Konkurencja pomiędzy krajami na świecie o utrzymanie na ich terenie najwyższych budynków zyskała na sile w ostatnich latach. Nowe technologie i opracowane materiały sprawiły że niemożliwe stało się możliwe – by zdobywać niezwykłe wysokości. Z najwyższego obecnie budynku świata, Burj Khalifa w Dubaju, wznoszącego się 828 metrów nad ziemią, prawie dwukrotnie wyższego od Petronas Towers, w Kuala Lumpur, który był najwyższym budynkiem świata, nie więcej niż 20 lat temu, można dostrzec różnicę.
Spis treści
Jaki jest najwyższy budynek na świecie w 2019 roku?
Przyjrzyjmy się więc teraz 10 najlepszym wieżom Rady ds. Budynków Wysokich i Siedlisk Miejskich z listy 100 Najwyższych Budynków budowlanych na świecie, dostępnej w Globalnej Bazie Danych Budynków Wysokich. Tutaj rozpoczyna się odliczanie:
10. Skyfame Center Landmark Tower (528m) – Nanning, Chiny
Wieża, która nosi nazwę deweloperów, ma 108 pięter i ma zostać ukończona w 2021 roku. Są to jednak wszystkie dostępne informacje dotyczące 10. wieży na świecie. Projektanci i deweloperzy nie wydali jeszcze żadnych oficjalnych oświadczeń ani wizualizacji.
Zobacz także: Samowola budowlana – co to jest? Co warto wiedzieć? Jaka jest kara?
9. China Zun Tower (528m) – Pekin, Chiny
Kolejna chińska wieża, która ma tą samą wysokość co poprzedniczka, jednak mamy tu więcej informacji do przekazania. Budynek wznosi się ponad nową rozbudową centralnych dzielnic biznesowych Pekinu. Został zaprojektowany przez międzynarodową praktykę architektoniczną Farrells.
Będzie on przeznaczony głównie na powierzchnie biurowe, z dodatkowym prywatnym klubem, tarasem widokowym i wysoko usytuowaną powierzchnią apartamentów na górze. Wieża będzie najwyższa w Chinach i najwyższa w strefie zagrożenia trzęsieniem ziemi. Stalowo-betonowe stężenie i solidno-betonowy rdzeń utrzymają budynek w stanie stabilnym. Wieża została oddana do użytku w 2018 r.
8. Centrum Finansowe Tianjin CTF (530m) – Tianjin, Chiny
97-piętrowa wieża została zaprojektowana przez amerykański Skidmore, Owings & Merrill (SOM) z siedzibą w Chicago w celu uzyskania złotego LEED. Gładko wygięta wieża posiada wysokowydajną konstrukcję, która optymalizuje dostęp światła dziennego i minimalizuje wpływ wiatru na powierzchnię wieży. Została oddana do użytku w lipcu 2019 roku.
7. Lotte World Tower (554,5m) – Seul, Korea Południowa
Jedyna wieża Korei Południowej na liście, która została już ukończona. Zakończone zostały również zewnętrzne prace budowlane, a jej otwarcie odbyło się na jesieni 2017 roku. 123-piętrowa wieża wielofunkcyjna jest najwyższym budynkiem w kraju i piątym na razie na świecie. W budynku znajdą się powierzchnie biurowe i hotel.
Zobacz także: Garderoba w sypialni – wygoda czy wymysł? Jak ją urządzić?
6. Global Financial Center Tower 1 (568m) – Shenyang, Chiny
Znany również jako Baoneng Shenyang Global Financial Center, chiński 114-piętrowy drapacz chmur został zaprojektowany przez brytyjską firmę międzynarodową Atkins. Jest przeznaczony na powierzchnie biurowe, z ekstrawaganckim salonem samochodowym na górze. Wieża ma być centralnym punktem dzielnicy biznesowej w przemysłowo i historycznie wartościowym mieście Chin, a jej otwarcie planowane jest na rok 2020.
