Jak wynika z nazwy, funkcją ścianek działowych jest podzielenie przestrzeni większej na mniejsze, ale osobne pomieszczenia. Ścianki działowe nie pełnią funkcji nośnych i nie są elementem konstrukcji budynku mającym wpływ na jego wytrzymałość.
Jednocześnie ścianka działowa nie może być wykonana z przysłowiowego papieru, ale być na tyle mocna, aby nie zawalać się pod wpływem własnego ciężaru, wytrzymywać opieranie się o nią, a także unieść ciężar lokowanych na niej elementów, np. podwieszanych regałów. Ważne jest przy tym, aby ścianka działowa nie przeciążała konstrukcji budynku. Jakie rodzaju ścianek działowych występują w budownictwie?
Spis treści
Funkcje ścianek działowych
Główną funkcją ścianek działowych jest wydzielenie przestrzeni, ale nie jest to funkcja jedyna. Oprócz tego ścianki działowe izolują od siebie wydzielone przestrzenie na płaszczyznach:
- termicznej, a więc cieplnej;
- akustycznej, czyli dźwiękoszczelnej albo przynajmniej ograniczającej wpływ dźwięków spoza ścianki;
- ochrony przeciwpożarowej, gdzie ścianki działowe z odpowiednich materiałów chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia.
Praktyczne znaczenie ścianek działowych
Szczególnie ostatnia z wymienionych funkcji może być w wykonaniu czasochłonna, gdyż najlepszym rozwiązaniem będzie w tym wypadku ścianka murowana. Tymczasem najczęściej ścianki działowe są wykonywane w przestrzeniach biurowych albo magazynowych, np. w halach stalowych. Służą do podzielenia przestrzeni na mniejsze pomieszczenia albo wydzielenia stref i chodzi tutaj i o elastyczność przy ewentualnych zmianach aranżacyjnych, szybkość realizacji oraz o koszty zabudowy wewnętrznej. To powoduje, że najczęściej spotykane są szkieletowe ścianki działowe oparte o konstrukcje metalowe. Mogą to być ścianki jedynie obłożone płytami gipsowo kartonowymi, jak i wypełnione wewnątrz materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną lub pianką PUR. Zamiast ścianek ceglanych łatwiejsze do wykonania, a i lżejsze dla konstrukcji nośnych będą ścianki działowe z bloczków silikatowych albo betonu komórkowego. W tym wypadku jednak również konieczne jest zastosowanie do obłożenia płyt g-k albo alternatywne pokrycie tynkiem. Droższe, ale otynkowane ścianki działowe są bardziej odporne na grzyby i pleśń oraz ogień, ale są jednocześnie bardziej kruche od elastycznych konstrukcji okładanych płytami g-k albo gipsowo-włóknowymi.
Ścianki działowe niezamykające światła i przestrzeni
Czasami zachodzi potrzeba wydzielenia pomieszczeń, ale jednocześnie bez pozbawiania ich dopływu naturalnego światła. Wówczas ścianki działowe powstają po prostu z szyb, umieszczonych w specjalnych profilach, ale można je również zbudować z pustaków szklanych albo luksferów. Szyby są w tym wypadku najwygodniejsze, ponieważ przy wymogach prywatności albo tajności można w tym wypadku zamontować żaluzje. Z kolei profile mogą z powodzeniem posłużyć jako miejsce na okablowanie oraz na niezbędne w biurach gniazdka elektryczne.
Ścianki działowe dedykowane
Ścianki działowe dedykowane to już produkt specjalistyczny, znacznie usprawniający aranżowanie wydzielonych pomieszczeń. Są to modułowe systemy ścianek działowych, umożliwiające w praktyce dowolne łączenie poszczególnych segmentów, dopasowując bardzo precyzyjnie projekt i wykonanie do potrzeb danej zabudowy.
Tego rodzaju rozwiązania konstrukcyjne powstają przy użyciu różnorodnych materiałów. Najczęściej są to:
- szyby float;
- szkło hartowane;
- szyby zespolone;
- szyby foliowane;
- szkło piaskowane;
- szkło trawione;
- szyby grawerowane;
- poliwęglan.
Oprócz materiałów przeziernych montaż modułowych systemów ścianek działowych uwzględnia użycie elementów nieprzeziernych. Są one wykonywane z płyt g-k, ale używane są również płyty fornirowane, moduły tapicerowane oraz laminowane meblowe i moduły lakierowane ze wzmocnieniem blachą.
Dla wymagającego przedsiębiorcy najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie dedykowanych systemów modułowych ścianek działowych, które bez problemu można dostosować do każdych potrzeb.