5 najlepszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) na budowie

Podziel się:

Na wstępie należy wspomnieć, że zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i higienie pracy pracownicy mają obowiązek zapewnienia, że podejmą całą pracę w sposób bezpieczny, uwzględniając również bezpieczeństwo wszystkich innych osób wokół nich.

Branża budowlana była w ostatnich latach pod ostrzałem, jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo. Dla przykładu w 2016 roku firmy brytyjskie zapłaciły ponad 61 milionów funtów w postaci kar za zdrowie i bezpieczeństwo, przy czym najbardziej ucierpiała branża budowlana, wystawiając rachunek w wysokości 13,5 miliona funtów.

Został także przeprowadzony sondaż który ujawnił, że pracownicy nie znają podstawowych zasad BHP w swoim miejscu pracy, a 72% nie przestrzega w pełni praktyk BHP.

Od 2001 roku, było 760 wypadków ze skutkiem śmiertelnym, więc jest wiele do zrobienia, aby edukować i poprawiać standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci to zrobić.

Zawsze używaj odpowiedniego wyposażenia ochronnego

Pracownicy powinni zawsze nosić odpowiednie środki ochrony osobistej, gdy przebywają na miejscu pracy. Jeśli zauważyłeś, że pracownicy nie noszą tego, co powinni posiadać, nadszedł czas, aby kształcić ich.

Zobacz także: Jak wyciszyć mieszkanie?

Upewnij się, że wszyscy pracownicy wiedzą, że na placu budowy przez cały czas powinni nosić twarde kaski, buty ochronne i widoczną odzież.

Konieczne będzie również noszenie dodatkowego sprzętu, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Dotyczy to nauszników przeciwhałasowych, okularów ochronnych, rękawic z wysokim chwytem i masek oddechowych.

Sprzęt ochrony osobistej został zaprojektowany tak, aby pomóc chronić pracowników podczas wykonywania pracy. Jeśli nie są one odpowiednio wyposażone, należy im o tym przypomnieć.

Oznakuj swoje produkty

Dzięki etykietowaniu produktów można łatwo wyświetlić wszystkie ważne informacje, które będą widoczne dla wszystkich od początku planu produkcji aż do punktu dostawy.

Umożliwienie pracownikom łatwego dostrzeżenia celu produktów i wszelkich potencjalnych zagrożeń, jakie mogą one stanowić, pozwoli im właściwie je traktować, pomagając uniknąć wypadków i urazów.

Upewnij się tylko, że używane przez Ciebie etykiety są wystarczająco mocne, aby wytrzymać zużycie podczas transportu i warunków pogodowych, w przeciwnym razie nie ma sensu ich używać! Dostępnych jest kilka rodzajów etykiet: potrzebujesz etykiet, które wytrzymają wysokie temperatury, czy też nie zerwą się łatwo.

Prawidłowe jedzenie

Ten punkt może wydawać się dziwny, ale jak wszyscy wiemy, głód może naprawdę na nas oddziaływać. Zmniejszenie poziomu koncentracji sprawia, że rozwiązywanie problemów staje się trudniejsze i może sprawić, że staniemy się bardziej chwytliwi.

Zobacz także: Jak zbudować łóżko z antresolą?

Żadna z tych cech nie jest idealna podczas pracy w budownictwie…. obsługa maszyn, gdy nie skupiasz się właściwie, nie jest dobrym połączeniem!

Unikaj potencjalnych wypadków, zapewniając, że Ty i Twoi współpracownicy dobrze się odżywiacie – przerwa obiadowa i przekąski pod ręką pomogą utrzymać poziom koncentracji, umożliwiając Ci pracę w najbezpieczniejszy możliwy sposób.

Zgłaszanie wszelkich potencjalnych problemów

Pracownicy są również odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy, a jednym ze sposobów, w jaki mogą to zrobić, jest zgłaszanie wszelkich problemów (lub potencjalnych problemów), gdy tylko się pojawią.

Porozmawiaj z pracownikami i określ wytyczne, aby zrozumieli, że to na nich jako osobach spoczywa obowiązek zgłoszenia, jeśli coś zauważą.

Od pracodawcy oczekuje się przeprowadzenia oceny ryzyka. Zalecane jest, aby oceny były przeprowadzane przed wykonaniem jakiejkolwiek pracy, która może stwarzać ryzyko urazu lub złego stanu zdrowia.

Ponadto, jeśli zatrudniasz więcej niż pięć osób, jesteś prawnie zobowiązany do wdrożenia polityki bezpieczeństwa i higieny pracy. Chociaż prawo nie oczekuje od Ciebie usunięcia wszystkich zagrożeń, oczekuje od Ciebie wprowadzenia środków, które pomogą Ci chronić Twoich pracowników.

Szkolenia z przepisów BHP

Upewnij się, że pracownicy są w pełni przeszkoleni i wykwalifikowani w zakresie prawidłowej obsługi maszyn i pomagają utrzymać bezpieczeństwo w miejscu pracy. Jednym z dobrych sposobów przekazywania ważnych informacji są pokazy, w które można zaangażować pracowników.

Należy również zanotować, kiedy wygasną jakiekolwiek kwalifikacje, aby Ty i Twoi pracownicy mogli je odnowić na czas.

Zobacz także: Jak zrobić oczko wodne?

Przydatne byłoby przeprowadzenie wszystkich szkoleń – czy to w zakresie maszyn, czy ogólnie bezpieczeństwa i higieny pracy – w formie ulotek lub podręczników. W ten sposób pracownicy mogą zapoznać się z polityką w swoim czasie i zwrócić się do nich, jeśli mają jakieś pytania.

Po wdrożeniu polityki bezpieczeństwa i higieny pracy, jak wspomniano powyżej, ważne jest edukowanie pracowników w tym zakresie. Należy prowadzić rejestr wypadków, za pomocą którego pracownicy mogą rejestrować wszelkie wypadki związane z pracą.

Będziesz musiał mieć pod ręką apteczkę pierwszej pomocy, a także dedykowanego pracownika pierwszej pomocy – ich imię i miejsce powinny być widoczne dla wszystkich. Skrzynka pierwszej pomocy musi być wyposażona w wystarczającą ilość sprzętu dla wszystkich osób pracujących w firmie i obejmować sterylne plastry, bandaże, sterylne opatrunki na rany, sterylne okulary i jednorazowe rękawice, a także ulotkę z poradami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy.

Branża budowlana ma wiele potencjalnych zagrożeń, dlatego tak ważne jest posiadanie zasad i procedur. Uświadomienie ich pracownikom pomoże wszystkim zachować bezpieczeństwo, unikając potencjalnych urazów i wypadków.

Podobne artykuły