Aranżacja łazienki – jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę w modnym stylu

Podziel się:
Aranżacja łazienki

Łazienka to pomieszczenie, które przede wszystkim powinno być funkcjonalne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować je w modny sposób, zgodny z obecnymi trendami ze świata wnętrzarskiego. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę przy aranżacji łazienki. Przekonasz się również, jakie są obecnie najmodniejsze kolory łazienek i jak zaprojektować ją w nowoczesnym stylu!

Aranżacja łazienki – zasady, o których warto pamiętać

Wanna czy prysznic? Styl minimalistyczny czy glamour? A może trzeba zrezygnować z kilku półek na rzecz pralki? To jedne z pytań, które mogą pojawić się podczas projektowania łazienki lub aranżowania jej na nowo. Oczywiście wszystko zależy od powierzchni pomieszczenia – inaczej będzie projektować się małą łazienkę w bloku, łazienkę na poddaszu w domku jednorodzinnym, a jeszcze inaczej salon kąpielowy w willi. Niemniej istnieją pewne aspekty, na które za każdym razem należy zwracać uwagę.

Przede wszystkim, dla kogo łazienka jest przeznaczona: jeśli będą z niej korzystać dzieci, warto pomyśleć o elementach antypoślizgowych. Dodatkowe zabezpieczenia i podpory będą konieczne w łazience, którą używają osoby starsze lub te z niepełnosprawnościami. Poza tym warto również zastanowić się nad wyborem materiałów: płytki glazurowane, a może terakota lub gres? Gdy już wszystkie powyższe sprawy zostaną ustalone, można brać się za dobór kolorów, oświetlenia i mebli zgodnie z wybranym przez siebie stylem.

Zobacz także: Pralnia w domu – czym warto się kierować? Jak urządzić funkcjonalną pralnię?

Łazienka glamour

Gdy mowa o modnym, nowoczesnym wystroju, na pierwszy plan wysuwa się słowo „glamour”, nawiązujące do blasku, uroku i wizualnego bogactwa. Główną rolę w tworzeniu modnej łazienki odgrywają płytki glamour – czyli te o jasnych barwach z dodatkami, finezyjnie wykończone lub łączone w mozaikę – najlepiej wielkoformatowe. Ważny jest również odpowiedni dobór mebli łazienkowych. Jako szafka pod umywalkę glamour sprawdzi się ta w stylu ludwikowskim i w połączeniu z pozostałymi meblami stworzy iście pałacowy klimat. W stylu glamour można postawić również na nowoczesność – najważniejsze, aby całość tworzyła elegancki i spójny wygląd. Można ku temu wykorzystać ponadczasowe kolory, takie jak biel, beż granat i złoto.

Łazienka biało-czarna glamour

Łazienka glamour może opierać się na zestawieniu dwóch kontrastujących ze sobą barw. Najbardziej znanym połączeniem jest biel i czerń, które razem tworzą elegancji wystrój. Stylu dopełnią meble łazienkowe glamour, takie jak ceramiczna wanna z ozdobnymi nóżkami, duże lustro w ozdobnej ramie oraz szafki z eleganckimi uchwytami. Kontrast czerni i bieli dobrze sprawdzi się w mniejszych powierzchniach. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby łazienkę glamour w bloku urządzić właśnie w takim stylu.

Łazienka glamour złota

Nowoczesna łazienka glamour często ozdabiana jest złotymi wykończeniami. Czy można jednak kolor złoty przenieść na dominującą barwę? Cóż, ogranicza jedynie wyobraźnia i budżet. Jak już wcześniej wspominano, styl glamour bardzo lubi złoty kolor oraz blask, który najdokładniej przejawia się w królewskim wystroju. Duża wolnostojąca wanna na złotych nóżkach, pozłacana mozaika na jednej ze ścian, a także złote wykończenia w postaci listew, ramy lustra i żyrandoli. Taki zestaw można łączyć z różnymi kolorami: mogą to być zarówno jasne, jak i te ciemniejsze barwy takie jak granat, a także marmurowe płytki. Ważne jest, aby w złotej łazience również zachować umiar wobec złotych wykończeń – zasada ta jest szczególnie istotna w kontekście małych łazienek w bloku.

