Remont domu – Jak przygotować dom do remontu, a także posprzątać po nim

Podziel się:
remont mieszkania

Przygotowanie domu do remontu, a także sprzątanie po nim to bardzo trudne zadanie. Często zapominamy o wielu kluczowych rzeczach, a także nie zwracamy na z pozoru błahe sprawy uwagi. Często kończy się to wielkim zamieszaniem, a także długotrwałym sprzątaniem i przedłużającym się remontem. W tym tekście podpowiadamy jak przygotować mieszkanie do remontu, a także jak po nim skutecznie posprzątać.

Przygotowanie domu do remontu

Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, jeśli chcemy przygotować nasze mieszkanie do remontu, jest skompletowanie wszystkich potrzebnych materiałów i narzędzi. Jest to bardzo ważne gdyż od tego kroki zależy jak szybko i sprawnie przebiegają prace remontowe. Jeśli skompletujemy wszystkie potrzebne elementy będziemy mogli następnie komfortowo zająć się remontem, unikając częstych wizyt w sklepie, na które będziemy marnowali dużo czasu. Powinniśmy zatem dokładnie oszacować, co będzie potrzebne nam do remontu. Powinniśmy również wszystkie zakupione elementy składować w jednym miejscu, aby móc wygodnie poruszać się po mieszkaniu i wykonywać prace. Ciekawym pomysłem jest zrobienie zakupów internetowych, gdzie komfortowo zakupione wszystkie potrzebne narzędzia i elementy, zostaną dostarczone nam pod same drzwi domu.

Rzeczą, o którą warto zadbać gdy rozpoczynamy remont, jest wyniesienie wszystkich możliwych elementów z mieszkania. Dzięki temu nie narażamy ich na uszkodzenia, nie będziemy musieli ich specjalnie zabezpieczać, a także zorganizujemy sobie więcej miejsca na przechowywanie narzędzi oraz bardziej komfortowe prace.

Kolejnym krokiem, który musimy wykonać, rozpoczynając remont jest zabezpieczenie powierzchni. Wiele osób ignoruje ten element, spiesząc się do rozpoczęcia prac remontowych. Przede wszystkim powinniśmy zabezpieczyć wszystkie rzeczy pozostające w mieszkaniu które będziemy remontowali przed kurzem i brudem. Najpierw należy owinąć je folią, a następnie szczelnie zakleić wszystkie połączenia. Kolejną warstwę zabezpieczeń powinny stanowić gazety, kocem czy styropian chroniące od uszkodzeń mechanicznych. Na to powinniśmy położyć jeszcze jedną warstwę folii również dokładnie ją zaklejając. Sprawi to, że pozostające meble i wystające elementy wyposażenia, czy elementy architektoniczne nie zostaną uszkodzone.

Remont domu - zabezpieczenie mebli

Gdy rozpoczynamy remont w naszym domu, powinniśmy również pomyśleć o środkach czystości. Będą to przede wszystkim środki ochronne dla nas, takie jak ubrania robocze, czy rękawiczki i okulary, ale także szmatki, ścierki, papier czy płyny do mycia oraz zmiotki i szufelki. Wszystkie te elementy należy skompletować przed rozpoczęciem remontu. Pomogą one nam na bieżąco usuwać zabrudzenia, kurze czy pył. Jeśli przeprowadzamy większy remont, powinniśmy również zadbać o specjalny kontener, do którego będziemy wyrzucać niepotrzebne śmieci remontowe, czy gruz.

Jeśli podczas remontu chcemy skorzystać z usług fachowców, warto skontaktować się z różnymi firmami budowlanymi czy remontowymi. Dzięki temu poznamy różne oferty oraz ceny za wykonanie danej usługi. Nawet jeśli remont chcemy wykonać samodzielnie, przed jego rozpoczęciem warto wyszukać i zapisać kontakty do pobliskich firm remontowych, aby w razie problemów, czy nieprzewidzianych sytuacji nie szukać numerów, a jedynie zadzwonić z prośbą o pomoc co będzie dużo bardziej komfortowe.

Sprzątanie po remoncie

Gdy już zakończymy prace remontowe, sprzątanie powinniśmy rozpocząć od usunięcia wszystkich dużych zabrudzeń i elementów pozostałych po remoncie czy pustych opakowań. Jeśli już sprzątniemy nasze mieszkanie w ten sposób, następnym krokiem powinno być usunięcie wszystkich dużych cząstek zabrudzeń. Mamy tu na myśli piach czy pył. Możemy zrobić to przy pomocy zmiotek i szczotek, usuwając go od góry do dołu, tak aby nie spadał na raz już wyczyszczone powierzchnie. Kolejnym krokiem sprzątania po remoncie jest usunięcie drobnego pyłu przy pomocy wilgotnych ściereczek. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że po usunięciu szczelnych zabezpieczeń pozostałego w domu sprzętu nie zostanie on zniszczony. Czynność tę należy wykonać bardzo dokładnie – nawet kilkukrotnie. Często mikroskopijny kurz i pył mogą pozostawić ślady przetarć, czy porysowań na nowych elementach wyposażenia co będzie bardzo widoczne.

Sprzątanie po remoncie

Porada: Sprzątając po remoncie, należy używać jedynie jakościowych produktów, płynów czy narzędzi. Nie istnieje jedna najlepsza marka, która pozwoli idealnie wysprzątać mieszkanie, ale wykańczając cały remont warto zadbać o skuteczne i najlepsze przystosowanie nieruchomości do zamieszkania. Często tanie i wątpliwej jakości produkty mogą pozostawiać smugi, nieprzyjemny zapach, czy wręcz uszkadzać nowe powierzchnie.

Jedną z najciekawszych opcji, jaką możemy wykorzystać, gdy zakończyliśmy remont i zamierzamy po nim posprzątać, jest wynajęcie profesjonalnej ekipy do sprzątania. Nie jest to wbrew pozorom pójście na skróty, a przydatna możliwość, która może nam bardzo pomóc. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na pracę lub inne aktywności. Profesjonalna firma sprzątająca wyczyści również nasze mieszkanie dużo szybciej, niż my samodzielnie i zrobi to dokładniej oraz skuteczniej. Na rynku działa wiele różnych firm tego typu, a usługę sprzątania po remoncie możemy zamówić praktycznie od ręki. Pracownicy takiej firmy są wyspecjalizowani w sprzątaniu nawet ciężkich i nietypowych zabrudzeń, a także wykonują sprzątanie z dbałością o każdy szczegół. Dzięki temu nie musimy obawiać się uszkodzenia nowo wyremontowanych powierzchni, a także możemy w ciągu nawet kilku godzin odebrać całkowicie czyste i gotowe mieszkanie do użytku.

Cenną podpowiedzią jest również odpowiednie używanie kosmetyków do pielęgnacji podłóg, elementów wykończenia czy mebli. Bardzo często po wykonanym remoncie chcemy je zabezpieczyć, zaimpregnować oraz nadać im olśniewającego połysku. Powinniśmy jednak najpierw przed całościowym zastosowaniem danego preparatu sprawdzić w niewidocznym miejscu lub na małej powierzchni jak dany preparat będzie oddziaływał na przedmiot. Jeśli zatem nigdy nie używaliśmy konkretnych kosmetyków, powinniśmy najpierw je przetestować przed właściwym użyciem.

Podobne artykuły