5. Goldin Finance 117 (596,5m) – Tianjin, Chiny
Tak, to jest drugi drapacz chmur Tianjin na liście i piąty w Chinach, i nie jest to ostatni z nich. Rama konstrukcji 128-piętrowego wieżowca już jest ukończona i ma zostać otwarta w 2020 roku. Wieża o mieszanym zastosowaniu, zaprojektowana przez Arup Group, wykorzystuje zaawansowane techniki konstrukcyjne w celu zwiększenia stabilności. Charakteryzuje się diamentowym tarasem widokowym na jego szczycie.
4. Centrum Finansowe Ping An (599m) – Shenzhen, Chiny
Otwarcie 115-piętrowej wieży, ponownie autorstwa Kohna Pedersena Foxa, zaplanowano na rok 2016, ale otwarcie zostało opóźnione do 2017 roku. W obiekcie znajdą się powierzchnie biurowe, hotelowe i handlowe, a także taras widokowy na jego szczycie. W pełni ukończona konstrukcja stała się już cechą wyróżniającą centralną dzielnicę biznesową Shenzhen.
Zobacz także: Aranżacja łazienki – jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę w modnym stylu
3. Merdeka PNB118 (630m) – Kula Lumpur, Malezja
Zbliżamy się do szczytu listy z naszym trzecim co do wysokości niedokończonym drapaczem chmur, w innym dalekowschodnioazjatyckim kraju. 118-piętrowa wieża została zaprojektowana przez australijską praktykę architektoniczną Fender Katsalidis Architects. Po ukończeniu, zgodnie z oczekiwaniami, w 2020 roku, wieża będzie najwyższą budowlą Malezji, przewyższającą ostatecznie Petronas Towers. Jednak słynne na całym świecie wieże César Pelli utrzymają swój stan jako najwyższe bliźniacze wieże świata.
2. Wuhan Greenland Center (636m) – Wuhan, Chiny
Tu jest kolejna wieża, która została ukończona w 2018 roku. Wydaje się, że rok 2018 to rok, w którym można było spodziewać się cudów. Wieża wielofunkcyjna, autorstwa amerykańskiego architekta Adriana Smitha + Gordona Gill’a, ma gładko zakrzywioną obudowę i konstrukcję w kształcie statywu dla odporności na wiatr, tak jak w przypadku Burj Khalifa. Został on również zaprojektowany z kilkoma wysokoenergetycznymi rozwiązaniami użytkowymi.
Na liście najbardziej zdominowanej przez Chiny, moglibyśmy ogłosić najbardziej zaludniony kraj świata naszym zwycięzcą, ale czy możemy, gdy stracą swoje pierwsze miejsce?
1. Wieża Jeddah (1000m) – Jeddah, Arabia Saudyjska
Tak, dobrze to widziałeś. Zatoka znów uderza. Wydaje się, że „nowy” najwyższy budynek świata stanie się rzeczywistością w 2020 roku, przewyższając w końcu 828-metrowy drapacz chmur w Dubaju. Wieża będzie nie tylko najwyższą, ale pierwszą, która osiągnie punkt krytyczny 1 km. Wieża została zaprojektowana przez innego niż amerykański architekt Adrian Smith, projektanta jednego z najwyższych budynków na świecie, Burj Khalifa.
Zobacz także: Pralnia w domu – czym warto się kierować? Jak urządzić funkcjonalną pralnię?
Wieża będzie miała 167 pięter, z widokiem na morze czerwone, oraz pierwszą w swoim rodzaju szybką windę. W jej skład wejdą powierzchnie biurowe, hotel, apartamenty mieszkalne i powierzchnie handlowe. Podobnie jak Burj Khalifa i podziemne Centrum Wuhan Greenland, plan wieży przyjmie kształt statywu lub Y. Najwyraźniej jest to optymalny kształt architektury i budownictwa, który umożliwia osiągnięcie optymalnej stabilności dla wielkich wieżowców.
Tak więc, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, Wieża Jeddah będzie zdobywać tytuł Burj Khalifa 10 lat po tym, jak zdetronizował on tajwański Taipei 101. Czy sądzisz, że 1-kilometrowa wieża Jeddah Tower straci swój tytuł, gdy tylko zostanie zdobyty?