Styl boho glamour

W stylu glamour stosunkowo rzadko pojawiają się drewniane wykończenia. O wiele częściej spotkać można marmurowe, ceramiczne elementy wyposażenia, wzbogacane o metalowe detale w kolorze złota. Jednak styl glamour można łączyć z innymi i adaptować do własnych potrzeb. Jednym ze sposobów na aranżację ciekawego wnętrza łazienki jest połączenie stylu glamour ze stylem boho. Tym sposobem można przemycić płytki imitujące drewno, połączyć je z jasnymi bądź ciemnymi kolorami oraz złotymi akcentami. Styl boho charakteryzuje się także odważnymi, kolorowymi barwami. Odradza się jednak łączenia tych barw ze stylem glamour, ponieważ całość może wyjść nieco kiczowato.

Zobacz także: Pralka w kuchni – czy to dobry pomysł?

Łazienka ze złotymi dodatkami

Nie tylko styl glamour charakteryzuje się użyciem złotych dodatków – można je przemycić również w zupełnie innych wystrojach modnych łazienek. Złoto jest kolorem, który rozjaśni całe pomieszczenie, nada mu także wytwornego i luksusowego wyglądu poprzez emanowany chłód i sterylność. Wyżej została przedstawiona propozycja zaaranżowania złotej łazienki w stylu glamour, jednak złoto dobrze sprawdzi się również jedynie w postaci dodatków. Jest to opcja dla tych, którzy jedynie pragną urozmaicić wnętrze łazienki, a nie topić ją w luksusie. Takie pomieszczenie można pomalować na różne kolory: od bieli, beżów, aż po granat, zieleń, a nawet czerń.

Warto połączyć ze sobą niektóre kolory – łazienka nabierze wtedy charakteru, a jej wystrój stanie się ciekawszy i pełniejszy. Jedną z opcji jest projekt białej łazienki, w której jedną ścianę wyłoży się ciekawą, kolorową mozaiką (np. taka przypominającą wzory na perskim dywanie) i wzbogaci o złote detale na uchwytach do szafek, wieszakach na ręczniki lub obramowaniu lustra. Aranżując w łazience złote dodatki, warto pamiętać, aby materiał był wysokiej jakości, inaczej złote elementy szybko się zniszczą i zamiast eleganckiego wyglądu stworzą wrażenie niechlujności.

Beżowo-złota łazienka

Złoto i beże to jedno z połączeń kolorystycznych, które tworzy ze sobą spójną, harmonijną całość. Samo złoto dobrze czuje się w towarzystwie naturalnego kamienia – warto więc postawić na jasnobeżowe odzienie marmuru na ścianach lub na blacie pod umywalką. Warto również wspomnieć, że samo złoto występuje w różnych odcieniach – żółte złoto, różowe lub czerwone. Ważne jest, aby nie łączyć ich ze sobą, a zdecydować się na jeden. W przypadku łączenia złota z beżem zdecydowanie lepiej sprawdzi się jego żółty odcień.

Czarno-złota łazienka

Zupełnym przeciwieństwem jest połączenie złota z ciemnymi barwami, a już w szczególności z czernią. Taki kontrast nada łazience eleganckiego charakteru, a jednocześnie rozjaśni ciemne powierzchnie. Można tu poeksperymentować z odcieniami złota i sprawdzić, czy lepiej będzie się prezentowało żółte, czy może różowe. Złoto może wystąpić na wyposażeniu: baterii do wanny lub prysznica, kranu przy umywalce, a także przy dodatkach. Czarno-złota łazienka, w połączeniu z dobrze dobranym oświetleniem może sprawdzić się także w niewielkim pomieszczeniu bez okien.

