Jak urządzić aneks kuchenny z salonem? Inspiracje i porady

Podziel się:
aneks kuchenny z salonem

W nowoczesnym budownictwie bardzo często spotykamy kuchnię otwartą na salon. Wiele osób kojarzy takie rozwiązanie z dużym metrażem mieszkania, jednak kuchnia połączona z salonem równie dobrze sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Czy warto podążać za modą? Czy warto postawić na otwartą kuchnię? Jakie ma wady i zalety otwarta kuchnia? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 

Salon z aneksem kuchennym – kiedy to się sprawdzi?

Salon z aneksem kuchennym najczęściej sprawdza się w przypadku zamkniętej i ciemnej kuchni, która jest zlokalizowana przy salonie. W takiej sytuacji możne wyburzyć ścianę działową, tworząc jedną otwartą przestrzeń. Takie rozwiązanie jest dobre dla rodzin z dziećmi lub osób lubiących gotować i często przyjmujących gości. Wówczas mamy kontakt z gośćmi bez przerywania gotowania. W przypadku osób sporadycznie gotujących takie rozwiązanie nie jest polecane.

Łącząc kuchnię z salonem, często największym wyzwaniem jest zachowanie spójności pomiędzy salonem a kuchnią. Pierwszym wspólnym elementem powinna być podłoga, dobrze jest, aby podłoga była wykonana z jednolitego materiały. Podobne fronty sprawią, że cała przestrzeń będzie optycznie wydawała się większa.

Zobacz także: Jak wyczyścić zmywarkę?

Cechy nowoczesnego aneksu kuchennego

Planując nowoczesny aneks kuchenny, warto poznać kilka podstawowych zasad aranżacji, które sprawią, że wnętrza nabiorą charakteru.

Kolor. Tutaj mamy duże pole do manewru. Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia, to idealnie sprawdzą się jasne kolory. Do tego warto zadbać, aby nie było wyraźniej linii podziału pomiędzy pomieszczeniami. To sprawi, że salon z kuchnią będzie stanowił jedną dużą powierzchnię.

W przypadku małej powierzchni warto rozważyć wielofunkcyjne wykorzystanie poszczególnych elementów. Przykładowo blat może być również miejscem do pracy. Takie elastyczne rozwiązania pomogą dopasować nam wnętrze do potrzeb.

Minimalizm w aranżacji oraz brak widocznego sprzętu AGD. Cechą nowoczesnego aneksu kuchennego jest również maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Ważnym elementem jest również oświetlenie. W przypadku aneksu kuchennego dobrze sprawdzi się zarówno oświetlenie punktowe jak i strefowe.

Stosując się do tych kilku podstawowych rad, nawet z małej kuchni możemy uzyskać bardzo funkcjonalne pomieszczenie.

Styl – unikaj różnic w obu sekcjach

Planując połączenie kuchni z salonem, powinniśmy pamiętać o tym, aby umownie wydzielić strefy jednocześnie zachowując spójność kolorystyki i innych elementów wyposażenia pomiędzy nimi. Zazwyczaj jest wydzielona strefa kuchenno-jadalna oraz strefa wypoczynkowa. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się wykonanie mebli wypoczynkowych jak i kuchennych z podobnych materiałów.

Powinniśmy zadbać o jednolitą barwę kolorów. Np. wszystko jest w jasnych i ciepłych barwach. Ważnym elementem jest również zachowanie jednego stylu frontów meblowych.

Wady salonu połączonego z kuchnią

Każdy kij ma dwa końce. Nie inaczej jest w przypadku aneksu kuchennego. Pomimo wielu zalet, ma on oczywiście i swoje wady. 

1. Zapachy

Nie da się uniknąć rozprzestrzeniania kuchennych zapachów w przypadku aneksu kuchennego otwartego na salon. Nawet jeżeli będziemy mieli bardzo wydajne systemy do wentylacji, musimy liczyć się z przedostawaniem zapachów do salonu.

2. Utrzymanie porządku

W przypadku kuchni otwartej na salon sprzęty AGD pełnią również rolę dekoracji, powinny one prezentować się atrakcyjnie, co może znacząco wpłynąć na ich cenę.

