Jak wybrać odpowiednią wiertarkę udarową?

Podziel się:

Jak wybrać odpowiednią wiertarkę udarową? Do czego właściwie wykorzystuje się wiertarki udarowe? Na co zwrócić uwagę, kupując wiertarkę udarową? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule – zapraszamy do szybkiego zapoznania się z treścią.

  1. Czym jest wiertarka udarowa?
  2. Do czego wykorzystuje się wiertarki udarowe?
  3. Wiertarka udarowa – najważniejsze parametry

Co to jest wiertarka udarowa? W jakich sytuacjach znajdzie zastosowanie? Na jakie parametry techniczne trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby kupić odpowiednią wiertarkę udarową? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, znajdziesz je w niniejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do lektury.

Czym jest wiertarka udarowa?

Dostępne na rynku wiertarki udarowe to elektronarzędzia, które przypominają nieco standardowe urządzenia, ale dodatkowo mają odpowiedni mechanizm, który odpowiada za tak zwany udar. Oznacza to, że wiertło w trakcie wiercenia wykonuje swego rodzaju uderzenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrobić otwór w twardych materiałach – na przykład w betonie.

Standardowa wiertarka udarowa ma z reguły udar mechaniczno-zębatkowy. Narzędzie tego rodzaju wykorzystuje zębatki, które obracają się w przeciwnych kierunkach. Ruch ten generuje właśnie uderzenia. Ponadto można znaleźć wiertarki udarowe ze ślimakowym mechanizmem. Te modele natomiast wykonują posuwisto-zwrotny ruch, dzięki czemu wiertarka ma możliwość pracy z udarem.

Do czego wykorzystuje się wiertarki udarowe?

Do czego właściwie wykorzystuje się wiertarki udarowe? Narzędzia tego rodzaju to wszechstronne rozwiązania, dzięki którym bez problemu wywiercisz otwory na wkręty czy kołki w twardych materiałach. Doskonale nadają się do tworzenia otworów w betonie, cegle oraz innych materiałach, które najczęściej stosuje się przy murowaniu. Wiertarka udarowa świetnie sprawdzi się także do tworzenia otworów w metalu, drewnie czy tworzywach sztucznych. Wiertarki udarowe nierzadko wykorzystuje się także przy montażu ściennego uchwytu na telewizor czy listew przypodłogowych.

Jak wspominaliśmy, wiertarka udarowa jest wszechstronnym rozwiązaniem. Dzięki dodatkowym akcesoriom – a dokładniej końcówkom – możesz wykorzystać wiertarkę do mieszania murarskiej zaprawy czy nawet szlifowania powierzchni. Dlatego zawsze warto wybierać takie narzędzia, które pozwalają wykonać większą ilość różnorodnych prac, poza tworzeniem otworów w twardych materiałach.

Wiertarka udarowa – najważniejsze parametry

Kupując wiertarkę udarową, należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Do najważniejszych właściwości zalicza się moc wiertarki. To właśnie ona decyduje o tym, jakiej wielkości otwór będziemy mogli wywiercić za pomocą urządzenia. Maksymalna średnica wiercenia przy wiertarkach udarowych o mocy od 400 do 650 W wynosi 6-15 mm. Do obsługi otwornic poleca się wiertarki udarowe, których moc sięga minimum 800 W.

Kolejny parametr to maksymalna średnica wiercenia. Z reguły producenci podają tego rodzaju informacje w opisie produktu lub w danych technicznych. Specjaliści polecają, aby wybierać takie wiertarki udarowe, które są w stanie wykonać nieco większe otwory, niż potrzebujemy. Na przykład – chcesz wywiercić otwór o średnicy 10 mm? Wykorzystaj do tego wiertarkę udarową, która jest w stanie wykonać otwór o średnicy – chociażby – 15 mm.

Do ważnych parametrów zalicza się także zakres regulacji wiertarki. Modele, których moc wynosi więcej niż 600 W, są z reguły rozwiązaniem dwubiegunowym. To oznacza, że możesz bez problemu ustawić szybkie albo wolne obroty. Zaawansowane urządzenia mają jeszcze szerszy zakres regulacji, jeśli chodzi o prędkość obrotową. Na rynku dostępna jest również taka wiertarka udarowa, w której można ustawić określoną częstotliwość udaru. Dokładnie zapoznaj się z funkcjami interesującego Cię urządzenia, aby mieć pewność, że narzędzie spełni Twoje potrzeby i oczekiwania.

Zwróć także szczególną uwagę na rodzaj uchwytu. Większość wiertarek udarowych ma uchwyty kluczykowe, a zatem do ich obsługi potrzebny będzie odpowiedni kluczyk. Do zalet tego typu wiertarek zalicza się fakt, że dużo mocniej trzymają akcesoria – na przykład wiertła. Z drugiej jednak strony więcej czasu zajmuje wymiana osprzętu. Wadą wiertarek tego rodzaju jest również to, że może dojść do zgubienia kluczyka. A to z kolei sprawi, że nie będziesz mógł wymienić wiertła. Jeśli te wady są dla Ciebie sporym problemem, koniecznie wybierz wiertarki z bezkluczykowymi uchwytami samozaciskowymi.

Przy wiertarkach ważne jest także jej zasilanie. Jeśli podczas pracy nie zmieniasz swojego położenia, optymalnym rozwiązaniem będzie wiertarka udarowa przewodowa. Warto jednak wiedzieć, że wiertarka z przewodem zasilającym ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o pole manewru. Problem pojawia się również wtedy, gdy musisz wykonać otwór znajdujący się w sporej odległości od kontaktu. Drugim rozwiązaniem są wiertarki udarowe akumulatorowe. To mobilne narzędzia, którymi dużo łatwiej się manewruje. Do wad zalicza się jedynie to, że należy pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora.

Polecamy również zwrócić szczególną uwagę na komfort pracy. Wybieraj takie wiertarki udarowe, które mają uchwyt z gumą skutecznie tłumiącą wibracje. Ponadto sprawdź, czy odpowiada Ci waga interesującego Cię narzędzia. Ważne, aby wiertarka udarowa nie była dla Ciebie za dużym obciążeniem w trakcie pracy.

Podobne artykuły