów) i wynosi w granicach 2500 zł. Do tego doliczyć trzeba koszt każdego dodatkowego metra rury gazowej, który wynosi około 100-120 zł. Każdy więc może sobie obliczyć, ile mniej więcej wyniesie go taka instalacja, w zależności od usytuowania budynku mieszkalnego oraz sieci gazowej.

Przyłącze gazowe – czy to się opłaca?

Czy jednak postawienie na gaz ziemny dla domu to faktycznie dobra inwestycja? Może lepiej postawić na prąd? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę z firmy EWE:

Przyłącze gazowe to świetna inwestycja, która z czasem się zwróci – prawdopodobnie szybciej niż myślisz. Mimo podwyżek, ogrzewanie gazowe w dalszym ciągu jest zdecydowanie tańsze, niż wykorzystanie w tym celu energii elektrycznej – która zresztą także drożeje. Wbrew pozorom, gazu na naszej planecie nie brakuje i wciąż odkrywane są nowe złoża, z którego w przyszłości będziemy korzystać. Gaz ziemny pozwala zrezygnować z ogrzewania węglem. Takie rozwiązanie ma nie tylko zalety czysto pragmatyczne, związane z bezobsługowym ogrzewaniem gazowym, ale i ekologiczne. Gaz ziemny jest bowiem najbardziej przyjaznym środowisku paliwem kopalnym. Ogrzewanie gazowe nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery podczas spalania, a także nie wytwarza toksycznych odpadów. Prawidłowo założone przyłącze jest przy tym rozwiązaniem wyjątkowo bezpiecznym dla domu.

Przyłącze gazowe – zamów już teraz!

Z wyżej wymienionych powodów zachęcamy do rozważenia przyłącza gazowego w swoim gospodarstwie domowym. Korzyści z takiego rozwiązania będą mieć charakter długofalowy. Zadbaj o komfort w swoim domu!

Podobne artykuły