Do czego wykorzystać tynki mozaikowe?

Podziel się:

Tynki mozaikowe to produkt uniwersalny, który nadaje się do wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Dzięki swojej funkcjonalności i dostępności kolorów coraz więcej ludzi decyduje się na wybór tego produktu. Dodatkowo tynki mozaikowe są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, nadadzą oryginalny wygląd każdemu wnętrzu.

Czym są tynki mozaikowe?

To materiał przeznaczony do pokrywania ścian, elewacji, należy do tynków z grupy cienkowarstwowych o grubości 3 mm. Powstaje z żywicy akrylowej i naturalnego lub barwionego kruszywa. Tynki mozaikowe zatrzymują wchłanianie wody, co pozwala w zapobieganiu gromadzeniu się wilgoci pod produktem.

Zobacz także: Rodzaje farb do ścian

Tynk mozaikowy- kolory

Gama kolorystyczna tynków jest szeroka, to wszystko za sprawą kolorowego kruszywa, które pozwala łączyć ze sobą przeróżne odcienie. Dzięki temu sklepy budowlane posiadają szeroki asortyment tynków mozaikowych, odpowiedni do wszelkich powierzchni. Warto pamiętać o odpiwednimczyszceniu by kolory nie traciły swojej intensywności mimo upływu czasu.

Nakładanie tynku mozaikowego 

Proces nakładania nie jest skomplikowany, wymaga jedynie trzymania się konkretnych reguł, co zdecydowanie skróci cały okres pracy. Na początku trzeba określić, jaki jest rodzaj elewacji i odpowiednio go przygotować. Ważna jest chłonność powierzchni, którą zapewnia warstwa gruntu położonego przed tynkowaniem. Podłoże musi być wyrównane, by produkt mógłby być prawidłowo zaaplikowany. Jeśli decydujemy się na zewnętrzne tynkowanie, zwróćmy uwagę na warunki atmosferyczne, ważne, aby temperatura była w granicach 10-15 stopni bez opadów czy mocnego słońca. Sam proces nakładania również ma kilka zasad:

  • wprowadzamy tynki na ścianę za pomocą plastikowej packi, która działa wygładzająco,
  • ruchy nie mogą być koliste, nakładamy od góry w dół, bądź na odwrót,
  • pozostawimy powierzchnię na kilkanaście godzin do całkowitego wyschnięcia.

Odpowiednio zaaplikowany tynk mozaikowy będzie służyć latami bez większych uszkodzeń czy uszczerbków.

Zobacz także: Adaptacja poddasza – formalności i porady podczas przerabiania strychu

Gdzie pasuje tynk mozaikowy?

Używanie tynków mozaikowych to trwały i efektywny sposób na wykończenia wnętrzarskie. To tworzywo mocno uniwersalne, dzięki łatwej aplikacji może być wykorzystane na wielu powierzchniach. Tynk może być nakładany:

  • wewnątrz,
  • zewnątrz.

Jeśli decydujemy się wykorzystać produkt wewnątrz budynku, często decyzja pada na łazienki, salony czy kuchnie, czyli miejsca, gdzie powierzchnie są mocno narażone na zabrudzenia. Wpływa na to fakt, iż tynki można czyścić wodą bez ryzyka zniszczenia czy innych mechanicznych uszkodzeń.

Od zewnętrznej strony klienci decydują się najczęściej na pokrycie elewacji, podmurówek bądź pilastrów tynkiem mozaikowym. Jego elastyczność pozwala dotrzeć nawet do wąskich szczelin, dlatego też wykorzystywany jest do ozdabiania wejść czy zamiast kafelków płytek ściennych. Tynki mozaikowe to kolejne funkcjonalne rozwiązanie w budownictwie, nadaje powierzchnią oryginalnego i nietypowego wyglądu. Szeroka dostępność kolorów pozwala dopasować produkt do każdego wnętrza.

Podobne artykuły