Styl nowoczesny – łazienka na poddaszu

Wyzwaniem dla projektantów wnętrz jest zaaranżowanie łazienki na poddaszu. Skosy i ograniczony metraż sprawiają, że taki projekt musi być jeszcze dokładniej przemyślany tak, aby łazienka w dalszym ciągu spełniała swoją najważniejszą funkcję, czyli była miejscem relaksu. Wydawać się może, że to właśnie skosy stanowią największą przeszkodę w projektowaniu łazienki, jednak przestrzeń pod nimi jest idealnym miejscem na wannę w zabudowie lub nawet tę wolnostojącą. Należy jednak pamiętać, aby skos nie wymagał podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny pochylania się w nienaturalny sposób.

W łazienkach na poddaszu nie trzeba ograniczać się jedynie do wanny. Tam, gdzie pozwala na to przestrzeń prostego sufitu, czyli w najwyższej części łazienki można postawić również i prysznic. Po drugiej stronie ściany ze skosem znajdzie się wtedy miejsce na umywalkę. Dobrym rozwiązaniem jest zaaranżowanie długiego blatu z jedną lub dwoma umywalkami, które razem z lustrem tworzyłyby jedną, spójną całość.

Zobacz także: Garderoba w sypialni – wygoda czy wymysł? Jak ją urządzić?

Jeśli natomiast chodzi o kolorystykę w łazience na poddaszu, warto uzależnić dobór barw od jej powierzchni. W większych łazienkach można swobodnie postawić na ciemniejsze barwy w tonie granatu, bordo lub butelkowej zieleni. Gdy jednak metraż jest dość skromny, lepiej postawić na jasne kolory: pastelowe, beże lub odcienie bieli czy szarości. Łazienka na poddaszu ma również swoje zalety – głównie w postaci okien dachowych, które wpuszczają do wnętrza naturalne światło słoneczne, dzięki czemu w ciągu dnia nie trzeba zapalać światła i można także postawić żywe roślinki, które dopełnią dekoracyjnie wystrój łazienki.

Styl nowoczesny – czarna łazienka

Nowoczesna aranżacja klasycznego wystroju łazienki to odwrócenie znanych i powszechnie stosowanych standardów. Mowa o postawieniu na elegancją, czarną barwę, najlepiej o matowym odcieniu. Czerń w postaci płytek naściennych może być stylizowana na marmur z jasnymi elementami lub stworzona na zasadzie mozaiki w połączeniu z białym kolorem. Ważne, aby taka łazienka była prosta i nie posiadała wielu dodatków. Styl nowoczesny charakteryzuje się bowiem praktycznością poprzez prostotę i klarowność. Dekoracje powinny być staranie dobrane: można umieścić w rogu roślinkę lub dużą szklaną osłonę na świecę.

Ostatnio modnym trendem jest stosowanie total looku, który wszedł także do aranżacji wnętrz. Nie oznacza to, że cała łazienka powinna tonąć w czerni (jest to dobre rozwiązanie dla dużej łazienki, jednak w przypadku małej przestrzeni może się nie sprawdzić). Intensywny kolor można przełamać elementami z jasnego drewna np. na blacie pod umywalką oraz białą ceramiką. Odpowiednią grę odcieni tworzy również oświetlenie, które odgrywa kluczową rolę szczególnie w najbardziej odważnej aranżacji – kiedy stawiamy na czarną podłogę i ściany. W takim wypadku oświetlenie warto rozłożyć w różnych miejscach pomieszczenia, nie tylko w centralnym punkcie na suficie, ale również wokół lustra i przy wannie lub prysznicu.

Łazienka w stylu skandynawskim

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z chłodnej i nieco dzikiej Północy. Jako styl wnętrzarski charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Zainspirowany szwedzkim lagom czy duńskim hygge sprawia, że wnętrze jest również przytulne i zachęca do wypoczynku. Do podstawowych elementów zalicza się wykorzystanie surowców naturalnych, dlatego najczęściej pojawiającym się materiałem jest drewno lub marmur czy granit.

