Zabudowa grzejnika. Dowiedz się jak zasłonić kaloryfer. Wskazówki

Podziel się:
Zabudowa Grzejnika

Zabudowa grzejnika to sposób na zakrycie tego potrzebnego, ale zwykle mało urodziwego elementu wyposażenia mieszkania. Niemal nieograniczona ilość wzorów i kolorów zachęca do eksperymentowania. Nim jednak zabudowa kaloryfera zostanie wybrana, warto wiedzieć, czym, oprócz gustu, warto się kierować. Zastanawiasz się, jak zasłonić grzejnik? Sprawdź ten poradnik!

Zabudowa grzejnika – od czego zacząć?

Przed montażem zabudowy grzejnika trzeba pamiętać o zachowaniu właściwego poziomu przewodnictwa cieplnego. Zgromadzona w kaloryferze gorąca woda oddaje ciepło do pomieszczenia na dwa sposoby. Pierwszym jest sama jego powierzchnia, wykonana z przewodzącego ciepło metalu. Drugim (w nowoczesnych grzejnikach) są żebrowane znajdujących się na górze konstrukcji.

Ważne jest także zapewnienie odpowiedniej przestrzeni dla głowicy termostatycznej. Nie powinna być ona zabudowana, a jeśli już, po jej stronie nie może być to lity materiał. W przeciwnym razie będzie się nadmiernie nagrzewała. Poskutkuje to automatycznym obniżeniem temperatury w pomieszczeniu.

Aby zminimalizować straty ciepła, zabudowa do grzejnika powinna być wykonana z materiału przepuszczającego energię termiczną, np. z metalu. Wystrój wnętrza nie zawsze jednak na to pozwala. W przypadku zastosowania materiałów absorbujących ciepło, takich jak drewno czy szkło, niezbędne są otwory, przez które ciepło będzie przenikać do pokoju.

Zobacz także: Jaka jest najlepsza farba do łazienki?

Zabudowa grzejnika z parapetem

W przypadku kaloryfera o podobnej wysokości i szerokości, co parapet można zamontować konstrukcję, która pozostawi po 10 – 15 cm z każdej strony. Dzięki temu gorące powietrze może się z niego swobodnie wydobywać, a głowica termostatyczna będzie działać prawidłowo.

Niekiedy jednak grzejnik jest znacznie mniejszy od szerokości i długości parapetu. Estetyczny wygląd można wówczas osiągnąć poprzez dopasowanie zabudowy do rozmiarów parapetu. W takiej sytuacji należy jednak zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc prześwitująca konstrukcja.

Zabudowa grzejnika pod oknem

Zabudowa kaloryfera wysuniętego przed linię parapetu to dobra okazja do dodania nowej przestrzeni do postawienia np. ozdobnych przedmiotów. Otoczenie go z przodu dekoracyjnym panelem można połączyć z zamontowaniem nad nim półki.

Samotnie stojący, nawet obudowany, grzejnik nie w każdym pomieszczeniu będzie wyglądał jednak dobrze. Zabiegiem, który uczyni go niewidocznym, jest dostawienie do niego mebli. Wykonane z tego samego materiału komody lub szafa sprawią, że kaloryfer stanie się naturalnym przedłużeniem stojących pod ścianą mebli.

Zabudowa grzejnika z półkami

Niezależnie od tego, w którym miejscu znajduje się kaloryfer, można mu nadać dodatkowej funkcjonalności, tworząc z niego ozdobny element mebla. Zabudowa do grzejnika może wówczas służyć jako dodatkowa półka. W tej aranżacji jednak, zamiast dostawiania mebli, sama konstrukcja wyposażona jest w dodatkowe półki.

Powiększona przestrzeń na trzymanie pod ręką przedmiotów codziennego użytku sprawdzi się nie tylko w pokoju dziennym czy sypialni. Zabudowa grzejnika w kuchni pozwoli trzymać pod ręką przybory do gotowania, przyprawy czy sztućce.

Tak skonstruowanej zabudowie kaloryfera warto więc nadać odrobiny lekkości. Najłatwiej osiągnąć to, pozostawiając część półek bez drzwiczek. Z racji zamknięcia grzejnika od boków ważne jest, by pamiętać o obłożeniu kaloryfera nie litą, a prześwitującą osłoną.

Zobacz także: Jak urządzić aneks kuchenny z salonem? Inspiracje i porady

Elegancka zabudowa grzejnika

Odpowiedni materiał do osłony kaloryfera może podkreślić wystrój pomieszczenia lub wtopić się nie bez ujmowania mu szyku. Szczególnie dobrze wyglądać będą zabudowy wykonane z drewna oraz z fantazyjnymi wzorami.

Drewniana zabudowa grzejnika

Materiałami, którymi można osłonić kaloryfer, są zarówno drewno, jak i płyty MDF. Jako że drewno jest materiałem, który słabo przewodzi ciepło, nie powinno się obudowywać kaloryfera jednolitą płytą.

Zapewnienie prawidłowej cyrkulacji jest możliwe przy zastosowaniu drewnianych listew ułożonych w formie żeberek. Tego typu ozdoba będzie dobra zwłaszcza w starszych domach lub mieszkaniach jako zabudowa grzejnika żeliwnego.

Ażurowa zabudowa grzejnika

Prześwitująca osłona z wydrążonymi ozdobnymi wzorami to dekoracja, która jak żadna inna pozwala oddać gust właścicieli domu. Zabudowa kaloryfera wykonana z drewna lub płyty MDF to dobry wybór do pomieszczeń urządzonych w klasycznym stylu. Osłona z metalu lub szkła będzie prezentować się świetnie w mieszkaniu nowoczesnym.

Ozdobne obudowy kaloryferów kupić można w wielu sklepach budowlanych. Możliwa jest też własna, oryginalna zabudowa grzejnika. Cena projektu zleconego firmie aranżującej wnętrza jest jednak wyższa od osłony zakupionej w sklepie.

Nieestetyczny kaloryfer może zepsuć wygląd nawet najpiękniej urządzonego pokoju. Na szczęście spójną aranżację pomieszczenia można stworzyć w prosty i niedrogi sposób, montując zabudowę do grzejnika. Zyskać dzięki temu można także dodatkowe miejsce na różne przedmioty, a w konsekwencji satysfakcję z urządzenia jednocześnie stylowego i funkcjonalnego domu.

Podobne artykuły