Bardzo ważnym aspektem jest również utrzymanie porządku, najlepiej jest sprzątać bezpośrednio po posiłku. Jeżeli przyjmujemy gości, musimy mieć świadomość, że zobaczą oni w naszej kuchni bałagan po przygotowanym posiłku.

Zobacz także: Tapeta w kuchni- jaką wybrać?

3. Hałas

Kolejnym elementem, który trudno wyeliminować z otwartej kuchni to kuchenne hałasy. Może to być pracująca zmywarka, pracujący okap czy też zwykłe dźwięki przygotowania potraw.

4. Bezpieczeństwo

W przypadku małych dzieci powinniśmy pamiętać o tym, że kuchnia to potencjalnie bardzo niebezpieczne miejsce. Zarówno jeżeli chodzi o dostęp do przedmiotów takich jak noże oraz możliwość poparzenia podczas gotowania czy też przez piekarnik.

Najważniejsze elementy aneksu kuchennego, które muszą się w nim znaleźć

Na pierwszym miejscu jest ergonomia. Jeżeli planujemy otwarty aneks kuchenny, to powinniśmy zadbać o ergonomię, to od tego elementu zależy komfort jego użytkowania w przyszłości.

Podstawowa zasada mówi, że poszczególne elementy muszą komponować się w jedną, logicznie ułożoną całość. Strefy kuchenne dobrze jest układać według własnej specyfiki pracy i przygotowywania posiłków. Dzięki temu uzyskamy najlepsze efekty.

Najczęściej spotykanym układem jest rozpoczęcie strefy od lodówki. Obok jest blat roboczy, gdzie przygotowujemy produkty do dalszej obróbki. Kolejnym punktem powinien być zlewozmywak. Kolejna strefa to blat, gdzie powstaje finalne danie i na samym końcu płyta gazowa lub grzewcza. To jest idealny według specjalistów układ kuchni.

Tak zaplanowana kuchnia zagwarantuje nam swobodne codzienne użytkowanie, wyeliminuje nam lawirowanie pomiędzy poszczególnymi stanowiskami i zapewni wygodną ciągłość pracy.

Jeżeli mamy zbyt mało miejsca, to możemy pokusić się o wyspę kuchenną. Jest to dodatkowe miejsce, które możemy wykorzystać do pracy. Wyspa kuchenna najlepiej jeżeli będzie zaprojektowana w taki sposób, aby zasłonić część kuchni.

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem jest sprawna i wydajna wentylacja. Wcześniej wspomniano o tym, że zapachy z kuchni się rozchodzą po domu. Odpowiedniej jakości wentylacja może ograniczyć ten problem. Dobry wyborem będzie zamontowanie wydajnego i co bardzo istotne cichego okapu. Tutaj właściwie nie ma miejsca na kompromis. Jeżeli nie chcemy rozchodzących się po salonie zapachów, to okap musi być mocny.

Zobacz także: Styl skandynawski – czym się charakteryzuje? Najpiękniejsze wnętrza w stylu skandynawskim

Ponieważ mamy do czynienia z otwartą przestrzenią powinniśmy zadbać o wygląd okapu, aby był jednocześnie wydajny i okazale się prezentował.

Ostatnim elementem, który jest niezbędny w przypadku aneksu kuchennego otwartego na salon to czystość. Specyfika tego miejsca wymaga od nas utrzymywania stałego porządku. Szczególnie ważna jest okolica zlewozmywaka.

Dobrym rozwiązaniem są baterie umożliwiające rozwijanie wylewki z kranu. Tego rodzaju bateria znacznie poprawia funkcjonalność.

Warto jest pozbyć się zbędnych elementów takich jak artykuły spożywcze, sprzęty kuchenne itp. z blatu. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie różnego rodzaju stojaków i segregatorów do uporządkowania przestrzeni na blatach.

Połączenie kuchni z salonem i stworzenie jednej wspólnej przestrzeni ma wiele zalet. Należy jednak pamiętać, o kilku opisanych w powyższym artykule elementach. Dzięki temu uda nam się stworzyć funkcjonalną przestrzeń, która jednocześnie będzie ozdobą naszego domu.

Podobne artykuły