Styl skandynawski charakteryzuje się również jak najdokładniejszym wykorzystaniem światła, dlatego, jeśli masz w łazience okna, zrezygnuj z firan i żaluzji. W kolorystyce zaś dominują jasne barwy: biele, beże, odcienie szarości. W łazience w stylu skandynawskim nie znajdziesz intensywnych kolorów czy różnorodnych wzorów, za to z pewnością Twoje oko przykuje duże, nieozdobione lustro.

Łazienka w stylu hiszpańskim

Z chłodnej Północy przenosimy się do słonecznego Południa Europy, gdzie barwy są nieco żywsze i łączy się je z ciekawymi wzorami. Mimo że projekty łazienek w stylu hiszpańskim charakteryzują się intensywnością kolorów lub różnorodną kombinacją wzorów, daleko im do kiczu. Dominują tu ciepłe barwy, takie jak pomarańcz, zieleń, czerwień, granat. Można również wejść w łagodniejszą wersję, decydując się na odcienie błękitu. W takiej łazience nie może zabraknąć kolorowej mozaiki. Przeważają motywy geometryczne, jednak często wybierane są także motywy florystyczne. Taką mozaiką najlepiej pokryć podłogę lub jedną ze ścian – nada to charakteru wnętrza i przy tym nie przytłoczy. W łazience w stylu hiszpańskim ważne są również detale. Wystrój uzupełniają stalowe lub mosiężne haczyki na szafki czy stelaż umywali – a najlepiej sprawdzą się żywe rośliny.

Zobacz także: Aranżacja kuchni – jak to zrobić prawidłowo?

Łazienka w stylu nowojorskim

Tym, którzy cenią sobie elegancję i szyk poleca się aranżację łazienki w stylu nowojorskim. Elegancja i przepych przejawia się nie w mnogości dekoracji, a w wysokiej jakości materiałach, z których wykonuje się wyposażanie łazienki. Dominuje marmur i granit, a także wysokiej jakości ceramika, a wszystko w towarzystwie jasnych barw: odcieni bieli, beżu czy écru. Podczas aranżacji warto kierować się zasadą 70-20-10, w której 70% stanowią jasne barwy przeważnie na podłodze czy ścianach, 20% to kolor uzupełniający, przełamujący nieco jasne kolory. 10% to wyrazisty akcent, który będzie idealnym dopełnieniem eleganckiego wnętrza. Mogą to być żywe kolory na obramowaniu lustra, zasłony do prysznica czy uchwytów do szafek.

Ekskluzywny charakter pomieszczenia tworzą nie tylko odpowiednio dobrane meble oraz szlachetne surowce, ale także detale. Przeważnie dominuje w nich kolor złoty. W łazience w stylu nowojorskim nie ma miejsca na zbyt wiele ozdób, a główną z nich powinno być duże lustro w ozdobnej ramie. Intrygujący akcent można przemycić w oświetleniu i wyboru ekstrawaganckiej lampy. Samo pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone, a lampy w postaci żyrandoli, lamp ledowych przy lustrze lub w okolicach wanny/prysznica równomiernie rozmieszczone po całej łazience. W stylu nowojorskim najważniejsze jest, aby wszystkie elementy wystroju były ze sobą spójne i tworzyły harmonijną, elegancką całość.

Funkcjonalną łazienkę można zaprojektować w nowoczesnym, modnym stylu – a ich oferta jest szeroka. Skandynawski minimalizm, kolory rodem z Hiszpanii a może pełen luksusu styl glamour? Wybór zależy od Ciebie! Gdy zdecydujesz się na białą łazienkę, złote dodatki lub te imitujące drewno staną się idealnym dopełnieniem wystroju. Baw się stylami pamiętając o tym, aby we wszystkim zachować zdrowy umiar.

Podobne artykuły